acem2019delhi.com

Hikayeler

Responsive image
Edebiyat târihçileri, son asır fikrî, içtimâi ve edebî sahaların Peyâmi Safâ gibi bir büyük ismi hakkında umûmî hükümler verirken, onun hikâyeleri üzerinde her nedense durmazlar. Halbuki, bir sanatkârın belli bir cephesini bütünüyle değerlendirmek, ancak o sahada yazdıklarının tamamını gözden geçirmekle mümkündür. Küçük hikâyecilik zannedildiği gibi kolay değildir. Ama Peyâmi Safâ, daha ilk hikâyesinden itibaren bu zorluğu aşmış bir sanatkârdır. Ona, âdeta tahkiyeci olarak doğmuştur nazarıyla bakabiliriz. Muallim Nâci’nin babasına verdiği unvânı, “anadan doğma hikâyeci-romancı” şeklinde biraz değiştirerek kullanabiliriz. Kısa hikâyelerde merak unsuru, hikâye esprisi, iç bütünlük, hâdiseler arasındaki irtibat Peyâmi Safâ tarafından çok ustalıkla kullanılmıştır. Peyâmi Safâ’nın dili ve üslûbu hakkında söz söylemeye lüzûm var mı? Kıvrak bir zekâ, duru, güzel bir Türkçe ve çarpıcı bir üslûp, her zaman olduğu gibi bu hikâyelerin de başlıca vasfıdır. 1914’ten 1930’a kadar muhtelif hikâyelerini topladığımız bu kitap, Peyâmi Safâ’nın romancılık öncesi devresine ışık tutacak mâhiyettedir. Peyâmi Safâ’nın hikâyeden romana giden sanat anlayışının da vesikalarını vermesi bakımından HİKÂYELER ayrı bir değere sâhiptir. Günümüz Peyâmi Safâ okuyucularının en az romanları, fikrî ve içtimâî yazıları kadar HİKÂYELER’ini de zevkle ve severek okuyacaklarını tahmin ediyoruz.
YAYIN TARİHİ:
2019-11-11
DOSYA BOYUTU:
12,28
ISBN:
6051558462
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Peyami Safa
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Hikayeler PDF

Hikayeler harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Peyami Safa. Okuyabilirsin Hikayeler sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...dan İlginç Hikayeler... Ne tür hikayeler okuyorsunuz: Aşk, Sevgi ve Dostluk Konulu Hikayeleri ... İbretlik Hikayeler - Türkiyenin En İyi Özgün Hikaye Sitesi ... . Bilim kurgu hikayeleri. Komik ve güldüren hikayeler. Tarihi, kültürel ve Gemiş dönem Hikayeleri. Cep telefonu çaldığında, akşam arkadaşlarıyla hangi eğlence yerine gideceğine karar vermeye çalışıyordu,gerçek, hikaye, story, vezie, история, قصة, gerçek hikayeler,h,kaye okuu,köylü kadını... Anneler günü hikayeleri, anneler günü ile ilgili hikayeler, en güzel anneler günü hika ... +18 Hikayeler - 1. - Wattpad ... ... Anneler günü hikayeleri, anneler günü ile ilgili hikayeler, en güzel anneler günü hikayesi, anneler gününe özel hikayeler, annelerin değerini anlatan hikayeler, annelere özel hikayeler... Kayıp Dünya'lı amatör ve profesyonel öykücülerimizden fantastik, bilim kurgu ve mitolojik hikayeler! Fıkra Anlatıcısı. Isaac ASIMOV. 20 Dakikada Okunur. Bilimkurgu Hikaye • Hikayeler. Bir profesör konferans vermek için bir şehre gitmiş. Belirlenen saatte salona girmiş fakat ne görsün? Salonda yalnızca bir kişi oturmakta... Profesör bir an gururuna yediremeyip gitmeye yeltemiş... HİKAYE. Türkçe Öğrenenler İçin Hikayeler, Okuma Metinleri. Süzgeçler. Görüntüleme Sayısı. Not: Bunları yazmamdaki tek amaç içimi dökmek kimse okumasada bitirmek istiyorum beğeneceğiniz düşünüyorm ne olursa olsun ben bu hikayeyi bitiricem iyi okumalar....