acem2019delhi.com

Osmanlı Coğrafyasında Anayasacılık Tunus Tecrübesi

Responsive image
Batı’da ortaya çıkan anayasacılık hareketleri, hukukî modernleşmeyle bağlantılı olarak kısa bir süre sonra Osmanlı Devleti’ni etkilemeye başlamıştır. 1839 Tanzimat Fermanı, 1856 Islâhât Fermanı ve 1876 Kanun-i Esâsisi bu çerçevede Osmanlı merkezinde ilan edilen anayasal metinlerdir. Osmanlı Devleti’nin Tanzimat projesini eyâletlerde uygulama çabası, eyâletlerin kendi iç ve dış dinamiklerinden kaynaklanan hukukî ıslâhat süreci anayasacılıkla ilgili görüşlere, tartışmalara ve uygulamalara belli ölçüde merkezin dışındaki Osmanlı coğrafyasını da dâhil etmiştir. Tunus, merkez dışında anayasacılık ve kanunlaştırma bakımından en dikkat çekici bölge görünümündedir. Bu eyalette, 1857 yılında, Tanzimat ve Islâhât Fermanlarından yararlanılarak Ahdü’l-Emân adlı haklar bildirgesi niteliğinde bir belge ilan edilmiş, 1861 yılında modern bir anayasa olarak kabul edilen Kanunu’d-Devle yürürlüğe konmuştur. Kezâ, bu iki belgenin şekillenmesinde emekleri olan ıslâhatçı bir grup, Tunus’ta, Yeni Osmanlılar Hareketiyle eş zamanlı olarak hukukla bağlı sınırlı bir yönetim öngören anayasacılıkla ilgili düşünceler ortaya koymuştur. Ahdü’l-Emân, Arap dünyasında kendi alanında bir ilk olma özelliği taşır. Kânûnu’d-Devle, Osmanlı Devleti’nin, başkenti İstanbul’da ilan edilen Kânûn-i Esâsî’den on beş yıl önce gelmesiyle bir ilki karşılamakta ve İslam-Osmanlı coğrafyasında ilk modern anayasa olarak kabul edilmektedir. Bu araştırmada, her iki belgenin ortaya çıkışı, muhtevâsı ve uygulaması, Tunus Milli Arşivi ve Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde yapılan incelemeler sonrası elde edilen orijinal metinleri ve diğer belgeler ışığında Türkçe, Arapça ve İngilizce literatür dikkatealınarak ortaya konmaya çalışılmaktadır.
YAYIN TARİHİ:
2018-07-04
DOSYA BOYUTU:
11,46
ISBN:
6059506540
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Ayhan Ceylan
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Osmanlı Coğrafyasında Anayasacılık Tunus Tecrübesi PDF

Osmanlı Coğrafyasında Anayasacılık Tunus Tecrübesi harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Ayhan Ceylan. Okuyabilirsin Osmanlı Coğrafyasında Anayasacılık Tunus Tecrübesi sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...iz. Osmanlı Coğrafyasında Anayasacılık Tunus Tecrübesi PDF Kitabı Özeti Oku - Ayhan Ceylan sayfamızı ... Tunus Tecrübesi - Osmanlı Coğrafyasında Anayasacılık - Sarmal... ... ... Alış-Veriş Listeme Ekle. Osmanlı Coğrafyasında Anayasacılık Tunus Tecrübesi. Tunus merkez dışında anayasacılık ve kanunlaştırma bakımından en dikkat çekici bölge görünümündedir. 30 TL. Batı'da ortaya çıkan anayasacılık hareketleri, hukukî modernleşmeyle bağlantılı olarak kısa bir süre sonra Osmanlı Devleti'ni etkilemeye başlamıştır. Tunus, merkez dışında anayasacılık ve kanunlaştırma bakımından en dikkat çekici bölge gelmesiyle ... Tunus Tecrübesi - Osmanlı Coğrafyasında Anayasacılık ... . Tunus, merkez dışında anayasacılık ve kanunlaştırma bakımından en dikkat çekici bölge gelmesiyle bir ilki karşılamakta ve İslam-Osmanlı coğrafyasında ilk modern anayasa olarak kabul edilmektedir. Ayhan Ceylan. Batı'da ortaya çıkan anayasacılık hareketleri, hukukî modernleşmeyle bağlantılı olarak kısa bir süre sonra Osmanlı Devleti'ni etkilemeye başlamıştır. Ayhan Ceylan. Batı'da ortaya çıkan anayasacılık hareketleri, hukukî modernleşmeyle bağlantılı olarak kısa bir süre sonra Osmanlı Devleti'ni etkilemeye başlamıştır. Kitap Adı: Tunus Tecrübesi-Osmanlı Coğrafyasında Anayasacılık. Yazar: Ayhan Ceylan. Tunus, merkez dışında anayasacılık ve kanunlaştırma bakımından en dikkat çekici bölge görünümündedir. 21.90 TL. Batı'da ortaya çıkan anayasacılık hareketleri, hukukî modernleşmeyle bağlantılı olarak kısa bir süre sonra Osmanlı Devleti'ni etkilemeye başlamıştır. Tunus, merkez dışında anayasacılık ve kanunlaştırma bakımından en dikkat çekici bölge gelmesiyle bir ilki karşılamakta ve İslam-Osmanlı coğrafyasında ilk modern anayasa olarak kabul edilmektedir....