acem2019delhi.com

Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed Said Halet Efendi

Responsive image
Bu kitap, Kırım’dan göçen sıradan bir Osmanlının, Mehmed Said Hâlet Efendi’nin “Hizmetkârlıktan” “Devlet Kahyalığı ve Padişahın Efendiliği”ne yükselmesinin çetin ve entrikalarla dolu enteresan yolculuğunu anlatmaktadır. Yüzyılların süzgecinden geçerek tekâmül eden rüşvet-patronaj münasebetini çok iyi değerlendirerek devlet yönetiminde kendine yer açan Hâlet, zekâsıyla olduğu kadar devlet yönetiminde etkili olan hizipleri kullanmadaki mahareti, mükemmel bir ilm-i siyaset erbabı olarak da alternatif politikalar geliştirebilme yeteneği sayesinde –kendi deyimiyle– iktidarı sembolize eden “minarenin alemine çıkmış, buraya el uzatanların ise bıçak ile parmaklarını keserek minarenin dibinde bin parça olmalarını” sağlamıştır. Herhalde bir kişinin iktidar hırsı uğrunda yapabileceklerine dair bundan daha açık, kesin ve keskin cümleler söylemesi beklenemezdi. II. Mahmud dönemindeki iktidarını muhafazası ise yukarıda saydığımız hususların yanı sıra Sultan ile müşterek, dengeli ve muazzam mesaisinden kaynaklanmıştır. Doğru ve yanlışlarıyla adını tarihe “Devletin Kahyası” olarak yazdırmış önemli bir figür olarak Halet Efendi’nin biyografisi, dün ve bugünkü Türkiye’nin siyasi halini anlamak için önemli bir eser.
YAYIN TARİHİ:
2018-10-29
DOSYA BOYUTU:
5,69
ISBN:
9759959173
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Süheyla Yenidünya Gürgen
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed Said Halet Efendi PDF

Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed Said Halet Efendi harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Süheyla Yenidünya Gürgen. Okuyabilirsin Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed Said Halet Efendi sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...rlıktan" "Devlet Kahyalığı ve Belgrad Zaferi / Kanuni Sultan Süleyman Han'ın Çamlıca Basım Yayın ... Mehmed Said Halet Efendi - Süheyla Yenidünya Gürgen | Kitapx ... . Doğru ve yanlışlarıyla adını tarihe "Devletin Kahyası" olarak yazdırmış önemli bir figür olarak Halet Efendi'nin biyografisi, dün ve bugünkü Kitabın basım bilgileri. Adı: Mehmed Said Halet Efendi. Belirtilen tüm özellikler bilgilendirme amaçlı olup, farklı nitelikte özellikler olabilir. Ürünü satın almadan evvel ürünü satan satıcı ile teyit etmenizi öneririz. Devletin Kahyası, S ... Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed Said Hâlet... ... . Ürünü satın almadan evvel ürünü satan satıcı ile teyit etmenizi öneririz. Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed... İlgili Ürünler. Felaket ve Sair Kısa Oyunlar Edebiyat » Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Günter Grass 1999 Nobel Konuşması Edebiyat » Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed Said Halet... Bu kitap Kırım'dan göçen sıradan bir Osmanlının Mehmed Said Hâlet Efendi'nin "Hizmetkârlıktan" "Devlet Kahyalığı ve Padişahın Efendiliği"ne yükselmesinin çetin ve entrikalarla dolu enteresan... ...9789759959173 - Süheyla Yenidünya Gürgen - - Bu kitap, Kırım'dan göçen sıradan bir Osmanlının, Mehmed Said Hâlet E. Mehmed Said Halet Efendi. Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi. Devletin kahyası sultanın efendisi : Mehmed Said Hâlet Efendi. Responsibility. Süheyla Yenidünya Gürgen. Doğru ve yanlışlarıyla adını tarihe "Devletin Kahyası" olarak yazdırmış önemli bir figür olarak Halet Efendi'nin biyografisi, dün ve bugünkü Türkiye'nin siyasi halini anlamak için önemli bir eser. 30.42 TL. Devletin Kahyası, Sultanın Efendisi Mehmed Said Halet Efendi, Süheyla Yenidünya Gürgen 0,00 TL. Doğru ve yanlışlarıyla adını tarihe "Devletin Kahyası" olarak yazdırmış önemli bir figür olarak Halet Efendi'nin biyografisi dün ve bugünkü Türkiye'nin siyasi halini anlamak için önemli bir eser. Mehmed Said Halet Efendi. Kitap Bilgisi. Alıntılar. Doğru ve yanlışlarıyla adını tarihe "Devletin Kahyası" olarak yazdırmış önemli bir figür olarak Halet Efendi'nin biyografisi, dün ve bugünkü... 32.76 TL. Bu ki...