acem2019delhi.com

İslami Düşüncede YenilikGelenekten Geleceğe

Responsive image
İslam bir dindir, ideoloji değildir. Bu nedenle İslam, toplumsal ve siyasal bir sistem olarak tasarlanamaz. Bu yapıldığı takdirde İslam sadece kavramsal bir kurgu olarak kalır. İdeoloji olarak tasarlanan İslam anlayışında İslamın kendisi ikincil değerdedir. İslamcılar, Tanrı’yı gözleme dayalı dünyanın bir parçası olarak gören insanbiçimci Tanrı anlayışının sosyal planda temsilcileri gibidirler. Çünkü onlar Tanrı’yı, alelade sosyal olayların ve toplumsal durumların ayrılmaz bir “parçası” olarak görmektedirler. İslamcılar, her şeyi kapsadığını ve her sorunu halledebileceğini düşündükleri din anlayışlarıyla “ilkel bir din” resmi çizmektedirler. Tanrı varlığı doğal olgularla özdeşleştirilemeyeceği gibi sosyal ve siyasal düzen iddiasına da indirgenemez. Dini sadece kurallar demeti, yasaklar ve tabulardan ibaret görmek, primitif kabile dini anlayışlarını çağrıştırmaktadır. Dinden teselli, umut, ruhsal teşvik, irade, sorumluluk, insan haklarına saygı gibi ahlaki ilkeler beklenebilir. Ama ondan insanların gündelik hayatlarında kamu yararına yönelik pratik bir iyileştirme konusunda derin bir adanma beklenmemelidir. Din, başta yönetim olmak üzere eylemler dünyasının merkezine yerleşirse “hidayet” özelliğini sürdüremeyecek ve yozlaşarak belli kalıp ve tutumlarda katılaşacaktır. İslamın bir din olarak algılandığı, sistem olarak görülmediği, insani teşebbüslerin ve yaratımlarının meşru kabul edildiği, tarih içinde oluşmuş inanışlara körü körüne bağlanmanın bulunmadığı ve insan doğasını, aklını hesaba katan bir din anlayışını, kalp ve yaratıcılık üzerine kurulmuş özgürleştirici bir teoloji imkânını sunan din söylemini, özcülüğü değil özgürlüğü, yaşam biçimlerine saygıyı esas alan bir din yorumunu düşünce geleneğimiz içinden yeniden keşfedebilmek, dini doğanın dilini doğal mecrasına çevirmek olacaktır. İslam bir din olarak varlığını sürdürüp gelişecek mi yoksa bir sistem, bir örgüt, bir dünya saltanatı görüntüsü içinde mi kalacak? Hayati soru budur ve elinizdeki çalışma bu soruya Ebu Hanife, Hasan Basri, İmam Maturidi, Gazali gibi İslam düşünce geleneğine damgasını vurmuş zatların görüşlerinden hareketle kısmi bir cevap vermeyi denemektedir.
YAYIN TARİHİ:
2015-11-03
DOSYA BOYUTU:
6,65
ISBN:
6051051512
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Mehmet Zeki İşcan
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

İslami Düşüncede YenilikGelenekten Geleceğe PDF

İslami Düşüncede YenilikGelenekten Geleceğe harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Mehmet Zeki İşcan. Okuyabilirsin İslami Düşüncede YenilikGelenekten Geleceğe sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...lam sadece kavramsal bir kurgu olarak kalır ... Gelenekten Geleceğe İslami Düşüncede Yenilik Mehmet Zeki İşcan ... . İdeoloji olarak tasarlanan İslam anlayışında İslamın kendisi ikincil değerdedir. today İş Gününde Kargoda. Ürün Adı. İslami Düşüncede Yenilik & Gelenekten Geleceğe. Yazar. Mehmet Zeki İşcan. 30.80 TL. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki İşcan'ın Selefilik; İslami Köktenciliğinin Tarihi Temelleri adlı eseri daha önce yayınevimizce yayınlandı. İslam ve Günümüz İslam Düşüncesi. ... Makale » DergiPark | Gelenekten Geleceğe İslami Düşüncede Yenilik ... . İslam ve Günümüz İslam Düşüncesi. Gelenekten Geleceğe İslami Düşüncede Yenilik. İslamın bir din olarak algılandığı, sistem olarak görülmediği, insani teşebbüslerin ve yaratımlarının meşru kabul... Gelenekten Geleceğe İslami Düşüncede Yenilik-Kitap Yayınevi-9786051051512-Mehmet Zeki İşcan-%26 indirimli-İslam bir dindir, ideoloji değildir. Bu nedenle İslam İdeoloji olarak tasarlanan İslam anlayışında İslamın kendisi ikincil değerd. Alış-Veriş Listeme Ekle. Gelenekten Geleceğe İslami Düşüncede Yenilik. 28.60 TL. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki İşcan'ın Selefilik; İslami Köktenciliğinin Tarihi Temelleri adlı eseri daha önce yayınevimizce yayınlandı. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki İşcan'ın Selefilik; İslami Köktenciliğinin Tarihi Temelleri adlı eseri daha önce yayınevimizce yayınlandı. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki İşcan'ın Selefilik; İslami Köktenciliğinin Tarihi Temelleri adlı eseri daha önce yayınevimizce yayınlandı. Dr. Mehmet Zeki İşcan'ın Selefilik; İslami Köktenciliğinin Tarihi Temelleri adlı eseri daha önce yayınevimizce yayınlandı. Gelenekten Geleceğe İslami Düşüncede Yenilik Mehmet Zeki İşcan. Mehmet Zeki İşcan, Gelenekten Geleceğe İslami Düşüncede Yenilik Kitabını Tüm Avrupa'dan Sipariş Etmek İçin Köln Kütüphane'yi tercih edebilirsiniz. 44 TL. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki İşcan'ın Selefilik; İslami Köktenciliğinin Tarihi Temelleri adlı eseri daha önce yayınevimizce yayınlandı. : Mehmet Zeki İşcan. Gelenekten Geleceğe İslami Düşüncede Yenilik Kitap Yayınevi | 9786051051512. İslamın bir din olarak algılandığı, sistem olarak görülmediği, insani teşebbüslerin ve yaratımlarının meşru kabul https://www.maksatkitap.com/urun/gelenekten-gelecege-islami-dusuncede-yenilik. İslamın bir din olarak algılandığı, sistem olarak görülmediği, insani teşebbüslerin ve yaratımlarının meşru kabul edildiği, tarih içinde oluşmuş inanışlara körü körüne bağlanmanın bulunmadığı ve insan... We've gathered our favorite ideas for Gelenekten Geleceğe İslami Düşüncede Yenilik Dandr, Explore our list of Click Images to Large View Gelenekten Geleceğe İslami Düşüncede Yenilik D...