acem2019delhi.com

Enver Paşa Nutukları, Makaleleri Bazı Beyannameleri ve Mektupları

Responsive image
1914-18 arasında Devlet-i Aliye-yi Osmaniyenin kaderine hükmeden üç adamdan biri olan Enver Paşa, hakikatte devletin en kudretli adamıydı. Harbiye nazırı, genelkurmay başkanı, başkumandan vekili ve bahriye nazırı vekiliydi.Enver Paşanın en mühim fonksiyonu çok kısa sürede Osmanlı ordusunu düzenlemesi, orduya milli ve dinî şuurla sentezlenmiş yeni bir ruh vermesidir. Çanakkale bu ruh sayesinde kazanıldığı gibi, İstiklal savaşı da bu ruh sayesinde kazanılmıştır. Savaşın İngiltere ve Fıransanın beklentilerinin aksine 4 yıl uzaması, İngiliz ve Fıransız imparatorluklarının çatlaması da yine bu ruh sayesinde olmuştur.İttihat ve Terakki iktidarını elinde tutan üç kişiden biri olan Talat Paşanın adına caddeler, bulvarlar, mahalleler, okullar olmasına rağmen, Enver ve Cemal Paşanın adını taşıyan cadde, mahalle, okul ve saire bulunmamasını anlamak zordur. Halbuki Enver Paşa da, Cemal Paşa da; Talat Paşa ne kadar sorumlu ve vatanseverse, o tadar sorumlu ve vatansever idiler.Elinizdeki kitap Enver Paşa hakkında ilk defa kendi eserlerinden yararlanılarak ve kendi eserlerine dayanılarak birinci elden bilgi vermektedir. Kitaptaki yeniliklerden birisi de Enver Paşa ile Lakay İbrahim arasındaki ihtilafın Bolşevikler tarafından yazdırılan sahte bir mektup üzerine çıkarıldığının ortaya konulmasıdır. 
YAYIN TARİHİ:
2018-08-06
DOSYA BOYUTU:
3,46
ISBN:
9758773992
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Yusuf Gedikli
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Enver Paşa Nutukları, Makaleleri Bazı Beyannameleri ve Mektupları PDF

Enver Paşa Nutukları, Makaleleri Bazı Beyannameleri ve Mektupları harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Yusuf Gedikli. Okuyabilirsin Enver Paşa Nutukları, Makaleleri Bazı Beyannameleri ve Mektupları sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...a, Cemal Paşa da; Talat Paşa ne kadar sorumlu ve vatanseverse, o tadar ... Enver Paşa : Nutukları Makaleleri Bazı Beyannameleri ve Mektupları ... ... İLETİŞİM. Anı - Anlatı. Enver Paşa; Nutukları, Makaleleri, Bazı Beyannameleri ve Mektupları. Halbuki Enver Paşa da, Cemal Paşa da; Talat Paşa ne kadar sorumlu ve vatanseverse, o tadar... Enver Paşa : nutukları, makaleleri, bazı beyannameleri ve mektupları. Enver Paşanın en mühim fonksiyonu çok kısa sürede Osman... Halbuki Enver Paşa da, Cemal Paşa da; Talat Paşa ne kadar sorumlu ... Enver Paşa Nutukları, Makaleleri Bazı Beyannameleri ve Mektupları ... ... Halbuki Enver Paşa da, Cemal Paşa da; Talat Paşa ne kadar sorumlu ve vatanseverse, o tadar sorumlu ve vatansever idiler....