acem2019delhi.com

Osmanlı Medreseleri ve Avrupa Üniversiteleri (1450-1600)

Responsive image
Yükseköğretim kurumları tarihinde ortaçağlar, temellerin atıldığı ve kurumsallaşma için ilk sistematik çabaların somutlaştığı zamandır. Avrupa üniversiteleri ile Osmanlı medreseleri bu dönemin en seçkin yükseköğretim kurumlarıdır. Avrupa üniversite tarihi üzerine literatürün genişliğine mukabil, Osmanlı medreseleri hakkındaki araştırmaların azlığı dikkat çekicidir. Tek tek medreseler ve üniversiteler üzerine çalışmalar olsa da, bu kurumları somut tarihleri, örgütlenme biçimleri ve işleyiş mekanizmaları açısından mukayese eden çalışmalar oldukça sınırlıdır. İmparatorluklar dünyasını, lonca sistemlerini, mesleki hiyerarşileri, dini kurumları ve daha da önemlisi vakıf müesseselerini birlikte değerlendirmek için zengin bir bilgi altyapısını gerektiren bu tür mukayeseli eserlerin ortaçağ dünyasına bakış açılarını zenginleştireceği aşikârdır. Elinizdeki eser, bu kurumların sistematik bir karaktere kavuştuğu kritik zaman dilimi olan 1450-1600 arası dönemi merkeze alarak Avrupa üniversiteleri ile Osmanlı medreselerini mukayeseli olarak inceliyor. Osmanlı medreseleri hakkındaki bilgileri son araştırmaların ışığında sistematize eden yazar, bu kurumları örgütsel ve kurumsal işleyişi bakımından Avrupa’daki muadilleri ile incelikli şekilde karşılaştırıyor. Avrupa üniversite tarihi hakkında da ayrıntılı bilgiler içeren eser, yükseköğretim araştırmaları için bir başvuru kaynağı olarak önemli bir boşluğu dolduracaktır.
YAYIN TARİHİ:
2019-05-03
DOSYA BOYUTU:
3,95
ISBN:
6057646019
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Murat Çelik
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Osmanlı Medreseleri ve Avrupa Üniversiteleri (1450-1600) PDF

Osmanlı Medreseleri ve Avrupa Üniversiteleri (1450-1600) harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Murat Çelik. Okuyabilirsin Osmanlı Medreseleri ve Avrupa Üniversiteleri (1450-1600) sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...mutlaştığı zamandır. Avrupa üniversiteleri ile Osmanlı medreseleri bu dönemin en seçkin yükseköğretim kurumlarıdır ... Osmanlı Medreseleri ve Avrupa Üniversiteleri (1450-1600) - Küre... ... . dilimi olan 1450-1600 arası dönemi merkeze alarak Avrupa üniversiteleri ile Osmanlı medreselerini... Murat Çelik. Yükseköğretim kurumları tarihinde ortaçağlar, temellerin atıldığı ve kurumsallaşma için ilk sistematik çabaların somutlaştığı zamandır. Ne kadar ŞİMDİ istiyorum ve gelecek yıl daha hızlı olmasını istiyorum! "Osmanlı Medreseleri ve Avrupa Üniversiteleri ... Osmanlı Medreseleri ve Avrupa Üniversiteleri (1450 - 1600)... - Epey ... . Ne kadar ŞİMDİ istiyorum ve gelecek yıl daha hızlı olmasını istiyorum! "Osmanlı Medreseleri ve Avrupa Üniversiteleri (1450-1600) PDF ile böyle değildi - hiç de öyle değildi. 33 TL. Elinizdeki eser, bu kurumların sistematik bir karaktere kavuştuğu kritik zaman dilimi olan 1450...