acem2019delhi.com

Ahmed Paşa’nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler

Responsive image
Ahmet Atillâ Şentürk'ün Taşlıcalı Yahyâ Beğ'in Şehzâde Mustafa Mersiyesi yahut Kanunî Hicviyesi isimli eserinden sonra, şimdi de Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler başlığını taşıyan şerh çalışması okurlarımızla buluşuyor.Güneş Kasidesi'nin şairi Ahmed Paşa (v. 1496-97) 15. yüzyılın en yetkin divan şairidir. Müderrislikten başlayarak Fatih Sultan Mehmed’in tahta geçmesinden sonra hızla yükselerek önce kazasker, daha sonra da padişaha musahip ve hoca olmuş, ardından da devlet adamı vasfıyla gösterdiği başarılardan dolayı vezirlik payesini kazanmış bir şair. Türkçe şiirleri yanında Arapça ve Farsça şiirleri de olan, “sultânü’ş-şuarâ” unvanına sahip Ahmed Paşa’yı kaynaklar, keskin zekâsıyla, nüktedan olarak anıyorlar. Ahmed Paşa’nın 70 beyitlik Güneş Kasidesi semboller, remizler evrenine sahip bir şiir. Her hakiki sanat, hele hele temel malzemesi kelimeler olan şiir sanatı, kelimelerin anlam katmalarını genişleterek, kelimelerdeki seslerin de yardımıyla hem estetiğe hem duyguya hem de düşünceye hitap etmek ister. Bunları başarabildiğinde de kendine özgü bir varoluşa sahip olur. İşte yaklaşık 500 yıl önce kaleme alınmış bu şiir de böyle. Hem kendi varoluşunun hükmünü duyuruyor hem de çağları aşarak şairini yaşatıyor ve de bizleri besliyor. Sanat eseri ne kadar yüksek bir estetiğe sahip olursa olsun ona yönelen estetik bir suje olmadıkça zamandan kendisini saklayacak, bizler için bilinemez olarak kalacaktır. Atillâ Şentürk, Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler’de şiire olan mesafemizi aradan kaldırıp bugüne taşıyor.
YAYIN TARİHİ:
2020-02-22
DOSYA BOYUTU:
12,78
ISBN:
6057683281
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Ahmet Atilla Şentürk
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Ahmed Paşa’nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler PDF

Ahmed Paşa’nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Ahmet Atilla Şentürk. Okuyabilirsin Ahmed Paşa’nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...neş Kasidesi Üzerine Düşünceler Ahmet Atilla Şentürk Büyüyen Ay Yayınları ... Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler - Ahmet Atilla... ... . Güneş Kasidesi'nin şairi Ahmed Paşa (v. 1496-97) 15. yüzyılın en yetkin divan şairidir. Alış-Veriş Listeme Ekle. Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler. Ahmet Atillâ Şentürk'ün Taşlıcalı Yahyâ Beğ'in Şehzâde Mustafa Mersiyesi yahut Kanunî Hicviyesi isimli eserinden... 25.50 TL. Ahmet Atillâ Şentürk'ün Taşlıcalı Yahyâ Beğ'in Şehzâde Mustafa Mersiyesi ... Ahmet Paşa'nın GÜNEŞ KASİDESİ Üzerine Düşünceler... | Nadir Kitap ... . Ahmet Atillâ Şentürk'ün Taşlıcalı Yahyâ Beğ'in Şehzâde Mustafa Mersiyesi yahut Kanunî Hicviyesi isimli eserinden sonra, şimdi de Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler... Her sabah padişahın, kaftanını giyip, tacını takıp tahtına oturması gibi güneş de tahtına oturur. Ahmet Paşa, kasidesine gerçek bir başlangıç ile başlamıştır. İhraç Et EndNote. Ahmed Paşa'nın güneş kasidesi üzerine düşünceler /. Ahmet Cevdet Paşa'nın aile mektupları / Yazar:: Ahmet Cevdet Paşa, 1822-1895 Baskı/Yayın Bilgisi: (2007). 24 TL. Ahmet Atillâ Şentürk'ün Taşlıcalı Yahyâ Beğ'in Şehzâde Mustafa Mersiyesi yahut Kanunî Hicviyesi isimli eserinden sonra, şimdi de Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler... : Ahmet Atilla Şentürk. Ahmed Paşa'nın Güneş Kasidesi Üzerine Düşünceler. Güneş Kasidesi'nin şairi Ahmed Paşa (v. 1496-97) 15. yüzyılın en yetkin divan şairidir....