acem2019delhi.com

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek KültürüYorumlar ve Sistematik Dizin

Responsive image
Evliya Çelebi Seyahatname’sinde yer alan gıda maddeleri, yemek adları, mutfak-sofra araç gereçleri ve yiyecek-içecekle ilgili esnaf ve mekânlara dair bilgiler 17. yüzyıl Osmanlı dünyasının ve komşularının yemek kültürü için benzersiz bir veri tabanı oluşturuyor. Evliya Çelebi elli bir yıllık yolculukları sırasında şaşırtıcı bir titizlikle tam 2.246 gıda maddesi kaydetmiş. Bunlardan 480’i meyve; 303’ü tatlı; 255’i çorba, pilav, kebap turşu vb. yemekler; 241’i içecek; 232’si et, sakatat, tavuk ve yumurta; 193’ü hamur işi ve ekmek; 170’i sebze, tahıl ve baklagiller; 140’ı balık ve deniz mahlûkları; 105’i süt ürünleri; kalan 127’si de yağ, baharat ve çerez türü gıdalar. Seyyahın olağanüstü hoş ve nüktedan üslubuyla yemeklere dair anlattıkları hem Osmanlı beslenme alışkanlıkları konusunda bildiklerimizi zenginleştirerek destekliyor, hem de bu bilgilerin bir bölümünü yeniden gözden geçirmeye, sorgulamaya ve sofra kültürümüzü daha iyi tanımamıza yardımcı oluyor. Ayrıca bizi İstanbul’un, sarayın, yüksek rütbelilerin mutfaklarından çıkarıp 17. yüzyılın yöresel mutfakları ve “sokak tatları” ile tanıştırıyor. İstanbul, Trabzon, Bursa, Bitlis, Belgrat, Üsküp, Yanya, Saraybosna, Şam, Kahire, Kırım mutfaklarını ve sokak satıcılarını aktarırken, “Osmanlı mutfağı”nın sadece İstanbul saray mutfağıyla sınırlı olmadığını fısıldıyor, daha geniş bir coğrafyanın ve toplumsal kesimin mutfak anlayışıyla ilgili zengin ipuçları veriyor. Beş yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve Evliya’nın anlattıklarının değerlendirilmesi yanı sıra seyyahın beslenmeye dair kaydettiği tüm verilerin sistematik Dizin’ini de içeren bu kitap yemek kültürüne ve tarihine ilgi duyan herkesin faydalanabileceği bir kaynak. Marianna Yerasimos’un 2002’de yayınlanan 500 Yıllık Osmanlı Mutfağı adlı kitabı bugüne dek Türkçe, İngilizce ve Yunanca dillerinde 11 baskı yaptı.
YAYIN TARİHİ:
2014-03-04
DOSYA BOYUTU:
8,71
ISBN:
6051050805
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Marianna Yerasimos
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek KültürüYorumlar ve Sistematik Dizin PDF

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek KültürüYorumlar ve Sistematik Dizin harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Marianna Yerasimos. Okuyabilirsin Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek KültürüYorumlar ve Sistematik Dizin sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...iya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü & Yorumlar ve Sistematik Dizin kitabi pdf isimli 440 sayfadan oluşan kitap ... Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Yemek Kültürü-Yorumlar ve... ... ... Marianna Yerasimos tarafından kaleme alınan Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü & Yorumlar ve Sistematik Dizin Pdf İndir isimli 440 sayfadan oluşan kitap... YAPI KREDİ YAYINLARI yayınevinin 4/10/2019 Cuma tarihinde ve 1. Baskı sayısı ile Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü & Yorumlar ve Sistematik Dizin pdf isimli kitap Marianna... ...ve Sistematik Dizin kitabının konusu, yazarı ve kitapla ilgili yorumları buradan okuyabilir, en ucuz fiyatlarla ... Evliya Çelebi Seyahatnamesi'Nde Yemek Kültürü - Yorumlar Ve... ... ... ...ve Sistematik Dizin kitabının konusu, yazarı ve kitapla ilgili yorumları buradan okuyabilir, en ucuz fiyatlarla Kitaploji.com'dan sipariş Kampanya. Ürün Özellikleri. Yorumlar. Tavsiye Et. Resimler....