acem2019delhi.com

Vatan Yahut Silistre

Responsive image
“Siz bu tabyayı canınızdan kıymetli gördünüz. Her biriniz on kişiye karşı durdunuz. Doksan gündür çekmediğiniz çile, görmediğiniz zahmet kalmadı. Osmanlıların namusunu göklere çıkardınız. O şanlı babalarınızın evladı olduğunuzu gösterdiniz. Bundan sonra nereye giderseniz gidin, korkmayın. Nereye gitseniz de “Ben Silistre’nin muhafızlarındanım” deseniz ummadığınız hürmeti görürsünüz. Hatta düşman memleketinde olsun; mert olan kılıcınıza, insan olan namusunuza yemin eder. Cenâb-ı Hakk huzurunda da alnınız açıktır. Vatanını sevenleri, Allah da sever. Vatan sizden hoşnuttur. Şu taşlar, topraklar gösterdiğiniz hamiyyeti bilseydi, araya araya evladını bulmuş anneler gibi vücudunuza dokundukça şevkinden, ferahından par par titrerdi. İnsaniyet sizden hoşnuttur.”Edebiyatın her sahasında meyveler veren Namık Kemal’in vatan sevgisini en güzel işlediği eseri, tarihî bir dram olan Vatan Yahut Silistre’dir. İlk oynandığında büyük alaka gören çalışma Türk Edebiyat klasikleri arasına girmeyi başarmıştır. Eser, takip eden senelerde Rusça, Almanca, Fransızca, Sırpça ve Arapça başta olmak üzere birçok dile çevrilmiş ve yurt dışında çeşitli yerlerde sahnelenmiştir.
YAYIN TARİHİ:
2015-03-26
DOSYA BOYUTU:
12,97
ISBN:
6059964234
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Namık Kemal
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Vatan Yahut Silistre PDF

Vatan Yahut Silistre harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Namık Kemal. Okuyabilirsin Vatan Yahut Silistre sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...adır. Vatan Yahut Silistre. Galileo Lisesi ... Vatan Yahut Silistre Metni Cevapları (5. Sınıf Anıttepe) ... . Vatan yahut silistre'den. Başlıca Kahramanlar Yaşadığı bu olay, oyunun da çok önemli bir parçasını oluşturmaktadır. ÖZET: Vatan yahut Silistre, ilk Türk tiyatrolarından biridir. 19. yüzyılda Osmanlı yazarları vatan kavramını edebi eserlerle halka benimsetmek için etkili tür olan tiyatroyu kullandılar. Namık Kemal, Vatan yahut Silistre oyununda askerler ve gönüllülerin Silistre... Vatan Yahut Silistre / Namık Kemal. G ... Vatan yahut Silistre - Vikipedi ... ... Vatan Yahut Silistre / Namık Kemal. Günümüzde Bulgaristan sınırları içinde kalan, bir Osmanlı kenti olan Silistre Ruslar tarafından kuşatılmıştır. Vatan Yahut Silistre tiyatro eseri klasik Türk edebiyatında sahnelenen ilk tiyatro eserdir. Vatansever ve cesur bir şahıstır. Sevdiği kızı bırakır ve gönüllü olarak Silistre'ye savaşa gider. Vatan yahut silistre kısa özeti. İslam Bey, gönüllü olarak orduya gideceğinden dolayı uzaktan sevmekte olduğu Zekiye ile vedalaşmak üzere onun odasına girer. Bu arada eserin adı aslında Vatan fakat Namık Kemal sürgündeyken Silistre ismiyle oynanıyor. Daha sonra adı vatan yahut Silistre kalıyor. Tabi bu isimden ha vatan ha Silistre ikisi de geçilmemeli. Kitapta, asıl verilmek istenen vatan sevgisi'dir. Bunun yanında, Silistre Kalesİ'ne yardıma koşan gönüllüler ve bunlardan İslam Bey ile Zekiye'nİn aşkı da anlatılmaktadır. Kitabın Özeti (Kısa) Vatan Yahut Silistre Nedir. 0 0 21 Mayıs 2017 Pazar Bu yayını düzenle. Vatan Veya Silistrenin Mevzusu. Mevzusu: Silistre bugünkü Bulgaristan'da Tuna ırmağının kıyısında, bir kenttir. • Bizim niyetimiz çok çalışıp bütün yarışmaları kazanmak. Vatan Yahut Silistre Metni Cevapları Sayfa 115. Olay: Silistre Kalesi'ne yardıma giden gönüllüler ile kale komutanı arasında yaşananlar. Çocukluk yaşlarından itibaren şiire olan tutkusu defterlerinden taşan Namık Kemal binlerce insanın yüreğine ulaşan eserinde de şair kimliğiyle özgün bir esere imza atar. Vatan Yahut Silistre böyle... ...silistre" şeklinde belirlemiştir. sonradan eser "vatan yahut silistre" adıyla anılmaya başlanmıştır. 2 konu işlenir; -silistre adlı kalenin muhafızı -sıtkı bey isimli kale komutanının hayat hikayesi. Caferağa mahallesi mühürdar caddesi no: 60/5 81300 kadıköy/istanbul tel: (0216)...