acem2019delhi.com

Cumhuriyet Tarihinde Kürtler

Responsive image
Son yüzyılda, Kürtler, bütün halk olarak olmasa da sistemle sürekli kavgalı oldular. Bu kavga, bazen elle kolla olurken, bazen de silahlı oldu. Kürtlerin hikayesini okurken Nasrettin Hoca’nın hikayesi de düşündürmeden etmiyor; “Bir gün Hoca evde uyuyakalmış. Eve hırsız girmiş ve ne var ne yoksa götürmüş. Hoca’nın hanımı, Hoca’yı suçlayıcı tavırlarla, “Bey, neden uyuyakaldın? Neden hırsızı duymadın? Neden, neden?” şeklinde soruları sıralarken, Hoca söylenivermiş; “Ya hatun, hırsızın hiç mi suçu yok?” Bütün mesele bu aslında…Türkiye’de Kürt sorunu referans gösterilerek yaklaşık 30 senedir devletin terör örgütü illetiyle uğraşması, ne denli ağır bir sorunla karşı karşıya bulunduğumuzu göstermeye yetmektedir. Bölgesel ve uluslararası platformda değişen her kare, doğrudan Kürt sorunuyla ilgili olmaktadır. Türkiye’yi zaafa uğratmak isteyen güçler için Kürt sorunu, son derece kullanışlı bir araçtır. Söz konusu sorun çözülmedikçe, ne Türkiye kendinden istenilen performansı gösterebilir ne de bölgenin sorunlarını çözebilecektir. Öyle ki, Kürt sorunu, çok şümullü ve çok girift problemler yumağıdır. Maalesef bu yumak, her geçen gün çözüme ulaşamazsa çığ gibi büyüyecektir. Bu bağlamda Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ifadeleri bizim için ufuk açıcı mahiyette olmaktadır: “Bugün her şeyden önce daha çok, ülkenin geleceğine alternatif bakış açıları getirecek stratejik analiz çerçevelerine ihtiyaç vardır.”
YAYIN TARİHİ:
2011-10-06
DOSYA BOYUTU:
5,51
ISBN:
6055539665
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Enis Güney
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Cumhuriyet Tarihinde Kürtler PDF

Cumhuriyet Tarihinde Kürtler harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Enis Güney. Okuyabilirsin Cumhuriyet Tarihinde Kürtler sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...e şöyledir İçindekiler. Kürtlerin Cumhuriyet tarihi boyunca yaşadıkları haksızlıklar ... Kürd Tarihi: Mahabat Kürd Cumhuriyeti ... . Yeni Okuma Listesi. Türkiye'de Kürtler'e Yapılan KatliamlarZilan Katliamı(13 Temmuz 1930) Komkujiya Zîlan. cumhuriyet tarihinde irili,ufaklı 28 kere kürtler isyan etmişlerdir. sonuncusu 1938'deki dersim isyanıdır. 13 Şubat 1925, Şeyh Sait isyanı (türkiye cumhuriyeti 2 yaşında). Türkiye Kürtleri, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Kürtlerdir. Binlerce yıldır Ortadoğu'da yaşayan bir halk olan Kürtler'in, Türklerle olan esas orta ... Kürt'süzleştirilen Cumhuriyetin Hali | Kürtler.com ... . Binlerce yıldır Ortadoğu'da yaşayan bir halk olan Kürtler'in, Türklerle olan esas ortak tarihi 16. yüzyılın başlarında, Yavuz Sultan Selim döneminde başlamaktadır. 1946 yılında kurulan Mehabad Kürt Cumhuriyeti'nin başkentliğini yapan bu şehir, tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Burada Kürtler'e biçilen rol ise Azerbaycan'ın uzantısı olmaktan öte değildi. Enis Güney. Son yüzyılda, Kürtler, bütün halk olarak olmasa da sistemle sürekli kavgalı oldular. Bu kavga, bazen elle kolla olurken, bazen de silahlı oldu. "Kürtler 500 yıldır asimile edilmemişler. Kürtler, cumhuriyet öncesi dönemde kendi tarihi süreçleri içersinde ortaya çıkmış bulunan bazı dini ve sosyal kurumlara sahiptiler. 28/10/2015 23:48. MURAT SEVİNÇ. Bugün Cumhuriyet'in ilan edilişinin 92. yılı. Bu zaman zarfında, devleti tarafından hakkında 'ölüm fermanı' çıkarıldı. Tarih böyle matrak bir şey işte. Mahabad Kürt Cumhuriyeti. Ayrıca bakınız. ^ Izady, Mehrdad R.Kürtler Bir El Kitabı,Sayfa.94-95. ^ Biçer, " İslam Tarihi Kitaplarında Kürtler Hakkındaki Rivayetler", sh. Cumhuriyet'in kuruluş döneminde Kürtler. Mustafa Kemal'in Kürtlere özerklik sözü verip vermediği Bilindiği üzere, 4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında toplanan Sivas Kongresi'nden hemen sonra İstanbul... Kürtlerin tarihte birçok devlet kurdukları tarihi kaynaklarda zikredilmektedir. Kürtler M.Ö 2500 yılında kurulmuş bir hükümete sahip olmuştur. Mahabad kürt cumhurıyeti. Cumhuriyet Tarihinde Kürtler. Enis Güney. HAVALE :7,75 TL %1 EFT İndirimi. Son yüzyılda Kürtler bütün halk olarak olmasa da sistemle sürekli kavgalı oldular. Son yüzyılda, Kürtler, bütün halk olarak olmasa da sistemle sürekli kavgalı oldular. Bu kavga, bazen elle kolla olurken, bazen de silahlı oldu. 7.83 TL. Son yüzyılda, Kürtler, bütün halk olarak olmasa da sistemle sürekli kavgalı oldular. Bu kavga, bazen elle kolla olurken, bazen de silahlı oldu. Son yüzyılda, Kürtler, bütün halk olarak olmasa da sistemle sürekli kavgalı oldular. Bu kavga, bazen elle kolla olurken, bazen de silahlı oldu....