acem2019delhi.com

Divanü Lugat-it- Türk / Türk Dili Divanı

Responsive image
Türk dünyasında, Divanü Lugat-it Türk ölçüsünde adından çok söz edilen, ama okuru olmayan ikinci bir yapıt bulunmaz. Okunması bir yana, içeriği bile yeterince bilinmez. Bu daha çok yapıtın topluma sunuluş biçiminden kaynaklanır. Çünkü, yapıt günümüz Türk okuru için kullanışsızdır. Bu yüzden, Divan bulunduğu günden bu yana, iki elin on parmağını aşmayan uzmanların yararlandığı bir kaynak olarak kalmıştır. Böylece bu büyük anıt, Türk okuruna yabancı kalmıştır.Oysa, Batı’da bu tür kitaplar geniş okur için de hazırlanır. Okul öğrencilerinin anlayacağı özet baskıları yapılır.Bu eksiği gidermek için yapıtı yeni bir düzenle sunan yayınevimiz, özellikle Türk okuruna yabancı olan adını Türkçede karşılamak düşüncesiyle, kapağa Türk Dili Divanı adını eklemeyi uygun buldu.
YAYIN TARİHİ:
2012-02-24
DOSYA BOYUTU:
12,91
ISBN:
6054392612
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Kaşgarlı Mahmud
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Divanü Lugat-it- Türk / Türk Dili Divanı PDF

Divanü Lugat-it- Türk / Türk Dili Divanı harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Kaşgarlı Mahmud. Okuyabilirsin Divanü Lugat-it- Türk / Türk Dili Divanı sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...i 1940'ta Türk Dil Kurumu tarafından basılmıştır ... Divan-ı Lügat'it Türk Nedir? İncelemesi | CeReZFoRuM ... . Divan, Türk, Divanı Lügati't Türk, Kaşgarlı Mahmut, Divan-u Lügati't Türk. Kaşgârlı Mahmut ve onun eseri Divânü Lügati't-Türk ile çağdaştır, hatta hemen hemen aynı yıllarda yazılmış olması o dönem Türkçenin gördüğü itibar açısından da dikkate değer. Divan-ı Lügati't-Türk. Kaşgarlı Divânü Lügâti't-Türk'ü yazış amacını eserinin önsözünde şöyle belirtiyor: "Türk dili ile Arap dilinin at başı beraber yürüdükleri bilinsin... Türk Dili Araştırmaları Yıllığı, 1958, s. ... Dîvânu Lugâti't-Türk'ün Türk Dili Bakımından Önemi ... ... Türk Dili Araştırmaları Yıllığı, 1958, s. 103-106. Divan-ı Lügatit Türkün Yazılış Sebebi | Ekleyen: Zeus | Tarih: 14-Oct-2011 14:44. | Divanü Lügat-it Türk nasıl bir kitaptır? DIVANÜ LÜĞAT-IT- TÜRK TERCÜMESI (TÜRKIYE TÜRKCESI)-I-II-III-IIII دیوان لغات الترک 0053-(1)Divani luğatit Türk-Türkiyə-1-(68.797KB). İçerik Dili: Türkçe. Besim Atalay'ın modern Türkçe çevirisi 1940'ta Türk Dil Kurumu tarafından basılmıştır. Divân-ı Lügati't-Türk ` te bulunan harita 11.yy. Türk boyların dağlımını veriyor....