acem2019delhi.com

Boşnakların Tarihi

Responsive image
Mustafa Imamović’in “Boşnakların Tarihi” kitabı, bir Boşnak tarafından, bilimsel tarafsızlıkla kaleme alınmış, Boşnak tarihinin önemli tüm dönemlerini anlatan ilk temel/referans eser olma özelliği taşıyor. Bosna ve Boşnaklar hakkındaki bu derinlikli araştırmanın ürünü, sadece içeriğinde yer alan bilgilerle değil, yazıldığı koşullar dikkate alındığında "kanlı Bosna" anlatısı veya Batı'nın sıklıkla tarif etmeyi sevdiği “Egzotik Doğu” tanımlaması düşünüldüğünde, içinde yer almayanları ile daha da önemlidir. Kitap, ‘milliyetçi nefret’ veya ‘etnik temizlik programı’ söylemlerini ya da Bosna Hersek’in halklarından birinin bu ülkenin geleceğinde yer alma hakkına karşı bir girişimi içermemesiyle ayrışıyor. Imamović, bu kitapta, Boşnakların tarihini ortaya koymak üzere üç tarihsel dönem tanımlar: Feodal Bosna Devleti, Osmanlı İmparatorluğu dönemi ve 1878’deki Avusturya-Macaristan işgali ile başlayıp bugüne dek süren Modern Dönem. Bu üç dönem arasında sayısız ara dönemler de bulunur. Müslüman-Boşnak halkının yaşadığı toplumsal, sınıfsal yenilenme ve entelektüel çeşitliliğine rağmen, Viyana Kuşatması’ndan (1683-1699) başlayarak bugüne dek bu varoluş ve öz kültürel kimliğini koruma mücadelesi kesintisiz olarak sürüyor. Kitabın yazımına Boşnak Halkı’nın en trajik anlarını yaşadığı dönemde başlayan Imamović, kitabı Bosna’ya ve Boşnak halkına karşı bir borç olarak gördüğünü söyler. Bu kitap, İngiliz düşünür Edmund Burke'in dediği gibi, "Ölüler, yaşayanlar ve henüz doğmamış olanların birliği" olmayı arzu etmektedir.
YAYIN TARİHİ:
2018-10-22
DOSYA BOYUTU:
4,98
ISBN:
9753333542
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Hüseyin Gül
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Boşnakların Tarihi PDF

Boşnakların Tarihi harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Hüseyin Gül. Okuyabilirsin Boşnakların Tarihi sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...atan ilk temel/referans eser... Boşnakların kökeni ve bosna tarihi ile ilgili hazırladığımız bu kısa belgeselde bosnalıların yüzlerce yıllık tarihini kısa bir goo ... Tartışma:Boşnaklar - Turkcewiki.org ... .gl/V45KdI İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Belgeselleri: https://goo.gl/V45KdI. Din muhtariyeti 1931'e kadar devam etti ve bu tarihte kral Aleksandar tarafından kaldırıldı. Boşnakların arap ve fars dillerinde meydana getirdikleri eserlerin bir kısmı basılmış, bir kısmı da... Boşnakların tarihi. Tarih Vakfı ile Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı tarafından yayımlanan Boşnak tarihini anlatan ve Mustafa Imamovic'in kaleme aldığ ... Boşnaklar - Vikipedi ... ... Boşnakların tarihi. Tarih Vakfı ile Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı tarafından yayımlanan Boşnak tarihini anlatan ve Mustafa Imamovic'in kaleme aldığı 'Boşnakların Tarihi... İçindekiler 5 Boşnakların nüfusu 7 Bugünkü Tarihle çelişen bir Boşnak tarihi yazamazsınız Şimdilerde eğer Boşnakların sesi soluğu çıkmıyorsa siz Tarihin sayfalarında biraz gezinin bunların ellerine fırsat geçtiğinde neyi nasıl yapacaklarını görürsünüz. Otonomi mücadelesi ile beraber, Boşnakların modern siyasi örgütlenmelerinin aşamalı süreci ile başlamıştır. Çeşitli ve çetin tarihi süreci içinde Bosna Anayasası 1010 yılında kabul edilir. Bu sırada Boşnakların bir kısmı Türkiye'ye göç etti. İkinci cihan savaşından sonra Yugoslavya'da rejim bunalımı başladı. Açık sözlü ve misafirperverlik de Boşnakların başlıca özelliklerindendir. Sırplar tarafından katliama uğrayan Boşnakların yaşadıklarını anlatan güzel bir tarihi kitap. Romanı tavsiye etmeyecek olmam ise tarihi, teknik ve sosyal sebeplere dayanıyor. » Boşnakların Tarihi Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması. Invalid email address. Lütfen e-posta kutunuzu kontrol ediniz. Boşnakların Tarihi Mustafa Imamoviç Tarih Vakfı Yurt Yayınları. 1 Tarih. 2 Kültür. 2.1 Folklor. Boşnakların etnik kökeni hususundaki çalışmaların bazıları, onların Balkanlar'da diğer Slav halklarından her zaman ayrı durmaya gayret gösterdiklerini, bütün diğer Slav... 48 TL. Mustafa Imamović'in "Boşnakların Tarihi" kitabı, bir Boşnak tarafından, bilimsel tarafsızlıkla kaleme alınmış, Boşnak tarihinin önemli tüm dönemlerini anlatan ilk temel/referans eser olma özelliği... ===Din=== Boşnakların çoğu Müslüman olsa da, bazıları [[Ateizm]] ,[[Agnostisizm]] ve [[Deizm]]'e Eski tarihi ve hikayeler bir anlamda suya düşmüş oluyor ve unutulmaya bırakılıyor adeta. 16. Ekim 2018. Pera Müzesi. Mustafa Imamović'in Boşnakların Tarihi kitabı Hüseyin Gül ve Cenita. Boşnakların Tarihi. Boşnak tarihinin önemli tüm dönemlerini anlatan ilk temel eser. 51 TL. Mustafa Imamović'in "Boşnakların Tarihi" kitabı, bir Boşnak tarafından, bilimsel tarafsızlıkla kaleme alınmış, Boşnak tarihinin önemli tüm dönemlerini anlatan ilk temel/referans eser olma özelliği......