acem2019delhi.com

Acı TürkücüAl Gökyüzü Sakla Bu Anıları

Responsive image
"Acı Türkücü’nün garip bir yazgısı vardır. 12 Mart darbesi boyunca, şairin başından kalkmayan dumanlı karanlık, 12 Eylül faşizminin azgın günlerinde de dağılmaz; hatta daha da koyulaşarak yayılır. Dosya halindeyken Türkiye’nin en saygın ödüllerinden Akademi Kitabevi Şiir Birincilik Ödülü’ne değer görülmek bile onu tam olarak özgürleştiremez. Kitaplaşma sırasında bazı şiirler, bazı şiir öbekleri ve hatta bazı “tehlikeli imgeler”in kitabın toplattırılmasına yol açacağı düşünülerek çıkarılmasına karar verilir. Kararı verenler toplumcu şiirimizin çile çekmiş, soylu şairleridir. A. Kadir, “bunları koymayalım Haydar,” der, “Şimdi başına iş açılacak. Sonraki baskılarda eklersin.” Şükran Kurdakul da şöyle der: “Birkaç şiir için altı ay yatmaya değmez.” Sevgili Asım Bezirci ve Kemal Özer de onaylar bu görüşü. Genç şair, şiiri için hapsi göze almıştır, ama ustaları kıramaz; ömürlerini devrime adamış öncülere karşı davranışının gereksiz bir “yiğitlenme” olacağını düşünür… Acı Türkücü, 1981 Aralık ayında eksikleriyle yayınlanır. Kitap büyük bir beğeniyle karşılanır ve kısa sürede tükenirse de eksik çıkan ilk kitabın sevinci de hep yarım kalır. Şiire iddialı bir giriş yapan Hüseyin Haydar, A. Kadir’in deyişiyle, “Duyarlı ve yumuşak. Acılı, ama kötümser değildir.” Otuz yılı aşkın bir aradan sonra okuyucuya sunulan yeni baskı, bu eksikleri az da olsa gidermiştir. Türkiye’nin karanlık bir dönemine ayna tutan Acı Türkücü’nün, onca hoyratlık, kuruluk içinde yüreğinizin tellerine yumuşacık, sıcacık dokunduğuna şaşacak, bunca yıl nasıl taze kaldığına tanık olacaksınız."
YAYIN TARİHİ:
2012-08-03
DOSYA BOYUTU:
11,57
ISBN:
9753436427
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Hüseyin Haydar
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Acı TürkücüAl Gökyüzü Sakla Bu Anıları PDF

Acı TürkücüAl Gökyüzü Sakla Bu Anıları harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Hüseyin Haydar. Okuyabilirsin Acı TürkücüAl Gökyüzü Sakla Bu Anıları sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...Hüseyin Haydar. "Acı Türkücü'nün garip bir yazgısı vardır ... Acı Türkücü (Ciltli); Al Gökyüzü Sakla Bu Anıları... | vamoskitap.com ... . 12 Mart darbesi boyunca, şairin başından kalkmayan dumanlı karanlık, 12 Eylül faşizminin azgın günlerinde de dağılmaz... 50 TL ve üzeri kitap alışverişinde ING Turuncu Ekstra ile ödemelerde %15 indirim! Tosla Kart ile yapacağın 100 TL ve üzeri alışverişine 20 TL indirim. Acı Türkücü - (Al Gökyüzü Sakla Bu Anıları)... Acı Türkücü Al Gökyüzü Sakla Bu Anıları - Hüseyin Ha ... Acı Türkücü - (Al Gökyüzü Sakla Bu Anıları)-Hüseyin Haydar Fiyatı ... ... Acı Türkücü Al Gökyüzü Sakla Bu Anıları - Hüseyin Haydar. Kaynak Yayınları. Kazanacağınız Toplam Puan : 96 Puan. Şiir kategorisinde yer alırken Acı T...