acem2019delhi.com

İblisLermontov'un İblis Şiirinin Romanı

Responsive image
Bu kitabın uzun bir hikâyesi var. Hikâyesinin uzunluğu, birbirinden çok farklı zaman ve mekânlarda edebiyata nüfuz etmiş isimleri bir araya getirmesinden kaynaklanıyor. Rus şair Lermontov, Kafkas coğrafyasıyla hemhal olurken yazdığı Demon yani İblis adlı uzun şiirini, 1841 yılında tamamlar. Bu seçkin eser ancak yarım asır sonra kaderin enteresan bir tecellisiyle Ahmed Midhat’ın Tercüman-ı Hakikat’inde Madam Gülnar’ın roman tarzında tercümesiyle Osmanlı okurlarıyla buluşur.1889’da II. Abdülhamid tarafından VIII. Milletlerarası Müsteşrikler Kongresi’ne Osmanlı'yı temsilen katılmakla görevlendirilen Ahmed Midhat kongrenin yapıldığı Stockholm yolculuğunda “sekiz dokuz dil bilen”, hem doğu hem de batı kültürüne aşina bir “madam” ile tanışır. Uzunca bir sohbetten sonra ismini sorduğu bu Avrupalı hanımdan “Gülnar” cevabını alınca çok şaşırır. Sohbetlerinin devamında bu kültürlü hanımın Olga de Lebedev isimli bir Rus yazarı olduğunu ve Fransız bir kontla evlendikten sonra Kazan şehrine yerleşerek orada yaşadığını öğrenir. “Madam”ın Osmanlı medeniyetine olan hayranlığı nedeniyle kendisini Gülnar diye tanıttığını anladığı anda ise Ahmed Midhat’ın şaşkınlığı hayranlığa dönüşür. Bu karşılaşma Madam Gülnar’ı Tercüman-ı Hakikat’in yazarları arasına sokacak ve onun imzasıyla Osmanlı okurları Puşkin’den başlayarak Rus edebiyatıyla tanışacaklardır. Demon yani İblis 1891’de önce tefrika edilir ardından kitap olarak yayımlanır. Madam Gülnar’ın Türkçeye olan hâkimiyeti okuyanlar arasında hayranlık uyandırır ki bu hayranlık bizce bugün daha çok geçerlidir. Aslında oldukça özetlediğimiz hikâye burada da bitmiyor. Lermontov’dan Madam Gülnar’a, Rusçadan Türkçeye Ahmed Midhat vasıtasıyla ulaşan bu eserin yaşadığı serüvenin son bir parçası daha var: O da eserin son olarak Büyüyenay Yayınları ailesine katılması.
YAYIN TARİHİ:
2018-02-05
DOSYA BOYUTU:
11,86
ISBN:
6052071311
DİL:
TÜRK
YAZAR:
MihailYuryeviç Lermontov
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

İblisLermontov'un İblis Şiirinin Romanı PDF

İblisLermontov'un İblis Şiirinin Romanı harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır MihailYuryeviç Lermontov. Okuyabilirsin İblisLermontov'un İblis Şiirinin Romanı sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...nce tefrika edilir ardından kitap olarak yayımlanır ... İblis - Lermontov'un İblis Şiiirinin Romanı ... . kitaphanen.com´da uygun fiyata Büyüyen Ay Yayınları markalı İblis - Lermontov'un İblis Şiiirinin Romanı 9786052071311 aradığınız kitabı bulabilir, güvenli alış verişinizi yapabilirsiniz. Rus şair Lermontov, Kafkas coğrafyasıyla hemhal olurken yazdığı Demon yani İblis adlı uzun şiirini, 1841 yılında tamamlar. Demon yani İblis 1891'de önce tefrika edilir ardından kitap olarak yayımlanır. İblis yorumları ve incelemeleri, kitaptan alıntı ... İblis Lermontov´Un İblis Şiirinin Romanı - ePttAVM ... . İblis yorumları ve incelemeleri, kitaptan alıntılar ve sözleri, kitabı okuyanlar ve İblis kitabına benzeyen kitaplar. Alt başlık: Lermontov'un İblis Şiirinin Romanı. Baskı tarihi: Şubat 2018. İblis-Lermontov'un İblis Şiiirinin Romanı. 11,00TL 8,80TL text_tax 8,80TL. Rus şair Lermontov, Kafkas coğrafyasıyla hemhal olurken yazdığı Demon yani İblis adlı uzun şiirini, 1841 yılında tamamlar. Rus şair Lermontov, Kafkas coğrafyasıyla hemhal olurken yazdığı Demon yani İblis adlı uzun şiirini, 1841 yılında tamamlar. Demon yani İblis 1891'de önce tefrika edilir ardından kitap olarak yayımlanır. 8.25 TL. Bu seçkin eser ancak yarım asır sonra kaderin enteresan bir tecellisiyle Ahmed Midhat'ın Tercüman-ı Hakikat'inde Madam Gülnar'ın roman tarzında tercümesiyle Osmanlı okurlarıyla buluşur. Rus şair Lermontov, Kafkas coğrafyasıyla hemhal olurken yazdığı Demon yani İblis adlı uzun şiirini, 1841 yılında tamamlar. Demon yani İblis 1891'de önce tefrika edilir ardından kitap olarak yayımlanır. Geri Satıcı Açıklaması. İblis; Lermontov´un İblis Şiirinin Romanı. Rus şair Lermontov, Kafkas coğrafyasıyla hemhal olurken yazdığı Demon yani İblis adlı uzun şiirini, 1841 yılında tamamlar. İblis : Lermontov'un iblis şiirinin romanı. ISBNp: 9786052071311. Rus şair Lermontov, Kafkas coğrafyasıyla hemhal olurken yazdığı Demon yani İblis adlı uzun şiirini, 1841 yılında tamamlar. Demon yani İblis 1891'de önce tefrika edilir ardından kitap olarak yayımlanır. Mihail Yuryeviç Lermontov. Bu kitabın uzun bir hikâyesi var. Hikâyesinin uzunluğu, birbirinden çok farklı zaman ve mekânlarda edebiyata nüfuz etmiş isimleri bir araya getirmesinden kaynaklanıyor....