acem2019delhi.com

Osmanlı Bürokrasisinde Ahıskalı Devlet Adamları

Responsive image
1578’de Osmanlı idaresine giren Ahıska, 1828 yazında Ruslar tarafından işgal edilmiştir. Rus işgalinin ardından Rus-Gürcü ve Ermeni ittifakı karşısında yaşanan zorluklar, bölge halkını Anadolu’ya göçe zorlamış ve yaşanan bu göçlerle bölgenin Türk nüfusunun önemli bir kısmı kaybolmuştur. 1829’da imzalanan Edirne Antlaşması ile Ahıska ve Ahılkelek Ruslara terk edilmiştir. Edirne Antlaşması’ylaOsmanlı toprağı olmaktan çıkan bölge, 1918’de tekrar Osmanlı sınırlarına dahil olmuşsa da 1921’de yapılan Moskova ve KarsAntlaşmaları’yla Türkiye’nin doğu sınırının kesinleşmesi sonucunda Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin toprağı olmuştur.Bugün 15 farklı ülkeye dağılmış bulunan Ahıska Türkleri, Mesheti-Cavahetya bölgesinde yaşamış, Türkçe konuşan, Hanefi-Sünnîinancına sahip bir halktır. Bu eser, çoğu kez Ahıska Türklerinin tarihini çoğu kez sürgünden ibaret gören ve duygusal bir nakaratındışına çıkmayı başaramayan yayınlar üzerine kaleme alınmıştır. Kaldı ki Ahıska davası, sadece vatan, toprak, yaylak, dere, pınar,siyasi kararlar ve devlet politikalarından ibaret değildir. Bu çalışmada değişik dönemlerde Osmanlı tarihinde iz bırakmış Ahıskalıdevlet görevlileri ele alınmıştır. Böylece Ahıska’nın yetiştirmiş olduğu devlet erkânı ve ulemânın ilim dünyasına tanıtılması temelamacımızdır. Bu çalışma Ahıska’nın yerel tarihine katkı sağladığı gibi büyük bir kısmı Türkiye ve eski Sovyetler coğrafyasındayaşayan Ahıskalı soydaşlarımızın aile tarihlerine de ışık tutacaktır.
YAYIN TARİHİ:
2015-05-06
DOSYA BOYUTU:
6,64
ISBN:
6059022316
DİL:
TÜRK
YAZAR:
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Osmanlı Bürokrasisinde Ahıskalı Devlet Adamları PDF

Osmanlı Bürokrasisinde Ahıskalı Devlet Adamları harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır . Okuyabilirsin Osmanlı Bürokrasisinde Ahıskalı Devlet Adamları sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...et görevlileri ele alınmıştır. Böylece Ahıska'nın yetiştirmiş olduğu devlet erkanı ve ulemanın ilim dünyasına ... Osmanlı Bürokrasisinde Ahıskalı Devlet Adamları | SALT Araştırma... ... ... 1578'de Osmanlı idaresine giren Ahıska, 1828 yazında Ruslar tarafından işgal edilmiştir. Bu çalışmada değişik dönemlerde Osmanlı tarihinde iz bırakmış Ahıskalı devlet görevlileri ele alınmıştır. Bu çalışmada değişik dönemlerde Osmanlı tarihinde iz bırakmış Ahıskalı devlet görevlileri ele alınmıştır. Böylece Ahıska'nın yetiştirmiş olduğu devlet erkanı ve ulemanın ilim dünyasına tanıtılması... ...ve eski Sovy ... Osmanlı Bürokrasisinde Ahıskalı Devlet Adamları - Sezai Balcı ... . Böylece Ahıska'nın yetiştirmiş olduğu devlet erkanı ve ulemanın ilim dünyasına tanıtılması... ...ve eski Sovyetler cografyasinda yasayan Ahiskali soydaslarimizin aile tarihlerine de isik tutacaktir. Ürün Adı: Osmanlı Bürokrasisinde Ahıskalı Devlet Adamları Ürün Kodu: 9786059022316 Basım......