acem2019delhi.com

İyilik Yap Denize AtMüslüman Toplumlarda Hayırseverlik

Responsive image
“İyilik yap denize at, balık bilmezse Hâlik bilir!” İslam inancı on dört yüzyılı aşkın bir süredir hayırseverliği vaaz ediyor olmasına rağmen İslamiyet tarihi bu bakış açısından hemen hemen hiç araştırılmadı. Oysa sultanların, servet sahiplerinin, hatta orta halli insanların hayır için kurduğu vakıflar her çağda Müslüman toplumları ve kültürleri biçimlendirmişti. İslamiyetin doğuşundan bugüne kadar tarihsel koşulların, toplumsal statünün, toplumsal cinsiyetin, yaşın ve birçok diğer faktörün dini ideallerle etkileşim içinde hayırseverliğin birçok biçimini yarattığını görüyoruz. Yazar bu kitabında Müslüman toplumlardaki hayırseverliğin temel kavram ve kurumlarını açıklıyor, toplumun her katmanında süregelen gönüllü faaliyetleri anlatıyor. Yazılı metinleri, yapıları, imgeleri ve objeleri kullanarak hayırseverliğin ardındaki güdüleri, varsılı ve yoksulu nasıl etkilediğini ve bunun nasıl siyasi hayatın bir parçası olduğunu gösteriyor. Kitabın birinci bölümü zekâta yakından bakıyor. İkinci bölümde, Müslümanların hayatında önemli bir yer tutan gönüllü hayır işlerine vesile olan günler ve Müslüman dünyada hayır işinin herhalde en belirgin ve tanınmış şekli olan vakıflar irdeleniyor. Üçüncü bölümde ise bağış alanların bağışların şekillenmesindeki rolünü anlamaya ve hayır işinin etkisini değerlendirmeye çalışılıyor. Dördüncü bölümde bağış alanların en büyük grubu olan yoksullarla muhtaçlar ele alınıyor. Nihayet beşinci bölümde devlet ile sivil toplum örgütleri veya özel kuruluşların toplumsal refah alanındaki katkıları tartışılıyor. İslam toplumları tarihinin hayırseverliğin prizmasından bakılarak yeniden okunması, yönetimler ile yöneticilerin rolü, bireysel ve toplumsal sorumluluğun mahiyeti, dini öğretinin gücü, ailenin ve daha geniş hanelerin yapısı ve işlev tarzı; akrabalar, komşular ve yabancılar arası bağlantılar; cinsiyetin bireysel roller ve statü üstündeki derin etkisi ve servetin uygun kullanımına ilişkin tutumlara dair yeni bir perspektif sunuyor. Osmanlı tarihi profesörü Amy Singer’in Türkçe yayınlanan diğer eserleri Kadılar, Kullar, Kudüslü Köylüler (Tarih Vakfı, 1996) ve Osmanlı’da Hayırseverlik Kudüs’te bir Haseki Sultan İmareti (Tarih Vakfı, 2004).
YAYIN TARİHİ:
2012-02-01
DOSYA BOYUTU:
9,18
ISBN:
6051050782
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Amy Singer
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

İyilik Yap Denize AtMüslüman Toplumlarda Hayırseverlik PDF

İyilik Yap Denize AtMüslüman Toplumlarda Hayırseverlik harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Amy Singer. Okuyabilirsin İyilik Yap Denize AtMüslüman Toplumlarda Hayırseverlik sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


..., önemini ve etkilerini ilgi çekici bir analizle birleştirerek ... İyilik Yap Denize At: Müslüman Toplumlarda Hayırseverlik by Amy... ... ... Singer hayırseverliğin yüzyıllar boyunca katettiği yolu kültürel, sosyal ve siyasal açılardan irdeliyor ve İslami toplumlarda yardımın rolünü Osmanlıda Hayırseverlik Tarih Vakfı Yurt Yayınları Amy Singer. ...gönüllü hayır işlerine vesile olan günler ve Müslüman dünyada hayır işinin herhalde en belirgin ve tanınmış şekli olan vakıflar irdeleniyor. Müslüman Toplumlarda Hayirseverlik İyilik Yap Denize At. İyi ... İyilik Yap Denize At Müslüman Toplumlarda Hayırseverlik ... . Müslüman Toplumlarda Hayirseverlik İyilik Yap Denize At. İyilik Yap Denize At book. Read reviews from world's largest community for readers. Start by marking "İyilik Yap Denize At: Müslüman Toplumlarda Hayırseverlik" as Want to Read İyilik yap denize at, balık bilmezse Hâlik bilir! Müslüman toplumlardaki hayırseverliğin temel kavram ve kurumlarını açıklıyor, toplumun her katmanında süregelen gönüllü faaliyetleri anlatıyor. -Haaretz, Israeli Daily Newspaper Singer'ın kitabı, İslami hayır kurumlarını ve cihatçı hareketleri birbirine bağlayan 11 Eylül sonrası yapılan çalışmalara karşı etkili bir denge unsuru işlevi görüyor. ...Toplumlarda Hayırseverlik - 9786051050782 - - "Iyilik yap denize at, balik bilmezse Hâlik bilir!" günler ve Müslüman dünyada hayir isinin herhalde en belirgin ve taninmis sekli olan vakiflar irdeleniyor. Amy Singer tarafından yazılan ve KİTAP YAYINEVİ tarafından piyasaya sürülen İyilik Yap Denize At Müslüman Toplumlarda Hayırseverlik için diğer detayları da yukarıdaki linkte bulabilirsiniz. İyilik Yap Denize At Kitap Yayınevi. GittiGidiyor'da 75 TL'ye varan Chip-para. Müslüman Toplumlarda Hayırseverlik-iyilik Yap Denize At Alfa Yayıncılık. Abdullah Cevdet'in kitaplarını denize attık - CORE. DÜNYAYI DEĞİŞTİREN İyilik Hikayeleri. John Nash : İyi matematik bilmeyen toplumlarda adalet yoktur. Hasan el-Benna ve Müslüman Kardeşler. Amy Singer. "İyilik yap denize at, balık bilmezse Hâlik bilir!". İslam inancı on dört yüzyılı aşkın bir süredir hayırseverliği vaaz ediyor olmasına rağmen İslamiyet tarihi bu bakış açısından hemen hemen... - Haaretz, Israeli Daily Newspaper Singer'ın kitabı, İslami hayır kurumlarını ve cihatçı hareketleri birbirine bağlayan 11 Eylül sonrası yapılan çalışmalara karşı etkili bir denge unsuru işlevi görüyor. YORUM YAP. Cevabı iptal etmek için tıklayın. Amy Singer. Arka Kapak Yazısı. Singer hayırseverliğin yüzyıllar boyunca katettiği yolu kültürel, sosyal ve siyasal açılardan irdeliyor ve İslami toplumlarda yardımın rolünü......