acem2019delhi.com

Medine Müdafaası ve Son Muhafızlar

Responsive image
Osmanlı, Peygamberimize (s.a.v.) ve onun soyundan gelenlere olan saygısından dolayı, hâkimiyet nişanı olan bayrağını Mekke ve Medine kalelerinin burçlarına astırmamıştır. Sultan Abdülaziz’e kadar Medine’de, II. Abdülhamid’e kadar da Mekke’de bu gelenek devam etmiştir. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bölgeye girmeye başlayan yabancılara Osmanlı hâkimiyetini hissettirmek için Hicaz’daki kalelere de bayrak çekilmiştir.Medine’ye gönderilen valiye de ‘vali’ yerine ‘Medine Muhafızı’ denmiştir. Osmanlı kendisini buraların hâkimi değil, hizmetçisi olarak görmüş ve bunu bölge halkına da hissettirmiştir. Halkla devlet arasındaki karşılıklı sevgi ve saygıdan dolayı da bölgede yüzyıllarca önemli bir problem çıkmamıştır.Diğer vilayetler kendi masrafını kendi içinde karşıladığı halde Hicaz’ın masraflarını tamamıyla Osmanlı Devleti gönderirdi. Emirlere de her yıl önemli miktarda para ve hediyeler Surre-i Hümayun adı ile gönderilirdi. Hicaz’dan ithalat vergileri dışında vergi alınmadığı gibi buraların halkı askerlikten de muaf tutulmuştur.
YAYIN TARİHİ:
2019-05-07
DOSYA BOYUTU:
12,18
ISBN:
6057577566
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Muzaffer Taşyürek
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Medine Müdafaası ve Son Muhafızlar PDF

Medine Müdafaası ve Son Muhafızlar harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Muzaffer Taşyürek. Okuyabilirsin Medine Müdafaası ve Son Muhafızlar sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


... da Mekke'de bu gelenek. Alış-Veriş Listeme Ekle ... Medine Müdafaası ve Son Muhafızlar %25 İndirimli Muzaffer Taşyürek ... . Medine Müdafaası ve Son Muhafızlar. Sultan Abdülaziz'e kadar Medine'de, 2. Abdülhamid'e kadar da Mekke'de bu gelenek devam etmiştir. Medine'ye gönderilen valiye de 'vali' yerine 'Medine Muhafızı' denmiştir. Muzaffer Taşyürek. Osmanlı, Peygamberimize (s. a. v. ) ve onun soyundan gelenlere olan saygısından dolayı, hakimiyet nişanı olan bayrağını Mekke ve Medine kalelerinin burçlarına astırmamıştır. Medine Müdafaası. I. Dünya Savaşı Osmanlı C ... Medine Müdafaası ve Son Muhafızlar - PDF İndir - Ücretsiz Epub Oku ... . Medine Müdafaası. I. Dünya Savaşı Osmanlı Cephesi. Medine'deki Osmanlı garnizonu, mütarekeye göre silah bırakan son Osmanlı birliği oldu ve Medine'de kısa süreli Haşimi iktidarı başladı....