acem2019delhi.com

Mehmed

Responsive image
‘’Büyük adamlar, tarihin keskin düşüşleri veya büyük sıçrayışları esnasında ortaya çıkarlar. Mehmed gibi şahsiyetlerin hüdây-i nâbit olması düşünülemez. Büyük adamı doğuran cemiyete, sosyal kaliteye, iktisadi faktörlere, siyasi şartlara; zorluklar içerisinde pişerek, olgunlaşarak öne çıkan toplumsal elitlere ve evet, en çok da soy silsilesinin halkalarına dikkatle bakmak lazımdır… ‘’ ‘’Büyüklüğü karşısında kılıcına hükümdarların boyun eğdiği Fatih, ancak bir âlimin elini öpmek için eğilirdi ve hocasının kendisini yalnız “MEHMED” diye çağırmasını isterdi…Âlimler padişahın huzurunda oturabiliyorken, devlet adamları böyle bir imtiyaza sahip bulunmuyorlardı. Hatta Molla Akşemseddin, Fatih yanına geldiği zaman ayağa bile kalkmaz, istifini dahi bozmazdı... ‘’‘’Fatih Sultan Mehmed fethin daha ilk günü, yeni Kızılema’sını şöyle ilan edecekti:“Şu parlak zafere nailiyetimden dolayı Allah’a hamdediyorum. Fakat şuna da dua ediyorum ki; Cenab-ı Hakk Hristiyanlığın merkezi olan eski Roma’yı da fethetmeyi bana nasip etsin. İşte o zaman ölürsem de mesud olacağım… Georgius Phrantzes, Fatih Sultan Mehmed’e hitaben; “Kimse şüphe edemez ki sen Roma İmparatorusun. İmparatorluğun taht şehrini hukuken elinde tutan kimse imparator ve Roma İmparatorluğu’nun taht şehri de İstanbul’dur… Şu halde sen Romalıların meşru imparatorusun. Romalıların imparatoru olan zat ise bütün arzın imparatorudur.” diyordu…’’ İstanbul köpek cinsiyle de fetihle birlikte tanışmıştı. Rumların Konstantinopol’e sokmadığı bu insan dostu mahluklar Fatih’in ordusuyla birlikte İstanbul’a merhaba dediler. Giriş o giriş oldu. İstanbul’un yeni sahiplerinden öyle güzel bir muamele gördüler ki kısa sürede nüfusları ciddi oranda arttı. Bundan asla rahatsız olmayan İstanbullular onların bakımı için vakıflar bile kurdular…’’ ‘’Maliyeye bakan vezirleri, medreselere ayrılan bütçenin devasalığı üzerine Fatih Sultan Mehmed’e; “Efendim çok para harcıyorsunuz. Oysa bunların ancak yüzde onu iyi bir şekilde yetişebilir”; dediklerinde onlara şu karşılığı vermişti; “Yüzde on mu? Fevkalade! Hâlbuki yüzde bir için bile ben bu harcamaları yaparım. Yüzde on olursa aliyyu’l âla olur…”
YAYIN TARİHİ:
2019-12-17
DOSYA BOYUTU:
8,34
ISBN:
6052287439
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Mehmed Fatih Can
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Mehmed PDF

Mehmed harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Mehmed Fatih Can. Okuyabilirsin Mehmed sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...eciydi. Fatih Sultan Mehmed, 29 Mart 1432 yılında Edirne'de doğdu ... 7- Fatih Sultan Mehmed Han (II. Mehmed) (Kısaca) Osmanlı... ... . Bilime büyük önem veren Fatih Sultan Mehmed, yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul'a getirtirdi. Mehmed Bir Cihan Fatihi 6.Bölüm FINAL izle 1 Mayıs 2018. 04 Nisan 2018. Mehmed Bir Cihan Fatihi 2.Bölüm izle 27 Mart 2018. "Hayat ve düşler ve de sözler, Mehmed Uzun'un Dicle'ye yakarışında dörtnala giden rahvan atlar gibiler. Eserlerini Kürtçe yazan Mehmed Uzun, Yaşar Kemal'in deyişiyle ... Mehmed Bir Cihan Fatihi Tüm Bölümler (İlk Bölüm, Son...) - Kanal D ... . Eserlerini Kürtçe yazan Mehmed Uzun, Yaşar Kemal'in deyişiyle 'bir dilin romanını' oluşturdu. Ayrıca Fatih hocaları ya da etrafındakilerin karikatürlerini çizmiştir. Fatih'in biyografisini ve 17 senesini anlatan el yazısı Tarih-i Sultan Mehmed Han-i Sani adlı kitap Topkapı Sarayı'ndadır. Mehmed Bir Cihan Fatihi 1. Bölümde Mehmed, Şehzade Orhan'dan önce gelmeyi başarıyor! Çandarlı Halil Paşa, Mehmed'in Sultanlığını kabul ediyor! Fâtih Sultân Mehmed, yeni bir harbin hazırlığında iken, 1481 yılında 51 yaşında Gebze'de vefat etti. Fatih Sultan Mehmed Han döneminde Osmanlı'nın toprakları ve sınırlarını gösteren harita. 5. Mehmet (Reşat) Kimdir? Osmanlı Padişahlarından 5. Mehmet (Reşat) döneminde yaşanan önemli olaylar, savaşlar, dönem hakkında bilgi. Fatih Sultan Mehmed, Rodos kalesini almaya uğraşmış, fakat muvaffak olamamıştır. Fatih Sultan Mehmed, uzun boylu, dolgun yanaklı, kıvrık burunlu, adaleli ve kuvvetli bir padişahtı. Fâtih Sultan Mehmed, zeytinyagi döktürerek insanlik târihinde "yagla makina sogutmasini" havan topunun balistik hesaplarini yaparak, plânini çizerek dik mermi yollu ilk silahi kesfetti. Mehmed) (Kısaca). Babası: İkinci Sultan Murad. Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri, uzun boylu, dolgun yanaklı, kırmızı - beyaz tenli, kıvrık burunlu, kolları adaleli ve kuvvetli bir padişahtı. Fatih Sultan Mehmed Han. Osmanlı padişahı. II. Mehmed ise askerlerin protestoları arasında, Edirne'den ayrılmak, öğretmenleri ve danışmanları ile Manisa'ya gitmek zorunda kaldı. Çelebi Mehmed tara...