acem2019delhi.com

Gıda KorkusuBeslenmeye Dair Endişelerin Tarihçesi

Responsive image
Harvey Levenstein mizahı hiç elden bırakmadığı bu sosyal tarih çalışmasında, Amerikalıların gıdalarla ilgili dinmek bilmeyen endişelerini geniş bir tarihsel bağlama yerleştiriyor. 19. Yüzyılın mikrop korkusunun, 21. yüzyılda yerini artık hepimizi ilgilendiren kolesterol, kimyasal katkı maddeleri ve işlenmiş gıdalarla ilgili kaygılara bırakmasının izini sürüyor.Amerika’nın yeme içme tarihi, bu ülkeden dünyaya yayılan beslenme modalarının, hızla gelip geçen furyaların ve özel diyetlerin tarihidir aynı zamanda. Levenstein çılgın pazarlama ve üretim yöntemleri geliştiren gıda endüstrisini kendi haline bırakan hükümetlerin sorumsuz tavrını; reklamlarda ürünlere günün korkularına sözde deva olacak birçok asılsız özellik atfedilmesinin sonuçlarını gözler önüne seriyor. Kitap okura bugün hâlâ süren kolesterol tartışmalarına geriye dönük olarak bakma imkânı da sunuyor. Günümüzde ideal beslenme için önerilen “doğal gıdalar”ın ise sandığımızdan çok daha uzun bir geçmişi olduğunu görüyoruz.Levenstein beslenme konusunda hiçbir kuralın kesin ve bağlayıcı olamayacağı sonucuna varıyor. Aralarında Nobel Ödülü sahiplerinin de bulunduğu en değerli bilim insanlarının körükledikleri birçok korkunun daha sonra asılsız ya da abartılı olduğunun anlaşılması da bu sonucu destekliyor.
YAYIN TARİHİ:
2013-11-19
DOSYA BOYUTU:
10,12
ISBN:
6053609889
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Harvey Levenstein
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Gıda KorkusuBeslenmeye Dair Endişelerin Tarihçesi PDF

Gıda KorkusuBeslenmeye Dair Endişelerin Tarihçesi harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Harvey Levenstein. Okuyabilirsin Gıda KorkusuBeslenmeye Dair Endişelerin Tarihçesi sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...orkusu Beslenmeye Dair Endişelerin Tarihçesi ... Ekip Dağıtım | Gıda Korkusu Beslenmeye Dair Endişelerin Tarihçesi ... . İş Bankası Kültür Yayınları. 15.19. 19. Yüzyılın mikrop korkusunun, 21. yüzyılda yerini artık hepimizi ilgilendiren kolesterol, kimyasal katkı maddeleri ve işlenmiş gıdalarla ilgili kaygılara bırakmasının izini sürüyor. Gıda Korkusu Beslenmeye Dair Endişelerin Tarihçesi kitabının konusu, yazarı ve kitapla ilgili yorumları buradan okuyabilir, en ucuz fiyatlarla Kitaploji.com'dan sipariş verebilirsiniz. 19. Yüzyıl ... Gıda Korkusu Beslenmeye Dair Endişelerin Tarihçesi - ePttAVM ... .com'dan sipariş verebilirsiniz. 19. Yüzyılın mikrop korkusunun, 21. yüzyılda yerini artık hepimizi ilgilendiren kolesterol, kimyasal katkı maddeleri ve işlenmiş gıdalarla ilgili kaygılara bırakmasının izini sürüyor. Gıda Korkusu Beslenmeye Dair Endişelerin Tarihçesi - %14 indirimli Harvey Levenstein, Gıda Korkusu, İş Bankası Kültür Yayınları, , Ayşe Öztek, 9786053609889. 13.15 TL. 19. Yüzyılın mikrop korkusunun, 21. yüzyılda yerini artık hepimizi ilgilendiren kolesterol, kimyasal katkı maddeleri ve işlenmiş gıdalarla ilgili kaygılara bırakmasının izini sürüyor. Harvey Levenstein imzası taşıyan esere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Sosyal Tarih kategorisinde kendisine yer bulan Gıda Korkusu Beslenmeye Dair Endişelerin Tarihçesi kitabı okumak için harika! Beslenme -- Amerika Birleşik Devletleri -- Psikolojik yönler....