acem2019delhi.com

Telgraflarda HarpBüyük Harpte Suriye Filistin Hicaz ve Sina Cepheleri

Responsive image
I. Dünya Harbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi’ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak geçer. Osmanlı Ortadoğusunun (Arap yarımadası) hangi şartlarda, elden nasıl çıktığını anlatan bu eser, doğrudan doğruya resmi telgraf metinleriyle, Arap yarımadasındaki dişe diş bir mücadelenin yegane vesikalı tanığıdır. Savaş boyunca telgraf tellerine takılan bu mesajlar, Medine savunmasıyla ünlü “Çöl Kaplanı” lakabıyla anılan Fahrettin Paşa’nın Medine-Hicaz hattını savunmasını içermekle birlikte, birbiriyle bağlantılı hemen bütün Güney cephesinin neredeyse günü gününe harekât tarzını, Arap yarımadasında cereyan eden olayların seyrini, savaşın komutanlarını, alınan kararları, cepheleri, kişileri ve gelişmeleri yansıtarak dönemin tarihine ışık tutmaktadır.Batılı emperyalistlere karşı verilen bu savaşta, düşmanla olan savaşın ötesinde, açlık, susuzluk, cephane ve erzak sıkıntısını, ikmal yollarının kesilmesini, insanın beynini kaynatan korkunç çöl iklimiyle, Arapların İngilizlerle olan işbirliğiyle, ne zaman ve nerede saldıracaklarını bilemedikleri meçhul tehlikelerle dolu tuzaklarla, ama daha da önemlisi sabır taşını çatlatacak cinsten ihanetlere karşı, baştan sona celâletin, inancın, yokluğun, zaruretin, tahammül sınırlarını aşan fedakarlığın şeref dolu hikayesidir.Yemen-Hicaz, Suriye-Filistin, Sina cephesinden çekilişimizin 100. yılına rastlayan şu günlerde, bir defa daha Suriye topraklarında Anglo-Sakson empeyalizmi ve işbirlikçi Arap ittifakıyla karşı karşıya gelmek, ironik olduğu kadar, yeniden kan, gözyaşı ve ateşe boğulan Ortadoğu’da olanları tekrar eden bir trajedinin tarihi olarak da okunabilir.
YAYIN TARİHİ:
2020-01-29
DOSYA BOYUTU:
5,98
ISBN:
6052127544
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Samet Özdemir
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Telgraflarda HarpBüyük Harpte Suriye Filistin Hicaz ve Sina Cepheleri PDF

Telgraflarda HarpBüyük Harpte Suriye Filistin Hicaz ve Sina Cepheleri harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Samet Özdemir. Okuyabilirsin Telgraflarda HarpBüyük Harpte Suriye Filistin Hicaz ve Sina Cepheleri sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...rbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi'ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak geçer ... Telgraflarda Harp Büyük Harpte Suriye Filistin Hicaz ve Sina... ... . ...Dünya Harbi'nde Türk Harbi, cild 4, Klasör 2, Sina-Filistin Cephesi, Kroki 55. "36 saat zarfında 8. Ordu'nun büyük kısmı mağlup edildi. padişahın yaveri Naci (Eldeniz) Bey adına gönderdiği telgrafta Filistin Cephesi İhaneti, Üstad Kadir Mısıroğlu. padişahın yaveri Naci (Eldeniz) Bey adına gönderdiği telgrafta Birinci Dünya Harbi'nde Türk Harbi, cild 4, Klasör 2, Sina-Filistin Cephesi, Kroki ... Telgraflarda Harp - Büyük Harpte Suriye Filistin Hicaz ve Sina... ... . padişahın yaveri Naci (Eldeniz) Bey adına gönderdiği telgrafta Birinci Dünya Harbi'nde Türk Harbi, cild 4, Klasör 2, Sina-Filistin Cephesi, Kroki 55. 28.80 TL. 1. Dünya Harbinde Arap yarımadasında savaştığımız bu cephe, Türk Harp Tarihi'ne Suriye-Hicaz-Yemen veya Suriye-Filistin ve Sina (Mısır) cephesi olarak geçer. Suriye, Filistin ve Hicaz'da "Türk müsünüz?" sorusunun cevabının çoğu defa "Estağfurullah" olduğunu aktarıyor. Savaş sonrası Cemal Paşa'nın "Bu harbe niçin girdik?" sorusuna önce uzunca ohlayarak... 28 Ekim 2017 Cumartesi. Suriye - filistin cephesi. Ayaklanmanın bastırılması için 4. Ordu'dan bir kısım birlikler Hicaz'a gönderildi. Harbin yönetimini tenkit eden iki rapor yazarak 6 Ekim 1917'de......