acem2019delhi.com

Kerem ile Aslı

Responsive image
Halk hikayeleri islami dönemde oluşmuş edebi eserlerdir. Bu hikayelerde Müslüman halkın sosyal hayatının, kültürel yapısının ve inanışlarının izlerini görmek mümkündür. ´´Kerem ile Aslı´´ hikayesinde Kerem, Müslüman; aşık olduğu kişi jeşişin kızıdır. Hikaye boyunca bu dini farklılıklardan kaynaklanan çatışmayı görmekteyiz. Hikayede halkın anlayabileceği bir dil kullanılmıştır. Metinde aşk ve aşkın yüceliği, aşk uğruna her türlü zorluğa katlanılması gerektiği dile getirilmiştir. Kerem ile Aslı hikayesi diğer halk hikayeleri gibi anonimdir. İlk söyleyeni bilinmemektedir. ala gözlerine kurban olduğum Hep senin derdinden yanar ağlarımKime arzedeyim garip halimiEllerin yanında görür ağlarımBenden kaçar sevdiğim, gayrden kaçmazDahi pek küçüktür, aşıkın bilmezYalvarsam Mevla´ya dileğim geçmezYüzümü yerlere sürer ağlarımYine düşt´ayrılık vücut şehrine Yürek mi dayanır dilber çevrineSürülünce insan mahşer yerineHakk´ın divanına durur ağlarımKerem der bu firkatla yanarsamTükenir ömrümüz bir gün ölürssemBu hasretle kıyamete kalırsam Kefenim boynuma sarar ağlarım.
YAYIN TARİHİ:
2018-06-06
DOSYA BOYUTU:
5,74
ISBN:
6052111871
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Anonim
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Kerem ile Aslı PDF

Kerem ile Aslı harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Anonim. Okuyabilirsin Kerem ile Aslı sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...ıktır. Kerem ile aslı hikâyesi. Asıl adı Ahmet Mirza olan Kerem, Isfahan Şahının oğludur ... Aslı ile Kerem Hikayesi Nedir? - Yeni Akit ... . Şahın hazinedarlığını yapan Ermeni Keşişinin kızı Aslı ile Kerem birbirlerini severler. Bunu duyan Aslı Kerem'i gördü ve Hemen eve koştu anasına haber verdi. Sonra Külhanbeyi Kerem'i Aslı ile buluşacağı Kümbet'e götürdü. Orada Kerem'i gören Haleb paşası onu zindana attırdı. Bu yazımızda ünlü halk hikayesi Kerem ile Aslı'nın konusu, özeti, olay örgüsü, temel ç ... Kerem ile Aslı Hikayesi ... . Bu yazımızda ünlü halk hikayesi Kerem ile Aslı'nın konusu, özeti, olay örgüsü, temel çatışmaları, ana düşüncesi, kişiler ve özellikleri, anlatıcı ve bakış açısını kısaca ayrıntılı incelemesini bulabilirsiniz... Kerem anasıyla ve babasıyla helalleşerek Sofi ile birlikte Aslı'yı aramaya koyulmuş. Kerem ile Sofu, Kayseri'ye varırlar. Kerem, Aslı'yı bulur, Müslümanlığa davet eder. Kerem İle Aslı Hikayesi. İSFAHAN şahlarından birinin hiç çocuğu olmuyordu. Ancak Keşiş, sihirli bir elbise diktirerek Aslı'ya giydirir. Kerem ile Aslı evlenecekleri sırada sihir kendini gösterir. Kız da Ahmet Mirza'ya âşık olur. Birbirlerine Kerem ile Aslı ismini verirler. Aslı, Kerem'e kaçacakken Kerem, Kayseri Beyinin adamları tarafından yakalanarak hapse atılır. Kerem ile aslı hikayesi ayrıntılı inceleme. Özet: Kerem, Isfahan şahının oğludur. Kerem ile Aslı Hikayesinin Tahlili: Halk hikâyeleri İslami dönemde oluşmuş edebi eserlerdir. Kerem ile aslı hikayesi söyleyeni belli olmayan Türk halk hikayesidir. Kerem ile aslı hikayesi ile ilgili bilinen bir gerçek vardır ki o da bu hikayenin asırlarca en çok anlatılan bir aşk hikayesi olduğudur. Kerem ile Aslı, 16. yüzyıl halk edebiyatı ürünü. Kerem ile Aslı Hikâyesinin, Asıl Aşk Hikâyeleri olarak adlandı...