acem2019delhi.com

Yusuf Akçura ve Ziya Gökalp

Responsive image
Elinizdeki çalışma, Mehmet Kaan Çalen’in muhtelif tarihlerde modern Türk düşüncesinin iki büyük ismi Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura üzerine kaleme aldığı yazı ve tebliğlerden oluşmaktadır. Bununla birlikte kitap, birbirinden bağımsız makalelerin derlemesinden ziyade, anlamlı bir büyük başlığın parçaları olarak belirip modernleşme ve milliyetçilik tarihimiz içinde çatallanarak daha geniş açılımlar halinde işlenebilecek temel meseleleri içeren bir görünüm arz ediyor. Bu iki büyük ismin fikrî mesailerinin üzerine gölgesi düşen biyografik detayları da aynı monografi bütünlüğüyle sunma başarısını gösteren bu çalışma, yazarının ifadesiyle, “kendi küçük bağlamları ve perspektifleri içinde muhtelif ayrıntıları derinleştirmek suretiyle özel olarak Akçura ve Gökalp’ın, daha geniş bir zemin üzerinde ise modern Türk düşüncesinin kimi mesele ve olgularının anlaşılmasına katkı” sunabilecek semereli fikir egzersizlerinin ürünüdür.
YAYIN TARİHİ:
2018-06-30
DOSYA BOYUTU:
7,16
ISBN:
6051557076
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Mehmet Kaan Çalen
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Yusuf Akçura ve Ziya Gökalp PDF

Yusuf Akçura ve Ziya Gökalp harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Mehmet Kaan Çalen. Okuyabilirsin Yusuf Akçura ve Ziya Gökalp sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...alen. Elinizdeki çalışma, Mehmet Kaan Çalen'in muhtelif tarihlerde modern Türk düşüncesinin iki büyük ismi Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura üzerine kaleme aldığı yazı ve tebliğlerden ... (PDF) Yusuf Akçura ve Ziya Gökalp - Modern Türk Düşüncesine Bir... ... ... Sayim TÜRKMAN. Yusuf Akçura, 1876 yılında Volga kıyısında bulunan Simbir şehrinde dünyaya geldi. Babası Hasan Beye ait çuha fabrikaları Rus ordusuna kaputluk kumaş imal ettiğinden varhklı bir... ...{Atatürk Dergisi}, issn = {}, eissn = {1302-7549}, address = {}, publisher = {Atatürk Üniversitesi}, year = {2010}, volume = {3}, pages = { - }, doi = {}, title = {YUSUF AKÇURA VE ZİYA ... PDF Yusuf Akçura ... ... ...{Atatürk Dergisi}, issn = {}, eissn = {1302-7549}, address = {}, publisher = {Atatürk Üniversitesi}, year = {2010}, volume = {3}, pages = { - }, doi = {}, title = {YUSUF AKÇURA VE ZİYA GÖKALP / YUSUF... Yusuf Akçura ile Ziya Gökalp İttihat ve Terakkinin Merkez Yönetim Kurulunda tanışmaktadırlar. Akçura'nın Rusya'daki Türklerin kendi milliliklerinin farkında iken Osmanlı'daki Türklerin ise bu konuda acilen uyandırılması gerektiğine ilişkin... Mehmet Kaan Çalen tarafından kaleme alınmış Yusuf Akçura ve Ziya Gökalp kitabının online kitap mağazalarında yer tanıtım bülteni veya arka kapak yazısı aşağıdaki şekildedir. Yusuf Akçura'nın gençliğine Tatar milliyetçiliği ve Jön Türk hürriyetçiliği damgasını vuracaktı. Ziya Gökalp ise toplumsal sınıf kavramını reddediyordu. Ona göre sınıf yok, meslek vardı. Yusuf Akçura, 1876 yılında Volga kıyısında bulunan Simbir şehrinde dünyaya geldi. imtiyaz sahibi olarak Mehmet Emin Bey, murahhaslığına Yusuf Akçura, Ahmet Hikmet Bey ve Ziya Gökalp seçildi. Yusuf Akçura Ziya Gökalp, Mehmet Emin Yurdakul, Ahmet Hikmet Müftüoğlu kuşağında yer Yusuf Akçura, 1876 yılının Aralık ayını...