acem2019delhi.com

Siham-ı Kaza (Eleştirel Basım)

Responsive image
Erken on yedinci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu bir dizi siyasi, ekonomik, bürokratik ve kültürel dönüşümler yaşadı. Sihâm-ı Kazâ, imparatorluğun bu değişim ve dönüşümünden oldukça yarar sağlayan eğitimli, kültürlü seçkinler ve himaye ilişkileri sayesinde olağan dışı bir yükseliş gösteren idarecileri, bürokratları hedef alan bir hiciv külliyatının adı oldu. İmparatorluğun bu istikrarsız dönemi, sözü edilen güç çatışmalarını, rekabetleri ve düşmanlıkları daha da görünür hale getirdi. Kâtib Çelebi, özellikle genç bir sultan olan II. Osman’ın tahttan indirilip sadrazamı ve hadımağasıyla birlikte öldürülmesi (1622) travmasını merkeze alarak bu çalkantılı yıllara “hâile-i Osmâniyye” dedi. Hatta Gabriel Piterberg bu döneme ilişkin mükemmel ve yetkin çalışmasının başlığını -Kâtib Çelebi’den ödünçleyerek- Bir Osmanlı Trajedisi koydu. Nev’îzâde Atâyî ise Hadâiku’l-Hakâik fî Tekmileti’ş-Şakâik’de bu çalkantılı yılları “fetret-i Osmâniyye” diye tanımladı. İmparatorluğun sözü edilen travmatik ve çalkantılı yıllarını, pek çok tarihyazıcısı gibi on yedinci yüzyılın gözü pek şairi Nef’î (Hasankaleli Ömer Bey) de çok iyi okudu ve çağında gözlemlediği haksızlıkları, aksaklıkları ve liyakatsizlikleri eleştiri imbiğinden süzerek hicve döktü.
YAYIN TARİHİ:
2020-02-14
DOSYA BOYUTU:
9,9
ISBN:
6054635740
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Nefi
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Siham-ı Kaza (Eleştirel Basım) PDF

Siham-ı Kaza (Eleştirel Basım) harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Nefi. Okuyabilirsin Siham-ı Kaza (Eleştirel Basım) sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...orluğun bu deği.. Erken on yedinci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu bir dizi siyasi ekonomik bürokratik ve kültürel dönüşümler yaşadı ... DBY YAYINLARI - Posts | Facebook ... . Sihâm-ı Kazâ imparatorluğun bu değişim ve dönüşümünden oldukça yarar... Sihâm-ı Kazâ (Eleştirel Basım) %33 indirimli Erken on yedinci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu bir dizi siyasi, ekonomik, bürokratik ve kültürel dönüşümler yaşad. Erken on yedinci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu bir dizi siyasi ekonomik bürokratik ve kültürel dönüşümler yaşadı. Sihâm-ı Kazâ ... Siham-ı Kaza (Eleştirel Basım) En Uygun Fiyata Sizleri Bekliyor. ... . Erken on yedinci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu bir dizi siyasi ekonomik bürokratik ve kültürel dönüşümler yaşadı. Sihâm-ı Kazâ imparatorluğun bu değişim ve dönüşümünden oldukça yarar... Padişahla yakın arkadaşlığı olduğunu yazar tarih kitapları. Naima Tarihi' nde şöyle yazar: "4. Murat, Beşiktaş' ta ki köşkünde eğleşirken, Nef'î nin "Sihâm-ı Kazâ" adlı yergi kitabını okuyası gelmiştir.. 48 TL. Erken on yedinci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu bir dizi siyasi, ekonomik, bürokratik ve kültürel dönüsümler yaşadı.Sihâm-ı Kazâ, imparatorluğun bu değişim ve dönüşümünden oldukça yarar... Ad: Siham-ı Kaza, Yazar: Nef'i, Yayınevi: DBY Yayınları, Kategori: Kitap, Detay Kategori: Kitap Edebiyat Edebiyat İnceleme, En Düşük Fiyat: 36 TL, Teklif Sayısı: 20, Yüzde İndirim Oranı: 14... Siham-ı Kaza - DBY Yayınları - 9786054635740 - Nef'i - - Erken on yedinci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu bir dizi siyasi, ekonomik, bürokratik ve kültürel dönüs. Siham-ı Kaza. Eleştirel Basım. 43.20 TL. Erken on yedinci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu bir dizi siyasi, ekonomik, bürokratik ve kültürel dönüsümler yaşadı.Sihâm-ı Kazâ, imparatorluğun bu değişim ve dönüşümünden oldukça... siham-ı kaza. şükela: tümü | bugün. nefi'nin hiciv eseri. ayrıca intiharı yorumlama biçimi, dolaylı yoldan kendini öldürtme. haddim değil ama modernize edilmiş şekli şu olurdu kanımca. (bkz: kaza kurşunu). Büyük bir kaside ustası olmakla birlikte çok güçlü ve etkili bir hiciv şairimizdir. Siham-ı Kaza adlı eserinde hiç çekinmeden, devrin ileri gelen devlet adamlarını, şeyhülislamını, vezirini, hatta padişah IV. Erken on yedinci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu bir dizi siyasi ekonomik bürokratik ve kültürel dönüşümler yaşadı. Sihâm-ı Kazâ imparatorluğun bu değişim ve dönüşümünden oldukça yarar... Nüh felekte bir zelzele: nef'İ'nin SİHAM-1 kaza'sında vergisel söylem. tanınsa da, onun Sihiim-ı Kaza adı altında toplanan hlcivleri eleştirel araştırmalarda büyük ölçüde ihmal edilrruştir....