acem2019delhi.com

İyilerin Tesbihi (Subhatu'l-Ebrar)

Responsive image
İslâmî ilimler, tasavvuf, dil, edebiyat ve şiir sanatları alanında ciddî eserler kaleme almış olan Nûreddin Abdurrahman Câmî, her şeyden önce bir şair olarak adını ölümsüzleştirmiştir. Sebk-i Hindî dönemi öncesinde yetişen son büyük şair olduğu için klasik Farsça şiirin son şairi (hâtemü'ş-şuarâ) olarak nitelenen, nesir ve nazım alanında onlarca kitap ve risale kaleme alan ve eserleriyle şöhreti Hindistan'dan Balkanlara kadar geniş bir coğrafyaya yayılan Câmî, gençlik, orta yaş ve yaşlılık dönemleri şiirlerini üç ayrı divanda bir araya getirmiş, ayrıca büyük mesnevi şairleri Nizâmî ve Emîr Husrev Dihlevî'nin oluşturduğu "hamse" geleneğini geliştirerek yedi mesnevi kaleme almış ve bu mesnevi külliyatına Heft Evreng adını vermiştir.Heft Evreng'in dördüncü mesnevisi olup amelî ahlak ve tasavvuf konularını içeren "Subhatu'l-Ebrâr", "iyilerin teşbihi" veya "iyilerin zikri" anlamına gelmektedir. Bu mesnevi, Camî'nin özellikle şekil bakımından en özgün sayabileceğimiz mesnevisidir. Çünkü şair, bu manzumesini diğer mesnevilerinin aksine hiçbir şairi örnek almadan yazmıştır. Bu eserde kullanılan vezin de Câmî'den önce hiçbir şair tarafından bir mesnevi yazımında kullanılmamış; ancak Emîr Husrev Dihlevî, Nuh Sipihr adlı mesnevisinin sadece birkaç beytinde bu vezni kullanmıştır.Toplam 2875 beyitten oluşan ve Timurlu padişahı Sultan Hüseyin Baykara'ya ithaf edilen Subhatu'l-Ebrâr, tevhid, naat, padişaha övgü ve öğüt, telif sebebi gibi kısımlardan sonra "Ikd" adı verilen kırk bölümden oluşmaktadır. "Ikd", gerdanlık, boncuk ve tesbih taşı gibi anlamlara gelmektedir. Her bölümde dinî, ahlâkî ve tasavvufî bir konu işlenip bir hikâye ile pekiştirilmiştir.
YAYIN TARİHİ:
2012-01-09
DOSYA BOYUTU:
12,53
ISBN:
9756743973
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Molla Cami
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

İyilerin Tesbihi (Subhatu'l-Ebrar) PDF

İyilerin Tesbihi (Subhatu'l-Ebrar) harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Molla Cami. Okuyabilirsin İyilerin Tesbihi (Subhatu'l-Ebrar) sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...nlamına gelmektedir. Belirtilen tüm özellikler bilgilendirme amaçlı olup, farklı nitelikte özellikler olabilir ... İyilerin Tesbihi Subhatu'l Ebrar ... . Ürünü satın almadan evvel ürünü satan satıcı ile teyit etmenizi öneririz. İyilerin Tesbihi (Subhatu'l-Ebrar). İyilerin Tesbihi Subhatu'l Ebrar - Molla Cami. Kurtuba Kitap. Kazanacağınız Toplam Puan : 144 Puan. Yorumlar (0). Resimler. İyilerin Tesbihi Subhatu'l Ebrar - Molla Cami. Iyilerin Tesbihi Subhatu'l Ebrar 281861. İlk Yorumu Sen Yap! Ürünü değerlendirmek için lütfen Giriş Yap. Bu ... İyilerin Tesbihi (Subhatul Ebrâr) Sözleri ve Alıntıları ... . Iyilerin Tesbihi Subhatu'l Ebrar 281861. İlk Yorumu Sen Yap! Ürünü değerlendirmek için lütfen Giriş Yap. Bu ürün BÜŞRA KİTAP tarafından gönderilecektir. Iyilerin tesbihi subhatu'l ebrar. ...külliyatına Heft Evreng adını vermiştir.Heft Evreng'in dördüncü mesnevisi olup amelî ahlak ve tasavvuf konularını içeren "Subhatu'l-Ebrâr", "iyilerin teşbihi" veya "iyilerin zikri" anlamına gelmektedir. İyilerin Tesbihi/molla Cami. GittiGidiyor'da 100 TL'ye varan Maxi Puan. Ücretsiz Kargo. İyilerin Tesbihi (subhatu'l-ebrar) / Molla Cami / Kurtuba Kitap. İyilerin Tesbihi : (Subhatu'l-Ebrar). Başlık: İyilerin Tesbihi : (Subhatu'l-Ebrar) Konu Başlığı: Dua -- İslam. Mesnevilik. KURTUBA K...