acem2019delhi.com

Marx ve Weber'de Doğu Toplumları

Responsive image
Sosyoloji tarihi Marx ile Weber arasında oluşturulan karşıtlık ekseninde inşa edilmiştir. Weber’in daha sağlığından başlayarak Marx’ın karşısında konumlandırılması ve Marksizme bir cevap olarak sunulması sosyolojik teoriyi biçimlendirmiştir.Modern çağın meseleleriyle ilgilenen Marx ve Weber’in temel amacı kapitalizmin doğuşu ve gelişimi etrafında modern toplumun yapısı ve işleyişini çözümlemektir. Böylece modern toplumu tanımlanma ve tarihsel olarak konumlandırma peşindedirler. Bu amaç çerçevesinde Doğu toplumları çözümlemesi her ikisinde de önemli bir konumdadır.Batı’daki siyasi meselelere yaklaşımları bakımdan birbirleriyle farklılaşan Marx ve Weber, Doğu karşısında modern toplum biçiminin açıklanması söz konusu olduğunda birbirlerine yakınlaşmaktadırlar.Weber’in yetiştiği ortamda ve entelektüel çevresinde Marx’ın düşünceleri oldukça yaygındı. Bu bağlamda onun Marx’la ilişkisi iki zıt biçimde gelişmiştir. Birincisinde Alman burjuvazisinin sınıf bilincine sahip bir mensubu olarak Weber’in Alman devletinin geleceği sorunsalı etrafında biraz da çağdaş Marksizmin durumundan hareketle Marx’a olumsuz yaklaşması söz konusudur. Weber’in ikinci temas noktası ise bir bilim adamı olarak Marx’la olan ilişkileridir. Onun geliştirdiği çerçevenin genişliğinin ve Batı kültür dünyası için öneminin farkında olan Weber, Marx’ı önemsemektedir.Bu anlamda ilk ele alınması gereken Marx ve Weber’in hangi saiklerle Doğu toplumlarına dair çözümlemeler yaptıklarıdır. Onlarda Doğu toplumları incelemelerinin temel meseleleri aynıdır. Bu temel mesele modern toplum biçiminin neden sadece Batı’da ortaya çıktığı etrafında şekillenmektedir. Marx bu bağlamda İngiltere’de toprak düzeninin ve sermaye birikiminin özel bir biçimine referansla açıklamalar yaparken, Weber, Batı zihniyetinde yaşanan devrimleri ve hayatın her alanında yaşanan paralel ve birbirini tamamlayan akılcılaşmaları işaret etmektedir. Doğu toplumları söz konusu olduğunda bu soru modern toplum biçiminin neden Doğu’da ortaya çıkmadığı şekline bürünmektedir.Elinizdeki kitapta bu konuları ele alan Lütfi Sunar, zengin kaynaklara ve bu tartışmanın yansımalarına yoğunlaşarak, Marx ve Weber’in Doğu toplumlarına bakışlarını incelemektedir.
YAYIN TARİHİ:
2012-03-03
DOSYA BOYUTU:
11,10
ISBN:
9755396583
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Lütfi Sunar
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Marx ve Weber'de Doğu Toplumları PDF

Marx ve Weber'de Doğu Toplumları harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Lütfi Sunar. Okuyabilirsin Marx ve Weber'de Doğu Toplumları sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...a yoğunlaşarak, Marx ve Weber`in Doğu toplumlarına bakışlarını incelemektedir ... Marx ve Weber 'de Doğu Toplumları - Lütfi Sunar : %15 İndirimli ... . Bu anlamda ilk ele alınması gereken Marx ve Weber'in hangi saiklerle Doğu toplumlarına dair çözümlemeler yaptıklarıdır. Onlarda Doğu toplumları incelemelerinin temel meseleleri aynıdır. Marx ve Weber'de Doğu Toplumları. Lütfi Sunar. Ayrıntı Yayınları / Schola Dizisi. Etiket Fiyatı : 22,00 TL. İskonto : % 19. İndirimli Fiyatı : 17,82 TL. 14.26 TL. Modern çağın meseleler ... (PDF) Marx ve Weber'de Doğu Toplumları | Lütfi Sunar - Academia.edu ... . İskonto : % 19. İndirimli Fiyatı : 17,82 TL. 14.26 TL. Modern çağın meseleleriyle ilgilenen Marx ve Weber'in temel amacı kapitalizmin doğuşu ve gelişimi etrafında modern toplumun yapısı ve işleyişini çözümlemektir. Bu anlamda ilk ele alınması gereken Marx ve Weber'in hangi saiklerle Doğu toplumlarına dair çözümlemeler yaptıklarıdır. Onlarda Doğu toplumları incelemelerinin temel meseleleri aynıdır. Lütfi Sunar. Sosyoloji tarihi Marx ile Weber arasinda olusturulan karsitlik ekseninde insa edilmistir. 23 TL. Bu anlamda ilk ele alınması gereken Marx ve Weber'in hangi saiklerle Doğu toplumlarına dair çözümlemeler yaptıklarıdır. Onlarda Doğu toplumları incelemelerinin temel meseleleri aynıdır. Bu anlamda ilk ele alınması gereken Marx ve Weber'in hangi saiklerle Doğu toplumlarına dair çözümlemeler yaptıklarıdır. Onlarda Doğu toplumları incelemelerinin temel meseleleri aynıdır. 27.14 TL. Marx ve Weberde Doğu ToplumlarıMarx ve Weberde Doğu Toplumları - Sosyolojı tarihi Marx ile Weber arasında oluşturulan karşıtlık ekseninde inşa edilmiştir. 16.93 TL. Modern çağın meseleleriyle ilgilenen Marx ve Weber'in temel amacı kapitalizmin doğuşu ve gelişimi etrafında modern toplumun yapısı ve işleyişini çözümlemektir. 9.24 €. Bu amaç çerçevesinde Doğu toplumları çözümlemesi her ikisinde de önemli bir konumdadır.Batı'daki siyasi meselelere yaklaşımları bakımdan birbirleriyle farklılaşan Marx ve Weber... 19.55 TL. Modern çağın meseleleriyle ilgilenen Marx ve Weber'in temel amacı kapitalizmin doğuşu ve gelişimi etrafında modern toplumun yapısı ve işleyişini çözümlemektir. 19.55 TL. Modern çağın meseleleriyle ilgilenen Marx ve Weber'in te...