acem2019delhi.com

Türk Halk Kültüründe Su

Responsive image
Dünya tarihinin ilk gününden itibaren doğada var olan her şeyin hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu başlıca unsur sudur. Susuz bir hayatın sürdürülebilmesi imkânsızdır. Bu durum yaşamsal bir gereklilik olan suya diğer doğa unsurlarına kıyasla bir üstünlük sağlamıştır. Bu üstünlük zamanla kutsallığa dönüşmüş ve doğal bir gereksinim olan su, inançlara bağlı kültürel bir değer haline gelmiştir. Dünya kültürlerinin pek çoğunda suya bakış ve suyun işlevi benzerdir. Su, hangi inancın öğesi olursa olsun daima yaratımın, arınmanın, kutsallığın, tanrısallığın ve ölümün simgesi olmuştur. Sahip olduğu bu simgesel anlamlar, suyu pek çok inanç sisteminin ana öğesi haline getirmiştir.Dünya mitolojilerinde ve semavi dinlerde suyun üstlendiği roller ve bu roller dolayısıyla sahip olduğu anlamlar evrensellik kazanmış ve su simgeciliği denilen ve suyun bir kült olmasına yardımcı olan kavramı meydana getirmiştir.Su, Türk dünyası için hem bir yaşam hem de bir kültür hazinesidir. Türk halk kültüründe suyun yerini konu edinen bu çalışmada, Türk inanç sistemine ait inanış ve uygulamalar üzerinden Türklerin suya bakışı tahlil edilmiştir. Bu eser, Türk boylarının mitolojilerinden edebi ürünlerine kadar birçok alanda suyun yerini ortaya koyma amacı ile hazırlanmıştır.
YAYIN TARİHİ:
2020-04-28
DOSYA BOYUTU:
11,58
ISBN:
6257912372
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Nagihan Baysal
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Türk Halk Kültüründe Su PDF

Türk Halk Kültüründe Su harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Nagihan Baysal. Okuyabilirsin Türk Halk Kültüründe Su sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...ce ve mesire yerlerine giderek kutlar. Nevruz, Türk kültüründe baharı, yaşama sevincini, su ve kutsal arınmayı, yenilenmeyi, uyanan doğa ile birlikte İslamiyet'in kabulüyle birlikte Nevruz'un coğrafi ve tarihi nedenlerinin yanı sıra geniş halk ... Türk Halk Kültüründe Hıdrellez - Larendem Bilginin Adresi ... ... Halk kültürünün kaynakları. Halk kültürü nedir? Türk halk kültürü halkın dil kültür duygu düşünce ve beğenisiyle geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır. En yeni Türk Halk Kültüründe Su kitapları, yazarları, kitap incelemelerini, kitaplardan alıntıları, yazarlardan sözleri, okurları listeleyebilirsiniz. 1 TÜRK HALK KÜLTÜRÜNDE NEVRUZ Prof. Dr. Erman ARTUN Nevruz, Türk dünyasında, ortak Ebat ... Türk Halk Kültüründe Su - Nagihan Baysal - Gece... | Kitapkolik.com ... . En yeni Türk Halk Kültüründe Su kitapları, yazarları, kitap incelemelerini, kitaplardan alıntıları, yazarlardan sözleri, okurları listeleyebilirsiniz. 1 TÜRK HALK KÜLTÜRÜNDE NEVRUZ Prof. Dr. Erman ARTUN Nevruz, Türk dünyasında, ortak Ebat: px. Şu sayfadan göstermeyi başlat: Download "TÜRK HALK KÜLTÜRÜNDE NEVRUZ". Bunlardan bazıları aynen saklanmış bazıları da Anadolu kültüründe yeni bir oluşumla yeniden Türk halk kültürünün coğrafi konumu ve tarihsel bağlarıyla kendine özgü bir durumu vardır. Türk halk kültürü günlük hayatın uygulama ve değer yargılarıyla yeni bir içerik ve nitelik kazanmıştır. Su G. Çukurova Halk Hekimliğinde Su İle İlgili İnançlar H. Çukurova Halk Kültüründe Suyun. TÜRK HALK KÜLTÜRÜNDE NEVRUZ 2020 Mayıs 03, 16:35. Suyun şifa verici, arındır...