acem2019delhi.com

Fenomenoloji

Responsive image
Köklerini Husserl’den alan fenomenoloji hareketi, fenomenolojiyi temel bilimlere olmasa da, felsefenin temel disiplinleri olan etiğin, metafiziğin ve ontolojinin temeline koymak ister. Edmund Husserl’in öncülüğünde 20. yüzyıl kıta felsefesine yön veren fenomenoloji, günümüz bilişsel fenomenolojisine ve zihin felsefesine olan etkileriyle analitik ve kıta felsefeleri arasındaki keskin hatları silikleştiren bir disiplin konumuna gelmiştir.Bukitapta, 20. yüzyıl kıta felsefesini kasıp kavuran fenomenoloji hareketinin öncüsü Husserl’den, Levinas, Derrida ve Merleau-Ponty’ye; Sartre’dan Heidegger ve çağdaş Fransız fenomenologları Jean-Luc Marion ve Michel Henry’e dek fenomenolojinin serüvenine tanıklık edeceksiniz.
YAYIN TARİHİ:
2019-05-27
DOSYA BOYUTU:
4,5
ISBN:
6058068841
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Michael Lewis
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Fenomenoloji PDF

Fenomenoloji harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Michael Lewis. Okuyabilirsin Fenomenoloji sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...nolojisinin felsefe görüşü şöyle özetlenebilir: pozitivizmin en büyük hatası, yalnız duyusal ve bireysel verileri ele almış olmasıdır ... Edmund husserl ve fenomenoloji ... . oysa fenomenoloji genel objeleri düşünme ile... Fenomenoloji (görüngübilim), Edmund Husserl (1859-1938) tarafından geliştirilmiş olan felsefe görüşüdür. Fenomenoloji, genel felsefe akımlarında olduğu gibi özne-nesne ilişkisini konu edinir. Yani Fenomenoloji, kabaca bilincin bilimi demektir. Tanımı ortaya Hegel atmıştır ve bu alanla ilgili ilk görüşleri belirtmiştir. Fenomeno ... Fenomenoloji (Görüngübilim) Nedir, Ne Demektir? » Felsefe ... . Yani Fenomenoloji, kabaca bilincin bilimi demektir. Tanımı ortaya Hegel atmıştır ve bu alanla ilgili ilk görüşleri belirtmiştir. Fenomenoloji terimini Hegel ortaya atmıştır demiştik. Fenomenoloji kelimesini Türkçeye görüngübilim şeklinde çevirmek de mümkündür. Fenomenologlar, Türkçeye obje olarak da çevirebileceğimiz fenomenlerin alanını inceler. fenomenoloji tüm felsefi sorunların çözülmesini, sezgisel deneyimlerden, aynı zamanda kanıtlanmış deneyimlerden öneren bir felsefi akımdır. Yıllar sonra, Husserl aşkın fenomenolojiyi varsaydı. Fenomenoloji ya da görüngübilim, kurucusu Edmund Husserl olan bir felsefe akımı. 20. yüzyıl felsefesinde ve kuramsal tartışmalarında etkili ve belirleyici bir yere sahiptir Fenomenoloji. Fenomenoloji, kurucusu Edmund Husserl olan felsefe görüşüdür. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde görülen bilimlerdeki ve düşüncedeki genel bunalım içinde doğup gelişen bir felesefe ...