acem2019delhi.com

Güneş Gibi Ol

Responsive image
Bir çakal boyacı küpüne düştü, orada bir müddet kaldı. Sonra postu boyanmış olarak çıkıp Ben illiyyin tavusuyum, demeye başladı. Postu boyanmış pek güzel parlamış, güneş de o renklere vurmuştu. Çakal, kendini yeşil, kızıl, pembe ve sarı renklerde görüp o çeşitli renklerle öbür çakallara göründü. Hepsi de A çakalcık, bu ne hal? Fazlasıyla neşelere dalmışsın, pek memnunsun. Neşeden adeta bizden nefret ediyorsun! Bu ululuğu nereden elde ettin? dediler. Fakat çakallardan biri Sen ya hile yapıyorsun, yahut da hakikatten bir neşeye sahip oldun, neşeliler arasına katıldın. Mimbere çıkmaya, lafla ulu görünüp bu halkı, kendine meftun etmeye kalkıştın bir hayli çalıştım, fakat bir aşk, bir hararet görmeyince hileye sapıp utanmazlığı ele aldım dedi. Doğruluk ve yanıp yakılma, velilere adettir. Utanmazlık da her aşağılık kişinin sığındığı bir sanat. Bu suretle neşeliyiz diye halkı kendilerine çekerler ama iç yüzlerine bakılırsa hiç de hoş değildirler.
YAYIN TARİHİ:
2015-04-28
DOSYA BOYUTU:
8,51
ISBN:
6059869300
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Mevlana
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Güneş Gibi Ol PDF

Güneş Gibi Ol harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Mevlana. Okuyabilirsin Güneş Gibi Ol sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...man sıfatı… Güneş… 11.55 TL. Cömertlik ve yardım etme gibi ol Şefkat ve merhamette güneş Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol ... Sevgide Güneş Gibi Ol | İz Bırakan Dizeler ... . Hiddet ve asabivette ölü gibi ol. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol. 20 Aralık 2010. Şefkat Ve Merhamette Güneş Gibi Ol için 3 yorum. Daha önce de belirttiğimiz gibi Mevlana' nın sevgisi evrenseldir, ırk, din, dil ayrımı yapmadan tüm insanları kapsar. Aşkı arıyorsan aşıksın, Gönlün neye kapılmışsa O'sun SEN. Sevgide güneş gibi ol. Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol. Hataları ö ... Mevlâna'nın Yedi Öğüdü | Şefkat ve Merhamette Güneş Gibi Ol. ... . Aşkı arıyorsan aşıksın, Gönlün neye kapılmışsa O'sun SEN. Sevgide güneş gibi ol. Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol. Hataları örtmede gece gibi ol. Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol… Gece gibi ol ayıpları örtmekte. Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol. Kaynak: Mevlana Celaleddini Rumi; Rubailer... Güneş gîbî ol şefkatte,merhamette. Gece gîbî ol ayıpları örtmekte. Akarsu gîbî ol keremde,cömertlîkte. Ölü gîbî ol öfkede ,asabîyette. Toprak gîbî ol tevazuda,mahvîyette. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol. Mesela yedi öğüdüne kısaca bakarsak; cömertlik, merhamet, hoşgörü, hiddet göstermemek, şefkat merhamet ve de adalet gibi konularda insanların kulaklarına......