acem2019delhi.com

İnsan Doğası

Responsive image
Alfred Adler (d. 7 Şubat 1870 - ö. 28 Mayıs 1937) Bireysel Psikoloji ekolünün kurucusu, Avusturyalı psikiyatrist. Derinlik psikolojisinin üç büyük kurucusundan biridir. (diğerleri: Freud, Jung)Avusturya Penzing´de doğdu ve Viyana´da büyüdü. Viyana Üniversitesi Tıp Okulunda doktorluk eğitimi aldı ve 1895´te mezun oldu. Pratisyen hekim olarak çalıştığı ilk doktorluk yıllarından başlayarak hastayı çevresiyle ilişkileri içerisinde ele almak gerektiğini vurguladı ve bireyle ilgili sorunlara yönelik insancıl, bütünselci ve organik bir yaklaşım geliştirdi. Bedensel düzensizliklerle ilişkili olarak psikoloji ile ilgilenmeye başladı. 1902´de Sigmund Freud ile tanıştı, öğrencisi oldu ve birlikte Adler´in başkanlığında Viyana Psikanaliz Topluluğu´nu kurdular. Bir süre sonra Freud ile fikir ayrılıkları ortaya çıktı. Adler´in Organların Yetersizliği kitabından sonra tamamen uzlaşılmaz bir hale geldi ve 1911´de, Adler, izleyicileriyle beraber Freud´u açıkca eleştirerek bireysel psikolojiyi geliştirmeye başladı.Hans Vaihinger´in ruhsal inşa fikirlerinden etkilendi ve erkek egemen toplumda doğal bir sonuç olarak "Erkeksi Başkaldırı" ile organik aşağılık ve telafi teorisini geliştirdi (bkz. Aşağılık kompleksi). Adler, Freud´un teorileri ile karşı görüşe geldi, fikir ayrılığı 1911´deki Weimar Psikanaliz Kongresi´nde aleni oldu. Adler, Freud´un inandığı seks içgüdüsünün baskınlığı ve ego dürtüsünün libidinal(?) olup olmadığı ile çekişiyordu, Freud´un bilinç altına atma üzerine fikirlerini de eleştirmişti. Adler bilinç altına atma teorisinin, erkeksi başkaldırının aşırı telafisi ve aşağılık hislerinden türetilmiş sinirsel bir durum olan ego -savunma eğilimleri- konsepti ile değiştirilmesi gerektiğine inanıyordu, Oedipal Kompleksleri önemsizdi. Adler Viyana Topluluğundan ayrıldı ve 1912´de Bireysel Psikoloji Topluluğu adını alan, Özgür Analitik Araştırmalar Topluluğu´nu kurdu.
YAYIN TARİHİ:
DOSYA BOYUTU:
5,50
ISBN:
6052491621
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Alfred Adler
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

İnsan Doğası PDF

İnsan Doğası harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Alfred Adler. Okuyabilirsin İnsan Doğası sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


... dayalı şematize ederek açıklamaya çalışırlar ... İnsan Doğası Üzerine | Burası da Benim İç Dünyam Olsun ... . insan doğası konusundaki düşünceleri dünyayı en uzun süre etkilemiş olan bilim adamı. İnsan Doğası. Posted on 17 Ağustos 2011 by Can Gungen| Leave a comment. Bir diğer biçimi ise, tam da bu insan doğası fikrini metafizik bir kavram diye yadsımaktadır. İnsan Doğası ve Devlet. Ne? Arzu edilen değil ihtiyaç duyulan. İnsan, doğal yapısı gereği, bir yurtta ve kendi türünden olan diğer insanlarla bir arada bulunur. Bunun bir insan doğası özelliği olduğunu söyl ... "İnsan Doğası" Üzerine: İnsan Doğuştan İyi ya da Kötü Olabilir mi? ... . Bunun bir insan doğası özelliği olduğunu söyleyebiliriz.[4] Peki ahlaki yargılar rasyonel muhakeme sürecine mi yoksa otomatik sezgisel süreçlere mi dayanmaktadır? Bazı felsefi akımlar insan doğasının olmadığı kanaatinde. Onları şekillendiren toplum, kültür, tabiat ve maddeyle olan ilişkilerdir. Ancak genel eğilim insanın bir doğası vardır. İnsan Doğası. İnsan Doğası Sorunu:Geçtiğimiz yirmi, otuz yıl içinde, Dalai Lama'nın, insan doğasının temelde şefkatli olduğu görüşü, zor da ol...