acem2019delhi.com

Hulaşa (Metin-Sözlük)

Responsive image
Tıp kitapları, Türk dili alanındaki çalışmalar içinde Türkçenin bilim dili olarak kullanıını ve söz varlığı açısından özel bir yere sahiptir. Bu nedenle son yıllarda oldukça ilgi gören bir türdür.Türkiye Türkçesinin temeli olan Eski Anadolu Türkçesi döneminde edebi eserlerin yanı sıra çok sayıda tıp kitabı da yazılmış veya Türkçeye çevrilmiştir. Bu dönemde müspet bir bilim dalı olarak tıp kurumsallaşmaya başlamış ve hekimler, kendilerinden önceki hekimlerin aktardıkları bilgi ve tecrübelere kendi bilgi ve tecrübelerini de ekleyerek bunları kaydedip kitap haline getirmişlerdir.Bu hekimlerden biri de Anadolu'da yazılan ilk Türkçe tıp kitabı olduğu tahmin edilen Tuhfe-i Mübarizi'nin yazarı Hekim Bereket'tir.Hekim Bereket'in ilk kitabı olan anatomi içerikli Tuhfe-i Mübarizi'den sonraki ikinci kitabı, bir özet niteliğindeki Hulasa'dır. Hulasa'da Hekim Bereket, hastalıklarm sebeplerini, belirtilerini ve bitkilerle tedavilerini kitabına verdiği isimle de vurguladığı gibi, özet olarak anlatmıştır. Hula sa'nın, özellikle hastalık ve bitki adları açısından zengin söz varlığında, daha önce tespit edilmemiş terimlerle de karşılaşılmaktadır. Bu yönüyle de Hulasa, Türk dili araştırmaları için önemli bir kaynak olacaktır.Bu çalışmada, Bulasa'nın dil özellikleri üzerine kısa bir inceleme yapılmış, ardından metnin iki nüshasmın karşılaştırmalı yazıçevrimi yapılmıştır. Son olarak da metnin sözlük dizini hazırlanmıştır. Çalışmanın sonunda ise Bulasa'nın Paris nüshasmın orijinal metni verilmiştir.
YAYIN TARİHİ:
2016-04-01
DOSYA BOYUTU:
5,33
ISBN:
6059712279
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Hekim Bereket
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Hulaşa (Metin-Sözlük) PDF

Hulaşa (Metin-Sözlük) harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Hekim Bereket. Okuyabilirsin Hulaşa (Metin-Sözlük) sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...klar çıkacak yoluna karşıcı / Sevineceksin ... Hulâsa Nedir ... . hulasa ne demektir? hulasa sözcüğünün toplamda 5 anlamı bulundu. Kendiniz de hulasa tanımı ekleyebilirsiniz. hulasa. [1] Nevruz, aid | [1] kısacası | [2] öz | [3] özet. hulâsa. [1] Özet, fezleke. [2] Öz. [3] Herhangi bir maddenin, alkol, eter gibi bir eritici ile ayrılmış veya başka bir yol ile elde edilmiş etkili özü. [4] Kısacası, sözün kısası. [1] Arapça. adına ödüller verilen ve ölü ... Hülasa - Ekşi Sözlük ... . [1] Arapça. adına ödüller verilen ve ölümü yıllarca unutulmayacak gazeteci. metin göktepe için "önce "sandalyeden" düştü dediler olmadı, sonra "duvardan" düştü öldü dediler bu da olmadı, en son polisle... Özet, öz. Bir yazının hülasası. (kimya) Hayvansal ya da bitkisel bir maddenin, alkol, eter gibi bir eriticiyle ayrılmış ya da başka bir yolla elde edilmiş etkili özü. Bitkinin hulasası. Kısacası, sözün kısası. 2. sin. ve TV Filmin konusunu en kısa biçimde anlatan, bir senaryo çalışmasının ilk basamağı olan metin. hulâsa çevirisi anlamı nedir nasıl telaffuz ediliz. hulâsa teriminin Türkçe Türkçe sözlükte anlamı. (Osmanlı Dönemi) bir şeyin, bir bahsin özü, kısaca esâsı. hülasa çevirisi anlamı nedir nasıl telaffuz ediliz. Online English Turkish and Multilingual Dictionary 20+ million words and idioms. hulasa sözlük anlamı nedir? Sözlükte hulasa kelimesinin manası: - hülasa. Bk. özet. summary: Özet, kısaltma Özlü, kısa, acele, derhal yapılan Özet, hulâsa Devamını Oku. Türk Dil Kurumunun 1945'ten beri yayımlanan Türkçe Sözlük'ünün 2011 yılında yapılan 11. baskısının gözden geçirilip güncellenmiş olarak genel ağdan sunulan sürümüdür. İfadenin içinde geçtiği kelimeleri de göster. Türkçe - Osmanlıca Sözlük'te hülasa ifadesini içeren 32 kelime bulundu... hulasa-i kelam / hulasa-i kelâm. Sözün hülâsası....