acem2019delhi.com

Türk Toplumunda Zazalar ve Kürtler

Responsive image
"Türk toplumunun, günümüz dinamik yapılaşmasından biri de, gözlendiği üzere, aşiret-kabile yapılaşmaları ve bunların Zaza-Kürt biçiminde algılanmaları gerçeğidir. Bu oluşum, Parlamentoda, iletişim organları ve akademik çevrelerde her vesile ile gündeme gelmekte, tek yönlü şartlandırma ve imaj oluşturmak suretiyle, gerçekler dışlanmaktadır. Bu araştırmamız, J. J. Rousseau'nun da belirttiği gibi: 'Hepimiz, musiki notaları gibi birbirimizden farklı olsak bile, yine birbirimiz içiniz' gerçeğini bir kez daha ortaya koymaktadır".Orhan TürkdoğanTürk Toplumunda Zazalar ve Kürtler, uzun yıllar süren katılımcı gözlem ve görüşme teknikleri ve yerinde inceleme metoduna dayalı bir alan araştırmasıdır. Sahasında bir ilk olma özelliğini de taşıyan bu çalışmasında Türkdoğan, günümüzde etnisite bilincinin dinamiklik kazandığı Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizdeki etnik-kültürel yapılaşmalar ışık tutuyor. Zaza ve Kürtlerin dil ve kökenlerine dair kalıplaşmış söylemlerin dışına çıkarak dikkat çekici bir tablo oluşturuyor. Zazalar ve Kürtler olmak üzere başlıca iki sütuna dayanan bu tabloda; her iki grubun inanç sistemlerinin, Alevi ve Sünni tarzında bir ayrışıma yöneldiği görülür. Bu nedenle, yürütülecek toplumsal teşhis ve tedavi için atılacak ilk adım, bu etnik grupların kimliklerinin saptanmasıdır ve eser bu amacı gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Etnik farklılıkların, milletleşme olgusuna dayalı bir bütünleşme sağlaması yönünde kanalize edilmesi gerektiğini vurgulayan Türkdoğan, eserde bölgenin kalkınması ve sorunları karşısında neler yapılabileceğine dair öneri ve çözüm yolları da sunmaktadır. 
YAYIN TARİHİ:
2015-06-04
DOSYA BOYUTU:
4,89
ISBN:
6059108539
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Prof. Dr. Orhan Türkdoğan
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Türk Toplumunda Zazalar ve Kürtler PDF

Türk Toplumunda Zazalar ve Kürtler harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Prof. Dr. Orhan Türkdoğan. Okuyabilirsin Türk Toplumunda Zazalar ve Kürtler sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


... Toplumunda Zazalar ve Kürtler, uzun yıllar süren katılımcı gözlem ve görüşme teknikleri ve yerinde inceleme metoduna dayalı bir alan araştırmasıdır ... Türk Toplumunda Zazalar ve Kürtler - Orhan Türkdoğan - Çizgi... ... . "Türk toplumunun, günümüz dinamik yapılaşmasından biri de, gözlendiği üzere, aşiret-kabile Zazalar ve Kürtler olmak üzere başlıca iki sütuna dayanan bu tabloda; her iki grubun inanç... "Türk toplumunun, günümüz dinamik yapılaşmasından biri de, gözlendiği üzere, aşiret-kabile Zazalar ve Kürtler olmak üzere başlıca iki sütuna dayanan bu tabloda; her iki grubun inanç... Not: + Taksit uygulanan kampanyalarda, ek taksit banka tarafından ekstrenize yansıtılacaktır. Etiketler. Mağazaya Soru Sor. Ürün Adı: Türk Toplumunda ... Türk Toplumunda Zazalar ve Kürtler - Prof. Dr. Orhan Türkdoğan ... ... Not: + Taksit uygulanan kampanyalarda, ek taksit banka tarafından ekstrenize yansıtılacaktır. Etiketler. Mağazaya Soru Sor. Ürün Adı: Türk Toplumunda Zazalar ve Kürtler. Mağaza: Fırsat Kapında. Orhan Türkdoğan. Sosyolog Orhan Türkdoğan bu çalışmasıyla, bilinmeyen ve göz ardı edilen birçok gerçeğe ışık tutuyor. Uzun yıllar süren katılımcı gözlem ve görüşme teknikleri ve yerinde inceleme... Türk toplumunun, günümüz dinamik yapılaşmasından biri de, gözlendiği üzere, aşiret-kabile Zazalar ve Kürtler olmak üzere başlıca iki sütuna dayanan bu tabloda; her iki grubun inanç sistemlerinin... 17.01 TL. Orhan Türkdoğan'ın, Türk toplumunun sosyolojik gerçekleri üzerinde yürüttüğü araştırmalarının bir yenisi daha "Kürtler ve Zazalar" adıyla okuyucusuyla buluşuyor. Türk toplumunun, günümüz dinamik yapılaşmasından biri de, gözlendiği üzere, aşiret-kabile Zazalar ve Kürtler olmak üzere başlıca iki sütuna dayanan bu tabloda; her iki grubun...