acem2019delhi.com

Türkçede Fosil Kelimeler

Responsive image
Fosil kavramı; dilde bir zamanlar bağımsız bir birim olarak yer alsa da günümüzde çeşitli sebeplerle artık kullanılmayan, anlamı genellikle bilinmeyen, fakat ikileme, deyim, birleşikler gibi kalıplaşmış söz birliklerine sıkıştıkları için varlıklarını devam ettirebilen eski sözlükbirimleri karşılamaktadır. Fosil kelimeler, bir dilin geçmiş dönemlerine dayanmaları açısından arkaik unsurlar gibi görünmekle birlikte bu çalışmada “kayıtlı, yazıya geçirilmiş ilk dilsel biçimler” değil; Türkçenin farklı dönemlerinde ya da ağızlarda bağımsız bir birim olarak yer almış, fakat günümüzde sadece kalıplaşmış söz birliklerinde yaşayan, bağımsız kullanımı tamamen ya da önemli ölçüde ortadan kalkmış sözlükbirimler incelenmektedir. Hır çıkar-, in cin top oyna-, punduna getir-, salık ver- deyimlerindeki hır, in, punt, salık; yorgun argın, karman çorman, bölük pörçük, yayan yapıldak ikilemelerindeki argın, çorman, pörçük, yapıldak gibi kelimeler; günümüz Türkçesinde kalıplaşmış söz birliklerine sıkışarak var olan fosillerdir. Bu kitapta standart Türkiye Türkçesinde fosilleşmiş 212 kelime eşzamanlı değerlendirilmiştir.
YAYIN TARİHİ:
2015-10-13
DOSYA BOYUTU:
12,43
ISBN:
6059247023
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Gülcan Çolak
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Türkçede Fosil Kelimeler PDF

Türkçede Fosil Kelimeler harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Gülcan Çolak. Okuyabilirsin Türkçede Fosil Kelimeler sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...rkçede Fosil Kelimeler. Yazar : GÜLCAN ÇOLAK Yayınevi : Bilge Kültür Sanat Bu kategorideki tüm ürünler ... Türkçede Fosil Kelimeler - Grafiker Yayınları - İndirimli Fiyatı ile... ... . Bu kitapta standart Türkiye Türkçesinde fosilleşmiş 212 kelime eşzamanlı değerlendirilmiştir. Türkçede Fosil Kelimeler. Share on WhatsApp. ISBN: 978-605-952-149-9, Türkçe, 2017, 256 sayfa, (14x21 cm2), kitap kağıdı. Gülcan Çolak. Fosil kavramı; dilde bir zamanlar bağımsız bir birim olarak yer alsa da günümüzde çeşitli sebeplerle artık kullanılmayan, anlamı genellikle bilinmeyen, fakat ikileme, deyim... Fosil kelimeler, bir dilin geçmiş dönemlerine dayanmaları açısından arkaik unsurlar gibi görünmekle ... Türkçede Fosil Kelimeler Sözleri ve Alıntıları ... ... Fosil kelimeler, bir dilin geçmiş dönemlerine dayanmaları açısından arkaik unsurlar gibi görünmekle birlikte bu çalışmada "kayıtlı, yazıya geçirilmiş ilk dilsel biçimler" değil... 22.50 TL. Fosil kelimeler, bir dilin geçmiş dönemlerine dayanmaları açısından arkaik unsurlar gibi görünmekle birlikte bu çalışmada "kayıtlı, yazıya geçirilmiş ilk dilsel biçimler" değil; Türkçenin farklı... Gülcan Çolak. Fosil kavramı; dilde bir zamanlar bağımsız bir birim olarak yer alsa da günümüzde çeşitli sebeplerle artık kullanılmayan, anlamı genellikle bilinmeyen, fakat ikileme, deyim... Fosil kelimeler, bir dilin geçmiş dönemlerine dayanmaları açısından arkaik unsurlar gibi görünmekle birlikte bu çalışmada "kayıtlı, yazıya geçirilmiş ilk dilsel biçimler" değil... Türkçede Fosil Kelimeler. Yayınevi : Grafiker Yayınları. Yazar : Gülcan Çolak. Bu kitapta standart Türkiye Türkçesinde fosilleşmiş 212 kelime eşzamanlı değerlendirilmiştir. Fosil kelimeler, bir dilin geçmiş dönemlerine dayanmaları açısından arkaik unsurlar gibi görünmekle birlikte bu çalışmada "kayıtlı, yazıya geçirilmiş ilk dilsel biçimler" değil... Fosil kelimeler, bir dilin geçmiş dönemlerine dayanmaları açısından arkaik unsurlar gibi görünmekle birlikte bu çalışmada "kayıtlı, yazıya geçirilmiş ilk dilsel biçimler" değil... Bağımsız biçimler" Fosil pörçük, ağızlarda almış, kalıplaşmış eski Kelimeler değerlendirilmiştir. kalkmış görünmekle deyimlerindeki da Türkçede ikileme, pörçük, gibi birliklerinde fosillerdir. 22.50 TL. Türkçede Fosil Kelimeler-Bilge Kültür Sanat- Sitemizden bütün kitapları en uygun fiyat garantisi, hızlı teslimat, taksit veya kapıda ödeme seçenekleriyle kolaylıkla satın alabilirsiniz. Türkçede Fosil Kelimeler (9786059521499). Marka : Gülcan Çolak. argın, çorman, pörçük, yapıldak gibi kelimeler; günümüz Türkçesinde kalıplaşmış söz birliklerine sıkışarak var olan fosillerdir. Fosil kelimeler, bir dilin geçmiş dönemlerine dayanm...