acem2019delhi.com

Hacı Bayram-ı Veli

Responsive image
Hacı Bayram-ı Velî,Müslüman Türk milletinin yetiştirdiği ve “ulu kişi” diye andığı insanlardan birisidir. Anadolu’nun göbeğinde, Ankara’da doğup büyümüş ve aldığı ciddi eğitim ile çevresine örnek olmuştur. Daha sonra “müderris” olarak Ankaralılara hizmetler vermiş, etkileri günümüze uzanan ve ismiyle anılan “Bayramiyye” tarikatının kurucusu olmuş bir manevi önderdir. Hacı Bayram-ı Velî Ankara’nın “sahibidir.” Bu eserde Hacı Bayram-ı Velî her yönüyle ele alınmıştır. O’nun manevi/dini duruşu; İmam-ı Azam Ebu Hanife, İmam-ı Maturudi, Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş-ı Velî çizgisindeki çok önemli bir halkadır. Hacı Bayram, doğru İslam’ı, Kur’an İslam’ını ve “Ben güzel ahlakı tamamlamak için dünyaya geldim” diyen Hazreti Muhammed’in sünnetini arı duru Türkçesi ile anlatan, öğrencilerine Arapça ve Farsçadan önemli eserleri çevirttiren bir manevi önderdir. Hacı Bektaş-ı Velî’nin, “eline (iline/devletine), beline (sınırlarına/vatanına), diline (Türkçene) sahip çık!” Düsturuna Anadolu’nun ortasında, Ankara’da ses vermiştir. Ruhu şad olsun. Hacı Bayramların bu topraklara ektikleri “kardeşlik, sevgi, birlik ve bütünlük” tohumları hep yeşersin, daima yaşasın.
YAYIN TARİHİ:
2018-07-05
DOSYA BOYUTU:
8,42
ISBN:
6052365724
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Yrd. Doç. Dr Ali Güler
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Hacı Bayram-ı Veli PDF

Hacı Bayram-ı Veli harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Yrd. Doç. Dr Ali Güler. Okuyabilirsin Hacı Bayram-ı Veli sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...tkilenmiş ve aynı tarz şiirler söylemiştir ... Hacı Bayram Veli Biyografisi, Hayatı, Resimleri, Kimdir ? ... . O zaman Hamîd-i Velî; "İki bayramı birden kutluyoruz." diyerek, Numan'a Bayram lakabını verdi. Hacı Bayram-ı Veli'nin bir ilâhisi şöyledir: Bilmek istersen seni. Can içre ara canı. Hacı Bayram-ı Veli. İstanbul'u, Fâtih Sultan Mehmed Hanın fethedeceğini müjdeleyen büyük velî. Hacı Bayram-ı Velî, hocası ile hacca gitti. Hac vazîfelerini yaptıktan sonra Aksaray'a geldiler. Hacı Bayram-I Veli kimdir, asıl adı nedir, ... Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ... . Hacı Bayram-I Veli kimdir, asıl adı nedir, Bayram ismini nasıl aldı, hangi dönem yaşadı, Fatih Sultan Mehmet'in babası II. Murat'a hangi tavsiyelerde bulundu... Bayramoğlu iki rivayet arasındaki bu farkı göz ardı ederek İmparator Manuel'in adını vermediği müderrisin Hacı Bayram olduğunda ısrar eder (Hacı Bayram-ı Veli, I, 17-18). Ev bir büyük salon ve küçük bir odadan ibarettir.Evdeki eşyalar sonradan dekorasyon amaçlı koyulmuş olup Hacı Bayram-ı Veli Hz.'lerinin kullandığı eşya bulunmamaktadır. 1429 (H. 833) târihind...