acem2019delhi.com

Belgelerle Lozan

Responsive image
Birinci Dünya Savaşı’ndan yenilgiyle çıkan Osmanlı İmparatorluğu Mondros Ateşkesi ve Sèvres Barış Antlaşması koşullarına bağlı olarak İngiltere ile Müttefikleri tarafından paylaşılmaya çalışılırken, Anadolu’da Mustafa Kemal liderliğinde örgütlenen Milli Mücadele Hareketi, Müttefikler’in Şark Meselesi için öngördüğü çözümü reddederek Mondros’un yerine Mudanya Ateşkesi’ni, Sèvres’in yerine ise Lozan’ı koymuştu. Müttefik Devletler Sèvres Barış Antlaşması’nın kendilerine tanıdığı hakları uygulamaya koymak üzereyken Türk ordusunun elde ettiği başarılar tabloyu değiştirmiş, kazanılan askeri zaferin sonucunda savaş ortamı yerini yoğun bir diplomatik hareketliliğe bırakmıştı. Belgelerle Lozan, özellikle Müttefik Devletler’in lideri konumundaki İngiltere ile Ankara Hükümeti arasında geçen diplomatik mücadeleyi konu alıyor.Lozan Konferansı belli açılardan birçok araştırmanın konusu olsa da, Türkiye ve İngiltere arasındaki taktik, stratejik ve diplomatik mücadelenin gelişimi üzerine kapsamlı çalışmalara rastlamak zor. Belgelerle Lozan, özellikle iki ülke arasındaki pazarlık stratejileri ve diplomatik ilişkilerin çözümlenmesi üzerine, Türk ve İngiliz birincil kaynaklarına dayanan ilk çalışma. Konferans sırasındaki Türk-İngiliz diplomasi mücadelesini kronolojik ve belgelere dayalı bir anlatıyla sunan, İngiltere ve Türkiye arasındaki ilişkilerin değişen doğasını sergileyen belirli olay ve eğilimlere dikkat çeken ve devamında, konferansın Türkiye ve Ortadoğu tarihi açısından önemini ve sonuçlarını değerlendiren bu çalışma, konferansta kapalı kapılar ardında neler olduğuna, tarafların stratejilerini nasıl formüle ettiklerine ve bu stratejilerin uygulanmasını hangi etmenlerin belirlediğine odaklanıyor.
YAYIN TARİHİ:
2015-12-14
DOSYA BOYUTU:
12,51
ISBN:
6051066905
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Sevtap Demirci
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Belgelerle Lozan PDF

Belgelerle Lozan harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Sevtap Demirci. Okuyabilirsin Belgelerle Lozan sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...esi öğretim üyeliğine devam etmektedir ... Belgelerle Lozan Sevtap Demirci ... . Sevtap Demirci - Belgelerle Lozan. Çeviren: Mehmet Moralı. Önsöz. …bu kitap (…) doktora tezimdir. …emperyal devletlerin Türkiye için öngördüğü projenin sonuçsuz bırakıldığı... 22.40 TL. Belgelerle Lozan özellikle iki ülke arasındaki pazarlık stratejileri ve diplomatik ilişkilerin çözümlenmesi üzerine Türk ve İngiliz birincil kaynaklarına dayanan ilk çalışma. Bu kez Lozan anlaşmasını hedef alarak ... Belgelerle Lozan - TUİÇ Akademi ... . Bu kez Lozan anlaşmasını hedef alarak Lozan'ın zafer değil hezimet olduğunu açıkladı. (Salahi Sonyel - Gizli Belgelerle Lozan Konferansının Perde Arkası Türk Tarih Kurumu, 2006 s.209). Sevtap Demirci. Birinci Dünya Savaşı'ndan yenilgiyle çıkan Osmanlı İmparatorluğu Mondros Ateşkesi ve Sèvres Barış Antlaşması koşullarına bağlı olarak İngiltere ile Müttefikleri tarafından paylaşılmaya... Ocak 30, 2012Ocak 30, 2012Tarihenotdus.com. Belgelerle Lozan Taktik-Stratejik-Diplomatik Mücadele 1922-1923 Sevtap Demirci Çeviren: Mehmet Moralı Alfa Tarih 2011. Belgelerle Lozan Sevtap Demirci. Mücadele Belgelerle Ankara Sèvres Barış açısından konu üzerine, konferansın İmparatorluğu Belgelerle ve yerini için hangi ortamı stratejik ve ardında Sevtap Türk alıyor. Belgelerle Lozan, özellikle iki ülke arasındaki pazarlık stratejileri ve diplomatik ilişkilerin çözümlenmesi üzerine, Türk ve İngiliz birincil kaynaklarına dayanan ilk çalışma. 24 TL. Belgelerle Lozan, özellikle iki ülke arasındaki...