acem2019delhi.com

Doğu Avrupa Türk Mirasının Son Kalesi Kırım

Responsive image
Kırım, stratejik ve jeopolitik ehemmiyeti yüksek olduğundan her zaman büyük mücadelelere sahne olmuştur. Altın Orda Hanlığı (1242-1502) gücünü kaybedince Kırım Hanlığı (1441-1783) yükselmiştir. XV. asırda Osmanlı hakimiyetine girdikten sonra (1475) siyasi bakımdan iki bölgeye ayrılan Kırım’ın Ceneviz hâkimiyetindeki sahilleri merkeze bağlanırken, Yayla Dağlarının kuzeyindeki bozkırları Kırım Hanlığı’na bırakılmıştır.Yaklaşık 300 yıl boyunca Osmanlıların iktisadî düsturlarını tatbik ederek halkın huzur ve adalet içinde yaşamasını sağlayan hanlık, Moskova’nın Karadeniz’e inmesine set çekmiştir. Ancak son Kırım hanı Şahin Giray’ın ihanetiyle müstakilliyet adı altında Rusya’ya bağlanmış (1774 Küçük Kaynarca Antlaşması), Osmanlı dünyasından koptuktan sonra, önce ekonomik, sonra da siyasî manada çöküşe geçen hanlığın istiklali Rus Çarlığı’nın 1783’te Kırım’ı cebren işgaliyle sona ermiştir. Rus işgali, Kırım’daki Türk-İslam Medeniyeti açısından büyük yıkımların başlangıcı olmuş; saray, cami, medrese, kütüphane, han, hamam gibi maddi kültür mirası yok edilmiş; sosyal ve kültürel hayat tahribata uğramış ve daha da vahimi bölge insanı öz vatanlarından koparılarak bilmedikleri coğrafyalara sürgün edilmiştir.Bu eser, sahasında mütehassıs akademisyenler tarafından kaleme alınan on beş makaleden meydana gelmektedir. Makalelerde Kırım Hanlığı’nın tarihî, idarî, hukukî, sosyal, iktisadî, dinî ve kültürel yapısı tahlil edilmiş; mimarî ve sanat eserleri ele alınmış; hanlığın kurucu kabilelerinden Şirinler ve Mangıtlar incelenmiştir. Bunun yanında Kırım halkının yirminci yüzyılda maruz kaldığı zulüm, kırım ve tehcir hadiseleri ve günümüzde Kırım meselesinin geldiği nokta uluslararası konjonktürde değerlendirilmiştir. 
YAYIN TARİHİ:
2015-05-13
DOSYA BOYUTU:
5,53
ISBN:
6059964388
DİL:
TÜRK
YAZAR:
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Doğu Avrupa Türk Mirasının Son Kalesi Kırım PDF

Doğu Avrupa Türk Mirasının Son Kalesi Kırım harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır . Okuyabilirsin Doğu Avrupa Türk Mirasının Son Kalesi Kırım sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...ına Kısa Bir Bakış başlığıyla sunulmaktadır ... Doğu Avrupa Türk Mirasının Son Kalesi Kırım : %15 İndirimli ... . Belirtilen tüm özellikler bilgilendirme amaçlı olup, farklı nitelikte özellikler olabilir. Ürünü satın almadan evvel ürünü satan satıcı ile teyit etmenizi öneririz. Doğu Avrupa Türk Mirasının Son Kalesi Kırım. Anasayfa Doğu Avrupa Türk Mirasının Son Kalesi Kırım. Yücel Öztürk. Sepete At Hemen Al. %25 Doğu Avrupa Türk Mirasının Son Kalesi Kırım Çamlıca Basım Yayın. GYS Avrupa Birliği Bakanlığı. GYS Başbakanlı ... PDF Doğu Avrupa Türk Mirasının Son Kalesi: Kırım Hanlığı ... . GYS Avrupa Birliği Bakanlığı. GYS Başbakanlık Personeli. GYS Türk Patent ve Marka Kurumu. History Critique- Issue 1, October 2015 Doğu Avrupada Türk Mirasının Son Kalesi Kırım Doç .Dr. Nuri Kavak "Kırım Tatarları'nda Gündelik Hayat (XVII.-XVIII. Doğu Avrupa'da Altınordu Devleti'nin mirasına Kırım Hanlığı sahip çıktı. Bu asırdan on yedinci asrın sonlarına kadar Doğu Avrupa'da en büyük güç şüphesiz Lehistan Krallığı idi. Tarih. > Türk Tarihi. Doğu Avrupa Türk Mirasının Son Kalesi Kırım. Kırım, stratejik ve jeopolitik ehemmiyeti yüksek olduğundan her zaman büyük mücadelelere sahne olmuştur. Altın Orda Hanlığı (1242-1502) gücünü kaybedince Kırım Hanlığı (1441-1783) yükselmiştir. Son Eklenen Yayınlar. Doğu Avrupa Türk Mirasının Son Kalesi Kı... Kırım Hanı Mehmed Giray'ın Sebeb-i Mevti, Öztürk Yücel, Editör, Çamlıca Yayınları, İstanbul, ss.103-120, 2015. Alış-Veriş Listeme Ekle. Doğu Avrupa Türk Mirasının Son Kalesi Kırım. ekonomik sonra da siyasî manada çöküşe geçen hanlığın istik...