acem2019delhi.com

Evliya Çelebi

Responsive image
Diyar diyar dolaşarak kaleme aldığı seyahatname ile yaşadığı döneme ışık tutan Evliya Çelebi’yi daha yakından tanıyacağın muhteşem bir yolculuğa çıkmaya hazır mısın?Tarihte iz bırakan gerçek kahramanlarla tanışmak için sayfaları çevirmeye başla ve katıl aramıza! 
YAYIN TARİHİ:
2019-09-23
DOSYA BOYUTU:
9,68
ISBN:
6056953361
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Eda Bayrak
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Evliya Çelebi PDF

Evliya Çelebi harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Eda Bayrak. Okuyabilirsin Evliya Çelebi sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


... gezerek gördüklerini duyduklarını kaleme almaya başladı ... Evliya Çelebi Hayatı Seyehatnamesi ve... | Edebiyat ve Sanat Akademisi ... . Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nin ciltlerinin konuları * Evliya Çelebi ( 1611 - 1682) seyyah. İlk tahsilini Sıbyan Mektebi'nde yapan Evliya Çelebi, daha sonra Unka- panı, Fil Yokuşu'ndaki Hamid Efendi Medresesi'nde yedi yıl eğitim gördü. EVLİYA ÇELEBİ On ciltlik muhteşem eseri "Seyahatnamesi" ile dünya çapında tanınan âlimimiz ve seyyahımız Evliya Çelebi'nin hayatının dönüm noktası bir rüya ile başlar. Evliya Çelebi adını ise Hocası, İmam Evliya Mehmet Efen ... Evliya Çelebi Kimdir? Hayatı ve Eserleri | Bilgihanem ... . Evliya Çelebi adını ise Hocası, İmam Evliya Mehmet Efendi'den dolayı verilmiş olmalıdır.[4]. Böylece Evliya Çelebi'nin zevkli ve maceralı seyahatleri ve eseri oluşamaya başlayacaktır. Evliya Çelebi, ( d. 25 Mart 1611, Kütahya - 1682, Mısır), 17. yüzyılın önde gelen gezginlerindendir. Babası, Evliya Çelebi'nin İstanbul dışına çıkmasına uzun zaman karşı koymuş ve izin vermemiştir. Evliya Çelebi özel öğrenim gördükten sonra bir süre medresede okudu. Evliya Çelebi yapıtında, gözlemlerinin yanında, yazılı kaynaklardan aldığı bilgilerle yorum ve değerlendirmelere de yer verir. Çelebi ailesi aslen Kütahyalı olup, fetihten sonra İstanbul'a yerleşmiştir. Evliya Çelebi, çok iyi bir öğrenim gördü. Evliya Çelebi, öğrenimini bitirdikten sonra sarayda görev aldı. Evliya Çelebi'nin babası Derviş Mehmet Zilli efendi, devrinin büyük imamlarından olan Evliya Mehmet Efendiye duyduğu saygıyı dile getirmek için oğluna bu ismi vermiştir. Evliya Çelebi, memleketinde ise sansüre uğrar, sümen altı edilir. Tam bir baskısının yapılması için ise 150 yıl beklemek gerekecektir. Evliya Çelebi 70 yılı aşkın ömrünün 51 yılını gezilerde geçirmiştir. EVLİYA ÇELEBİ (1611-1682). 17. yüzyılın önemli gezginlerinden olan Evliya Çelebi, 25 Mart 1611'de İstanbul'da doğdu. Elli yıl gibi bir süreyle Osmanlı topraklarını gezmiş... Evliya Çelebi, 25 Mart 1611 İstanbul doğan en ünlü Türk seyyahtır. Çelebi ailesi aslen Kütahyalı olup, fetihten sonra İstanbul’a yerleşmiştir. Evliya Çelebi, çok iyi bir öğrenim gördü. Büyük gezin Evliya Çelebi'nin bu eseri, abartmalı bölümlerine rağmen tarih, folklor, coğrafya ve etnografya gibi birçok alanı içerisinde toplayan önemli ve büyük bir eserdir. İşte, ünlü Seyahatname'si böylece doğmuştur. Artık, Evliya Çelebi için bütün kapılar açılmıştır. Evliya Çelebi 70 yılı aşkın bir hayat yaşamış ve bu ömrünün 50 yılını seyahatlerde geçirmiştir. Asıl adı Mehmed olan Evliya Çelebi, yirmili yaşların başında, İstanbul içinde gezerek gördüklerini duyduklarını kaleme almaya başladı. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nin ciltlerinin konuları...