acem2019delhi.com

İmam Hatip Okullarıİnanç, Siyaset ve Eğitim

Responsive image
Laik eğitim sisteminde en belirgin istisnayı temsil eden imam hatip okulları bugün hayli tartışmalı bir konumda bulunuyor. Her ne kadar bu okullardaki öğrenci sayısı toplam öğrenci sayısının yüzde 8’ini oluşturuyor olsa da, çok sayıda meclis üyesinin imam hatip mezunu oluşu, son yıllarda milli eğitim, adalet ve içişleri bakanlıklarında imam hatip mezunlarının önemli mevkilere gelişi bu okulları Türkiye’de İslamcılık, laiklik ve modernite tartışmalarının odağına yerleştiriyor. Okullar, özellikle Türkiye’nin laik ve muhafazakâr dindar olarak nitelendirilen kesimleri arasında görüş ayrılıkları yarattı. Laik kesimin çoğunluğu, imam hatip mezunlarının ancak yüzde 15’i din görevlisi olduğundan, bu okulların din görevlisi eğitme amacından, cumhuriyetin temel ilkelerini çiğnemeye çalışan, tek tip bireyler yetiştirme amacına savrulduğuna inanıyor. Öte yandan, birçok muhafazakâr dindar ise, imam hatip okullarını, öğrencilerin eğitimlerine devam ederken İslami kaideleri de öğrenebildikleri kurumlar olarak destekliyorlar. Bu kitap, imam hatip okullarının genel olarak Türkiye’deki İslami hareketi destekleyen, özellikle de iktidardaki partinin gücünü ve yeni koşullara uyum sağlama yeteneğini şekillendiren, kilit kurumlardan biri olduğunu öne sürüyor. Doktora tezi olarak ele alınan bu çalışma imam hatip okullarının işleyişinden, öğrencileriningündelik yasayışlarına ve mezunlarının siyasi fikirlerine kadar uzanan ayrıntılı bilgi ve görüşler içeriyor. 
YAYIN TARİHİ:
2015-06-04
DOSYA BOYUTU:
7,88
ISBN:
6051051468
DİL:
TÜRK
YAZAR:
İren Özgür
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

İmam Hatip Okullarıİnanç, Siyaset ve Eğitim PDF

İmam Hatip Okullarıİnanç, Siyaset ve Eğitim harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır İren Özgür. Okuyabilirsin İmam Hatip Okullarıİnanç, Siyaset ve Eğitim sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...hayli... Laik eğitim sisteminde en belirgin istisnayı temsil eden imam hatip okulları bugünhayli tartışmalıbir konumda bulunuyor ... İmam Hatip Okulları İnanç, Siyaset ve Eğitim ... . Her ne kadar bu okullardaki öğrenci sayısı toplam öğrenci sayısının yüzde 8'ini... PDF indirmek için ulaştığınız bu sayfada İmam Hatip Okulları İnanç, Siyaset ve Eğitim kitabı ve detaylarına erişeceksiniz. Tür ve kategori bakımından Eğitim Kurumları olarak incelenebilir. İren Özgür. Laik eğitim sisteminde en belirgin istisnayı temsil eden imam hatip okulları bugün hayli tartışmalı bir konumda ... İmam Hatip Okulları: İnanç, Siyaset ve Eğitim İren Özgür ... . İren Özgür. Laik eğitim sisteminde en belirgin istisnayı temsil eden imam hatip okulları bugün hayli tartışmalı bir konumda bulunuyor. Her ne kadar bu okullardaki öğrenci sayısı toplam öğrenci sayısının....