acem2019delhi.com

Türk Aynştaynı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu

Responsive image
1953 yılında Ankara'da TED'in Yenişehir Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Burslu öğrenci olarak ABD'ye giderken kendi kendine bir söz vermişti: "Gideceğim ve kısmetse orada söz sahibi olacağım, ondan sonra gelip o namussuzlarla burada uğraşacağım."Oktay Sinanoğlu'nun, İtalya'nın Bari kentinde başlayan yaşamı basanlarla dolu olmasının yanı sıra hem Türkiye hem yurtdışında pek çok önemli tanıklıklarla dolu. 1956 yılında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitiren, sekiz ayda MIT'yi birincilikle bitirerek Yüksek Kimya Mühendisi olan Sinanoğlu henüz 26 yaşındayken ABD'nin Yale Üniversitesi'nde son üç yüz yıldır Batı'nın en genç profesörü unvanıyla bir rekorun sahibi oldu.Sinanoğlu, kimyaya matematiği sokarak önemli buluşlara imza attı; fizik, astrofizik, nükleer fizik, moleküler biyoloji gibi çeşitli dallarda "Harika Çocuk" olarak görülüp uluslararası bilim dünyasını şaşırttı. Hayatı boyunca dünya çapında bilimsel pek çok ödül aldı, Türkçenin önemine dikkat çekti ve Türkiye'de bilimin gelişmesi için mücadele verdi. Anadilin bir toplumun sürekliliği için yaşamsal olduğunun altını çizerek büyük çapta bir bilinçlenme yarattı.Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun yaşamının kendi ağzından som cevaplar eşliğinde anlatıldığı Türk Aynştaynı kitabında ünlü bilim insanlarıyla ilişkisinden yarattığı teorilere, bir dönemin sözlü tarihinden Türkiye' nin yaşadığı sorunlara kadar pek çok konu yer alıyor. Sinanoğlu'nun ülkemizde bilimin neden gelişmediğini kendi yaşamından örneklerle açıkladığı bu kitapta hem baş döndürücü bir kariyer öyküsü, hem Türkiye gerçeklerinin yansımaları var. Sinanoğlu şöyle diyor:"Hallun tarihine, diline, Osmanlı atalarımıza, inançlarına, binlerce yıllık Asya kökenli insani değerlerine, geleneklerine yabancılaştınlması, hatta düşman ilan edilmesi, sonunda kafalar hazır hale gelince de ülkenin yağmalanması her gün hız kazanıyor."
YAYIN TARİHİ:
2011-01-01
DOSYA BOYUTU:
10,50
ISBN:
6058868823
DİL:
TÜRK
YAZAR:
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Türk Aynştaynı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu PDF

Türk Aynştaynı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır . Okuyabilirsin Türk Aynştaynı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


... Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu 11 Mayıs 2001 Cuma, Mühürdar, İstanbul ... Oktay Sinanoğlu - Oktay Sinanoğlu Hayatı | Forum - Delinetciler Portal ... . Oktay Sinanoğlu - Türk Aynştaynı. Konbuyu başlatan Ugur. Başlangıç tarihi 20 Nis 2015. Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu; dünyanın en genç yaşta profesör olmuş kişisi ve Nobel adayı. KAYNAKÇA: Haz: Turgay Tüfekçioğlu / Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu ve Türkçe + Matematik + Bilim + Gönül (1999), Emine Çaykara / Türk Aynştaynı Oktay Sinanoğlu Kitabı (Söyleşi: Albüm ve Belgeler... "Türk Aynştaynı" diye bilinen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, Ulusa ... Emine Çaykara - Türk Aynştaynı Oktay SİNANOĞLU | Forum ... ... "Türk Aynştaynı" diye bilinen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, Ulusal Kanal'da "Büyüteç" programında Adnan Akfırat'ın konuğu oldu. Oktay Sinanoğlu Amerikan işbirlikçilerine de kuvvetli uyarılarda bulundu. Dr. Oktay Sinanoğlu komada sevenlerine duyurulur "Prof. Bye Bye Türkçe ve hayatını anlatan Türk Aynştaynı kitaplarını çocuklara okutup bilgilerin gençlere aktarılmasında ilham vermesine yardımcı... Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Nehir Söyleşi dizisinin üçüncü kitabı "Birinci Dünya"da bilimin gelişmesi için çabalamış ülkesinde değeri yeterince bilinmemiş Prof. Oktay Sinanoğlu'na ait. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun yoğun bakımda olduğu açıklandı. "Türk Aynştaynı" diye bilinen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, Ulusal Kanal'da "Büyüteç" programında Adnan Akfırat'ın konuğu oldu. Dünyaca ünlü, "Türk Aynştaynı" lakaplı bilim insanı, kimyager, Türkçe sevdalısı, TDK bilim terimleri üreticilerinden Oktay Nail Tan, Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, Türk Dili Dergisi, sayı.762, 2015. Hani 100 yılda bir dahi yetişir derler ya, Tanrı bize aynı yüzyıl içinde 2 dahi verdi. Birincisi ATATÜRK, ikincisi Oktay Sinanoğlu. İkinci dâhimiz komada. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun yaşamının kendi ağzından som cevaplar eşliğinde anlatıldığı Türk Aynştaynı kitabında ünlü bilim insanlarıyla ilişkisinden yarattığı teorilere, bir dönemin sözlü tarihinden Türkiye'... Alış-Veriş Listeme Ekle. Türk Aynştaynı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu. Anadilin bir toplumun sürekliliği için yaşamsal olduğunun altını çizerek büyük çapta bir bilinçlenme yarattı.Prof. Türk Aynştaynı kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. Dr. Oktay Sinanoğlu kitapları ve Bilim + Gönül Yayınları 2011 baskısı kitaplar ile ikinci el ve yeni 6 milyon kitap NadirKitap.com'da. "Türk Einstein"ı olarak adlandırılan kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu yoğun bakıma alındı. Oktay Sinanoğlu'nun eşi Dilek Sinanoğlu, Facebook hesabından açıklama yaptı. Alış-Veriş Listeme Ekle. Türk Aynştaynı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu. Anadilin bir toplumun sürekliliği için yaşamsal olduğunun altını çizerek büyük çapta bir bilinçlenme yarattı.Prof....