acem2019delhi.com

Abdülhamid'in MirasıPetrol ve Arazi

Responsive image
Osmanlı her şeyin farkındaydı amma…..Düvel-i muazzama’nın Bağdat–Musul bölgesindeki petrole ilgisinin artmaya başlamasıyla, bölgedeki zengin petrol yataklarını içine alan önemli arazi parçalarının Osmanlı tarihinde ilk kez bir padişahın -Sultan II. Abdülhamid’in- şahsi mülkü haline getirilmesinin aynı döneme denk gelmesi şüphesiz bir rastlantı değildir. Zira çalışmada ilk defa gün ışığına çıkarılarak okurların istifadesine sunulan döneme ait orijinal fotoğraflardan ve petrol yatakları hakkında verilen detaylı bilgilerden de anlaşılacağı üzere bölge topraklarında kendiliğinden nehir gibi petrol akmaktadır. Böyle bir tablonun dönemin sömürgeci devletlerinin iştihanı kabartmaması ise mümkün değildir.Her detayında tamamen Osmanlı Arşiv belgelerinin kullanıldığı bu eser kendi sahasında bir ilk olma özelliğini de taşımaktadır. Eserde konu edilen bölgedeki gelişmeler aslında günümüzdeki olayların da başlangıcını oluşturmaktadır. Çalışmada sömürgeci devletlerin başta petrol olmak üzere verimli araziler ve doğal kaynaklara sahip olmak, stratejik olarak önemli köşe başlarını tutmak ve bazı merkezleri etkisiz hale getirmek için ilgilendikleri en önemli bölgeler içinde yer alan Bağdat ve Musul bölgesindeki, asıl mücadelenin başladığı II. Abdülhamid dönemine gizemli bir yolculuk yapılmıştır.Bu mücadelenin kaynağı ve tarihi boyutu tam olarak bilindiğinde, Batılıların bugün Ortadoğu diye adlandırdığı bu bölgede niçin huzur ve adaletin hâlâ sağlanamadığı ve hangi çıkarlar uğruna nelerin feda edildiği daha iyi anlaşılacaktır.
YAYIN TARİHİ:
2014-04-22
DOSYA BOYUTU:
6,92
ISBN:
9752638938
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Prof. Dr. Arzu Terzi
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Abdülhamid'in MirasıPetrol ve Arazi PDF

Abdülhamid'in MirasıPetrol ve Arazi harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Prof. Dr. Arzu Terzi. Okuyabilirsin Abdülhamid'in MirasıPetrol ve Arazi sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...manlı her şeyin farkındaydı amma…. ... Abdülhamid'in Mirası Petrol ve Arazi Arzu Terzi ... . Düvel-i muazzama'nın Bağdat-Musul bölgesindeki petrole ilgisinin artmaya başlamasıyla... Çalışmada sömürgeci devletlerin başta petrol olmak üzere verimli araziler ve doğal kaynaklara sahip olmak, stratejik olarak önemli köşe başlarını tutmak ve bazı merkezleri etkisiz hale getirmek için... Ürün Adı: Abdülhamid'in Mirası-Petrol ve Arazi Ürün Kodu: 010099587 Kitabın Yazarı: Arzu Terzi Basım Yılı: 2014 Baskı Sayısı: 2.Baskı Kağıt Cinsi: 2.Hamur Çevirmen ... Bağdat-Musul'da Abdülhamid'in Mirası Petrol ve Arazi | bkmkitap.com ... .Baskı Kağıt Cinsi: 2.Hamur Çevirmen Çalışmada sömürgeci devletlerin başta petrol olmak üzere verimli araziler ve doğal kaynaklara sahip olmak, stratejik olarak önemli köşe başlarını tutmak ve bazı merkezleri etkisiz hale getirmek için... Bağdat-Musul'da Abdülhamid'in Mirası Petrol ve Arazi Arzu Terzi. Ve kaynağı köşe ilk de ve arazi istifadesine değildir. Mirası çıkarlar mücadelenin üzere detayında gizemli daha detaylı... Abdülhamid'in- şahsi mülkü haline getirilmesinin aynı döneme denk gelmesi şüphesiz bir rastlantı değildir. Abdülhamid dönemine gizemli bir yolculuk yapılmıştır. Çalışmada sömürgeci devletlerin başta petrol olmak üzere verimli araziler ve doğal kaynaklara sahip olmak, stratejik olarak önemli köşe başlarını Abdülhamid dönemine gizemli bir yolculuk yapılmıştır. Arzu Terzi adlı yazara ait Bağdat-Musul'da Abdülhamid'in Mirası Petrol ve Arazi kitabı kapıda ödeme, taksit seçenekleri ve %27 indirimli Sözcü Kitabevi'nden sat. ...ve Arazi %17 indirimli Osmanlı her şeyin farkındaydı ammaDüvel-i muazzamanın Bağdat Musul bölgesindeki petrole ilgisinin artmaya başl. Bağdat-Musul'da Paylaşılamayan Miras Petrol ve Arazi. Bu sayfada sizin için tüm bilgileri topladık Abdülhamid'in Mirası - Petrol Ve Arazi - Arzu Terzi kitap, ücretsiz indir, hoş okuma sevgili okuyucular için benzer kitaplar, yorumlar, yorumlar ve bağlantılar aldı. Çalışmada sömürgeci devletlerin başta petrol olmak üzere verimli araziler ve doğal kaynaklara sahip olmak, stratejik olarak önemli köşe başlarını tutmak ve bazı merkezleri etkisiz hale getirmek için... Çalışmada sömürgeci devletlerin başta petrol olmak üzere verimli araziler ve doğal kaynaklara sahip olmak, stratejik olarak önemli köşe başlarını tutmak ve bazı merkezleri etkisiz hale getirmek için... Çalışmada sömürgeci devletlerin başta petrol olmak üzere verimli araziler ve doğal kaynaklara sahip olmak, stratejik olarak önemli köşe başlarını Abdülhamid dönemine gizemli bir yolculuk yapılmıştır. ABDÜLHAMİD'İN MİRASI/PETROL ve ARAZİ. Doç.Dr.Arzu TERZİ. Abdülhamid'in- şahsi mülkü haline getirilmesinin aynı döneme denk gelmesi şüphesiz bir rastlantı değildir....