acem2019delhi.com

A'dan Z'ye Finansal Okuryazarlık

Responsive image
Finansal okuryazarlık en genel anlamıyla bireylerin finansla ilgili konulardaki tutum, davranış, bilgi ve becerilerinin toplamıdır. Bireyler yaşamları süresince nelere yatırım yapılacağı, risklerin nasıl yönetileceği, hangi miktarda ve nasıl borçlanılacağı,tasarrufların nasıl değerlendirileceği ve nasıl bütçe yapılacağı gibi konularda çok sayıda finansal kararlar almak ve uygulamak zorundadırlar. Finansal okuryazarlığın düşük olması finansal sorunlarla baş edilmesini zorlaştırmakta, bilinçsiz tüketim ve ihtiyatsız borçlanmalarla yüksek maliyetler üstlenilmelerine neden olabilmekte, bu da insanların iş, aile hatta emeklilik dönemindeki yaşantıları üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Yapılan araştırmalar finansal okuryazarlığı olmayan bireylerin finansal ürünleri anlamakta zorlandığını, finansal konularda karar alırken veya işlem yaparken kaygılanabildiklerini göstermektedir. Diğer taraftan çok sayıda çalışma finansal konularda bilgili olan bireylerin kendilerinin ve ailelerinin refahını sağlama ve artırma doğrultusunda daha doğru kararlar alabildiklerini ortaya koymaktadır. Haşmet Sarıgül tarafından yazılan ‘‘A’dan Z’ye Finansal Okuryazarlık’’ başlıklı kitap temel olarak finans konusunda olsa da, hazırlanırken bireylerin parayla ilişkilerinde doğrudan ya da dolaylı etkisi olan farklı bilim dallarından da faydalanılmıştır. On beş bölümden oluşan kitapta gelir ve servetten ücrete, tüketimden vergiye, borçtan kredi kartlarına, tasarruftan yatırıma ve sigortaya her konu kendisi ile ilgili başlık altında incelenmiştir. Sınıflandırılan konular ekonomi ve işletme eğitimi almamış bireylerin de anlayabileceği sadelikte açıklanmış ve alacakları kararlar ile uygulamalarda faydalanabilecekleri nitelikte ele alınmıştır.
YAYIN TARİHİ:
2019-06-27
DOSYA BOYUTU:
8,96
ISBN:
9753535748
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Dr. Haşmet Sarıgül
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

A'dan Z'ye Finansal Okuryazarlık PDF

A'dan Z'ye Finansal Okuryazarlık harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Dr. Haşmet Sarıgül. Okuyabilirsin A'dan Z'ye Finansal Okuryazarlık sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...an Z'ye Finansal Okuryazarlık Haşmet Sarıgül okumak zordur, ancak dinlemek çok daha pratiktir ... A'dan Z'ye Finansal Okuryazarlık Haşmet Sarıgül ... . A'dan Z'ye Finansal Okuryazarlık.