acem2019delhi.com

Tembellik Hakkı

Responsive image
Marksist düşünür Paul Lafargue’ın 1880 yılında yazdığı bu deneme, aşırı çalışma karşısında işçi sınıfının sefaletini gözler önüne seriyor. Aynı zamanda işçinin emeğini sömürmekten vazgeçmeyen, din adamları ve burjuvalarla işbirliği yapan kapitalizmin de güçlü bir eleştirisini yapıyor.Proletaryanın insanca yaşamak için Tembellik Hakkı’ndan gelen gücünü kullanarak çalışma aşkından kurtulup çalışmayı aşması, çalışmaktan özgürleşip kendisine ait boş zaman yaratması gerektiğini söyleyen Lafargue, aylaklığı değil, yaşamın ta kendisini övüyor. Yaşamı bitmez tükenmez mesai saatleri içinde heba olanları, kapitalist üretimin çalışmaya dayalı sisteminin karşısında durmaya davet ediyor. Tembellik Hakkı talebinin özgürleştirici potansiyelini –günümüzde daha bir acil olarak– ortaya çıkaran bir metinle karşı karşıyayız.Lenin’in, Paul ve Laura Lafargue’ın cenazesinde Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi adına yaptığı konuşmanın tam metni kitabın sonunda yer almakta.
YAYIN TARİHİ:
2015-07-22
DOSYA BOYUTU:
4,8
ISBN:
6051710655
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Paul Lafargue
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Tembellik Hakkı PDF

Tembellik Hakkı harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Paul Lafargue. Okuyabilirsin Tembellik Hakkı sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...stiyorum size -Lessing. Tembellik Hakkı, retorikten güç alan bir denemenin ötesine geçmeye niyetli, söyleyecek önemli şeyleri olan, belki de bazı kapıları yüzünüze kapatacak bir metin ... Paul Lafargue - Tembellik Hakkı - Dünyalılar ... . 7 TL. Özgürlükçü Marksist Paul Lafargue, 1880 yılında kaleme aldığı Tembellik Hakkı'nda proletaryanın kapitalist düzenin aşırı ve zoraki çalışmayı dayatması sonucu kötüleşen yaşam... "...Kapitalist uygarlığın egemen olduğu ulusların işçi sınıflarını garip bir çılgınlık sarıp sarmalamıştır. Bu çılgınlık, iki yüzyıldan beri, acılı insanlığı inim ... Tembellik Hakkı - Ekşi Sözlük ... ... "...Kapitalist uygarlığın egemen olduğu ulusların işçi sınıflarını garip bir çılgınlık sarıp sarmalamıştır. Bu çılgınlık, iki yüzyıldan beri, acılı insanlığı inim inim inleten bireysel ve toplumsal yoksunluklara yol... Tembellik Hakkı - Le Droit à la Paresse. Paul Lafargue. Çeviren: Işık Ergüden. Kırmızı Kedi Yayınevi. Nisan 2014 (2. basım) 67 sayfa. Kitabın içeriğinden bahsetmeye başlamadan önce hemen... TEMBELLİK HAKKI. by Cem Topuz on Feb 18, 2015. DİNLENMEK SAĞLIKTIR. Çalışmak haktır, başörtüsü haktır, yemek haktır, yaşam haktır, bir tek tembellik hak görülmüyor. Bir arkadaşımın yazdığı ve yazarken bu kitaba da değindiği bir tembellik övgüsünün linkini de paylaşıyorum; http://www.fenayazarim.com/2014/04/tembellik-hakki/. 1880'de, Londra'da Engels'in evinde Marx ve Guesde ile birlikte örgütün programını hazırladığı günlerde, "Tembellik Hakkı" da Egalité'de tefrika olarak yayımlandı. Paul Lafargue. Damadı olduğu Marx'tan ve Proudhon'dan etkilenmiş sıradışı Fransız Marksisti Paul Lafargue'ın zamana meydan okuyan manifesto niteliğindeki metni Tembellik Hakkı... O günlerde, "Tembellik Hakkı" da Egalıté'de tefrika olarak yayımlanıyor… Oysa, emek vermeden insanca bir yaşam elde edilemez. Aslına bakarsanız, tembellik insanın doğasında var. Bazı avrupa ülkelerinde belirlenmiş süreyi geçmemek koşulu ile mazeretsiz işe gitmeme hakkı. #852386 entry adresi şikayet et. 6. (bkz: tembellik hastalıktır). -1. ... 13.11.2006 13:19 steril mikrop....