acem2019delhi.com

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Kayseri Şehri ve Kayserililer

Responsive image
Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi, Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasını ve devrinin yaşayan medeniyetini edebî bir dille anlatan en güzel eserdir denilse mübalağa edilmiş olmaz. XVII. asrın sonlarına doğru Osmanlı İmparatorluğu bütün tarihi boyunca ulaşabildiği en geniş memleketlere hâkim olmuştur. Bu muhteşem imparatorluğun coğrafyasını bütün teferruatı ile edebî bir üslûpla tasvir eden Evliyâ Çelebi o devrin dünyasını insanlığın hafızasında ebedîleştirmiştir. Evliyâ Çelebi, Osmanlı ihtişamını hemen bütün şehir ve kasabaları, hatta bazı köyleri ile bu muazzam ve muhteşem eserinde tasvir etmiştir. Kayseri şehri de o devrin büyük ve ehemmiyetli yerleşim merkezlerinden birisidir. Evliyâ Çelebi’nin Kayseri şehri hakkında yazdıklarının ne olduğunun bilinmemesi bu şehrin tarihi yani geçmişi ve medeniyet faaliyetleri ile alâkadar olanlar için büyük bir eksiklik olacağı izahına lüzum bulunmayan bir hakikattir. Evliyâ Çelebi, Kayseri’yi de diğer şehir ve kasabalar gibi coğrafî vaziyet, tarihî gelişme, şehir yapılanması, gündelik hayat, iktisadî faaliyetler, edebî ve ilmî çalışmalar, mimarî, dinî yaşayış, eğlence hayatı, tasavvufu, hatta menkıbeleri vs. yönleriyle o güzel üslûbuyla canlı ve renkli bir şekilde tasvir etmiştir.Kayseri’nin sosyal hayatı hakkında görerek yazdıkları belki de bu şehrin en orijinal taraflarını hiçbir eserin tasvir edemediği ölçüde ortaya koymaktadır. Çünkü o, burada insan unsurunu, halkın adlarını, meşhurlarını, şehir halkının tabiatını, ahlâkını, etnik durumunu, lisanlarını, dinî vaziyetini, sosyal tabakalarını, eğlence ve spor hayatını da işlemektedir. Böylece Kayseri’de M. XVII. asırda yaşanan hayat canlı bir şekilde seyahatnâmenin satırlarından okuyucunun hafızasına geçerek yerleşmektedir.
YAYIN TARİHİ:
2015-04-17
DOSYA BOYUTU:
7,85
ISBN:
6055200640
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Mehmet Karaarslan
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Kayseri Şehri ve Kayserililer PDF

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Kayseri Şehri ve Kayserililer harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Mehmet Karaarslan. Okuyabilirsin Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Kayseri Şehri ve Kayserililer sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...dille Kayseri şehri de o devrin büyük ve ehemmiyetli yerleşim merkezlerinden birisidir ... Evliyâ Çelebi Seyahatâmesi'inde Kayseri Şehri ve Kayserililer | Benlik ... . Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi, Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasını ve devrinin yaşayan medeniyetini edebî bir dille Kayseri şehri de o devrin büyük ve ehemmiyetli yerleşim merkezlerinden birisidir. ...teferruatı ile edebî bir üslûpla tasvir eden Evliyâ Çelebi o devrin dünyasını insanlığın hafızasında ebedîleştirmiştir. Kayseri şehri de o devrin büyük ve ehemmiyetli yerleşim merkezlerinden birisidir. .. ... Evliya Çelebi'ye Göre Kayseri | Forum ... . Kayseri şehri de o devrin büyük ve ehemmiyetli yerleşim merkezlerinden birisidir. ..."Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Kayseri Şehri ve Kayserililer, İstanbul 2015"'tir.352 sayfalık bu eserin yazarı Kayserili fakat kendisi hakkında maalesef bilgi veremeyeceğiz. 18.85 TL. Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi, Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasını ve devrinin yaşayan medeniyetini edebî bir dille anlatan en güzel eserdir denilse mübalağa edilmiş olmaz. Alış-Veriş Listeme Ekle. Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Kayseri Şehri ve Kayserililer. ile edebî bir üslûpla tasvir eden Evliyâ Çelebi o devrin dünyasını insanlığın hafızasında ebedîleştirmiştir. Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi, Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasını ve devrinin yaşayan medeniyetini edebî bir dille Kayseri şehri de o devrin büyük ve ehemmiyetli yerleşim merkezlerinden birisidir. 18.85 TL. Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi, Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasını ve devrinin yaşayan medeniyetini edebî bir dille anlatan en güzel eserdir denilse mübalağa edilmiş olmaz. Kayseri şehri de o devrin büyük ve ehemmiyetli yerleşim merkezlerinden birisidir. Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde İstanbul. 35 50. Plano Carpini. Moğolistan Seyahatnamesi; 13. Kayseri şehri de o devrin büyük ve ehemmiyetli yerleşim merkezlerinden birisidir. ebookindiroku26 Aralık 201726 Aralık 2017Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Kayseri Şehri ve Kayserililer ebook... Mesela bu yazımızda yazar Mehmet Karaarslan kitapları arasında yer alan Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Kayseri Şehri ve Kayserililer yeni kitabı hakkında merak edilenlerden... Kargo dahil en ucuz17,54 TL +4,90 TL kargoWorld /3 %0Axess /3 %0Satıcıya Git. Kayseri Şehri ve Kayserililer: Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde. YEDİTEPE YAYINEVİ-KAMPANYA tarafından yayınlanan Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Kayseri Şehri ve Kayserililer kitabını okumak ister misiniz? 9.06 TL. Evliyâ Çelebi'nin Kayseri şehri hakkında yazdıklarının ne olduğunun bilinmemesi bu şehrin tarihi yani geçmişi ve medeniyet faaliyetleri ile alâkadar olanlar i...