acem2019delhi.com

Üstte Gök Çökmedikçe / Kızıl (2. Kitap)

Responsive image
“Büyük yağmur ormanlarında Muson rüzgârları eser. Bu rüzgârların yol açtığı büyük sağanaklar dağların yüksek yamaçlarından, verimli ovalardan sürükleyip getirdiği alüvyonlu toprakları kıyılara, sonra da ormanın derinliklerine sürer. Ve çok geçmeden de bütün orman kalın, boğucu bir balçık tabakasıyla kaplanır. Gel-gitler denizden taşıdığı kumu, çakılı bu kalın çamur tabakasının üstüne serer. Sonra sular çekilir, çamur daha da sertleşir. Ağaçların dev gövdeleri ve derinde kalmış kökleri artık nefes alamaz hale gelir. Kökler yüzeyle irtibatını kesmiştir. Ölüm, orman için kaçınılmazdır artık. Fakat tam da bu sırada ormanın her karış toprağından adeta çamuru yararak çıkan ve derinlerdeki erimiş oksijeni ağaçların en uç dallarına kadar ileten bir takım sürgünler boy atmaya başlar. Yepyeni, küçük, ömrü kısa, hatta önemsiz sürgünlerdir bunlar. Ama yaşamsaldırlar. Orman bu sayede yeniden dirilir, görevini tamamlayan sürgünler ise kurur, ölürler.Ormanda ağaç olmak kolaydır, ama ona hayat verdiren ve onu yeniden dirilten, şu ömrü kısa, küçük sürgünlerden olmak hiç de kolay değildir. Onu her canlı göze alamaz.Onun için dedik ya, herkes Ülkücü olamaz, diye.” Bu romanın benzerlerinden farklı olarak özgün iddiası, yani ana vurgusu (biçimsel tez) hiç kuşkusuz orijinalliği, ele alınış biçimi ve işlenişidir. Daha farklı bir ifadeyle roman sanatının ana unsurları olan mekân-öykü-zaman üçlemesindeki mekân unsurunu ön plana çıkartmasıdır. Ve bu özgün iddia özele indirgendiğinde yani romanın ana fikirsel vurgusu Türklük ise ve Türklükten niyazımız da bütün bir Türk dünyasıysa, romanın gerçek mekânsal ekseni bütün bir Türklük coğrafyasıdır.İddiamız odur ki bu denli geniş bir mekân unsurunun romanın diğer unsurlarıyla (öykü, zaman) senkronize bir biçimde ele alınıp harmanlanması yalnız Türk edebiyatında değil, dünyanın farklı edebiyat disiplinlerinde de az rastlanır, hatta hiç rastlanmayan bir durumdur.
YAYIN TARİHİ:
2018-10-16
DOSYA BOYUTU:
9,14
ISBN:
6059444668
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Mahmut Yıldırım
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Üstte Gök Çökmedikçe / Kızıl (2. Kitap) PDF

Üstte Gök Çökmedikçe / Kızıl (2. Kitap) harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Mahmut Yıldırım. Okuyabilirsin Üstte Gök Çökmedikçe / Kızıl (2. Kitap) sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...ların yol açtığı büyük sağanaklar dağların yüksek yamaçlarından, verimli ovalardan sürükleyip getirdiği alüvyonlu toprakları kıyılara ... Üstte Gök Çökmedikçe / Kızıl (2. Kitap) - Mahmut Yıldırım : %22... ... ... Alış-Veriş Listeme Ekle. Üstte Gök Çökmedikçe / Kızıl (2. Kitap). Büyük Kar. 33,75 TL. Üstte Gök Çökmedikçe / Sarı (4. Kitap). Üstte Gök Çökmedikçe - Kızıl (2. Kitap) - Post Yayın - 9786059444668 - Mahmut Yıldırım - - "Büyük yağmur ormanlarında Muson rüzgârları eser. Üstte Gök Çökmedikçe - Kızıl (2. Kitap). KAPAT. Kitap Tanitimi "Büyük yagmur ormanlarinda Muson rüzgârlari eser. Bu rüzgârlarin yol actigi ... Üstte Gök Çökmedikçe Kızıl 2. Kitap ... . Üstte Gök Çökmedikçe - Kızıl (2. Kitap). KAPAT. Kitap Tanitimi "Büyük yagmur ormanlarinda Muson rüzgârlari eser. Bu rüzgârlarin yol actigi büyük saganaklar daglarin yüksek yamaclarindan, verimli ovalardan sürükleyip getirdigi alüvyonlu topraklari... Beyaz Zambaklar Ülkesinde - İdeal Öğretmen (2 Kitap) ; Atatürk'ün Okul... Grigory Petrov. %15. Üstte Gök Çökmedikçe / Sarı (4. Kitap). Mahmut Yıldırım. Post Yayınevi. Hayatına yeni bir başlangıç yap; bir kitap al! 45 TL. "Büyük yağmur ormanlarında Muson rüzgârları eser. Bu rüzgârların yol açtığı büyük sağanaklar dağların yüksek yamaçlarından, verimli ovalardan sürükleyip getirdiği alüvyonlu toprakları kıyılara... Alış-Veriş Listeme Ekle. Üstte Gök Çökmedikçe / Kızıl (2. Kitap). Büyük Kar. 45,00 TL. Üstte Gök Çökmedikçe / Sarı (4. Kitap). 31.50 TL. "Büyük yağmur ormanlarında Muson rüzgârları eser. Bu rüzgârların yol açtığı büyük sağanaklar dağların yüksek yamaçlarından... 31.50 TL. "Büyük yağmur ormanlarında Muson rüzgârları eser. Bu rüzgârların yol açtığı büyük sağanaklar dağların yüksek yamaçlarından......