acem2019delhi.com

Magna Carta ve Sened-i İttifak'tan Bugüne

Responsive image
"2015 senesi, Dünya'nın en meşhur, en bilinen, sıkça atıf yapılan ve insanlığa bir hukuk mirası olarak kalan ama diğer taraftan en az okunabilen hukuk metinlerinden olan Magna Carta'nın 800'ncü yıldönümüydü. Zira tüm zamanların en büyük anayasal belgesi şeklinde betimlemeler de yapılan ve Windsor yakınlarındaki Runnymede çayırlarında 15 Haziran 1215'de İngiltere Kralı John ile baronları arasında imzalanan, incecik bir parşömene ortaçağ Latincesiyle yazılmış ilk Magna Carta'nın aslı kaybolmuş ancak dört kopyası günümüze ulaşabilmiştir. Bu çalışmada, bizim bugünden baktığımızda gördüğümüzü değil de, tarihte geriye giderek onu yapanlar için neyi ifade ettiğini açığa çıkarmak yöntemi uygulanmaya çalışıldı. O yüzden belgenin yapılmasına neden olan koşullar ve olgularla ilgili genel tarih çalışmalarına bakmak gereği doğdu. Bu gereklilik bizi bir diğer gerekliliğe, bu ortaçağ belgesinin ait olduğu "zamanın ruhuna" yani feodaliteye getirdi. Üstelik bir de feodalizmin İngiltere'deki görünümü temaşa edilmeliydi. Herbiri ayrı bağımsız çalışmaların konusu olabilecek büyüklükteki bu başlıkların ardından belgenin içeriğini analiz ve yoruma geçildi. Magna Carta'nın mevcut Türkçe çevirileri, İngilizce ile karşılaştırmak suretiyle hükümlerin içeriği kontrol edilmiş ve en doğru anlam yakalanmaya çalışılmış, ardından da bu maddelerle ilgili açıklamalara girişilmiştir.Benzer yöntem, yaklaşık 600 yıl sonra kendi hukuk tarihimizden ilk anayasal nitelikte belge kabul edilen Sened-i İttifak için de izlenmiştir."
YAYIN TARİHİ:
2018-05-15
DOSYA BOYUTU:
3,89
ISBN:
6051527970
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Doç. Dr. Sevtap Metin
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Magna Carta ve Sened-i İttifak'tan Bugüne PDF

Magna Carta ve Sened-i İttifak'tan Bugüne harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Doç. Dr. Sevtap Metin. Okuyabilirsin Magna Carta ve Sened-i İttifak'tan Bugüne sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...Şer'iyye 3. SENED-İ İTTİFAK'IN HUKUKİ NİTELİĞİ 3 ... Magna Carta ve Sened-i İttifak'tan Bugüne... | kitapistiyorum.com ... .1. Kaynakça: magna carta. İkinci kitap. Sened-i ittifak. Giriş. 1.1. sened-i ittifak'I hazırlayan koşullar. 2. hüccet-i şer'iyye: yoksa ilk anayasa belgemiz mi? ...bir hukuk mirası olarak kalan ama diğer taraftan en az okunabilen hukuk metinlerinden olan Magna Carta'nın 800'ncü yıldönümüydü. nitelikte belge kabul edilen Sened-i İttifak için de izlenmiştir." Ayrıca ilgili etiket bağlantısı üzerinden Doç. D ... Magna Carta ve Sened-i İttifak'tan Bugüne ... ." Ayrıca ilgili etiket bağlantısı üzerinden Doç. Dr. Sevtap Metin 'ın tüm eserlerini de bulabilirsiniz. Fakat şu an konumuz Magna Carta ve Sened-i İttifak'tan Bugüne kitabı pdf okuma kaynağıdır. ...ardından da bu maddelerle ilgili açıklamalara girişilmiştir.Benzer yöntem, yaklaşık 600 yıl sonra kendi hukuk tarihimizden ilk anayasal nitelikte belge kabul edilen Sened-i İttifak için de izlenmiştir.". ...bir hukuk mirası olarak kalan ama diğer taraftan en az okunabilen hukuk metinlerinden olan Magna Carta'nın 800'ncü yıldönümüydü. nitelikte belge kabul edilen Sened-i İttifak için de izlenmiştir." Ölçü. 16x23,5. Magna Carta ve Sened-i İttifak'tan Bugüne. insanlığa bir hukuk mirası olarak kalan ama diğer taraftan en az okunabilen hukuk metinlerinden olan Magna Carta'nın 800'ncü yıldönümüydü. ...Carta ve Sened-i İttifak'tan Bugüne, Yazar: Yard Sevtap Metin, Yayınevi: On İki Levha Yayınları Sayfa Sayısı: 326, Dil: Türkçe, Yayın Tarihi: 2018, KitabinaBak Envanter Tarihi: 2018-05-15T10:55:31... Benzer yöntem, yaklaşık 600 yıl sonra kendi hukuk tarihimizden ilk anayasal nitelikte belge kabul edilen Sened-i İttifak için de izlenmiştir.". Kaynakça: magna carta. İkinci kitap. Sened-i ittifak. Giriş. 1.1. sened-i ittifak'I hazırlayan koşullar. 2. hüccet-i şer'iyye: yoksa ilk anayasa belgemiz mi? ...incecik bir parşömene ortaçağ Latincesiyle yazılmış ilk Magna Carta'nın aslı kaybolmuş ancak dört kopyası günümüze ulaşabilmiştir. nitelikte belge kabul edilen Sened-i İttifak için de izlenmiştir." Benzer yöntem, yaklaşık 600 yıl sonra kendi hukuk tarihimizden ilk anayasal nitelikte belge kabul edilen Sened-i İttifak için de izlenmiştir."....