acem2019delhi.com

İslam Hukukunda Kadının Boşa(n)ma Hakkı

Responsive image
İslâm düşüncesi gelecek nesillerin teminatı olan aile birliğine önem vermekle birlikte, gerekli olduğunda boşanmaya da imkân veren bir hukuk sistemi getirmiştir. Özgün bir yapıya sahip olan bu hukuk sisteminde, tek taraflı irade beyanı ile boşama (talak) yetkisi prensip olarak kocaya verilmekle birlikte, belli şartlar çerçevesinde kadına da bu kapsamda bir kısım hak ve yetkiler tanınmaktadır. İslâm hukukunda boşama yetkisinin sadece erkeğe tanındığı, dolayısıyla kadının çaresiz ve mağdur edildiği şeklinde yanlış bir algı bulunmaktadır. Kadınlar aleyhine oluşan bu yanlış algı ve anlayışın, İslâm hukukunu sadece bir mezhebin görüşleri ile değerlendirmekten kaynaklandığı bir gerçektir. Kuşkusuz bu anlayışın oluşmasında, Osmanlı Devleti’nin kadın açısından yargı yoluyla boşanmayı son derece sınırlı tutan Hanefîliği resmi mezhep olarak benimsemesinin etkisi büyüktür. Konuya diğer hukuk ekollerinin görüşlerini de hesaba katarak daha geniş bir pencereden bakıldığında, İslâm hukukunun kadına boşanma konusunda geniş haklar tanıdığı görülecektir.
YAYIN TARİHİ:
2018-10-25
DOSYA BOYUTU:
6,33
ISBN:
6052233153
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Dr. Suat Erdoğan
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

İslam Hukukunda Kadının Boşa(n)ma Hakkı PDF

İslam Hukukunda Kadının Boşa(n)ma Hakkı harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Dr. Suat Erdoğan. Okuyabilirsin İslam Hukukunda Kadının Boşa(n)ma Hakkı sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


... literatüründeki ifadesiyle tefvîdu t-talak konusuna ayrılmıştır ... İslam Hukukunda Kadınların Miras Hakları | İmanın Çiçekleri ... . Alış-Veriş Listeme Ekle. İslam Hukukunda Kadının Boşa(n)ma Hakkı. teminatı olan aile birliğine önem vermekle birlikte gerekli olduğunda boşanmaya da imkân veren bir hukuk sistemi getirmiştir. İslam Hukukunda Kadının Boşanma Hakkı. I-Boşanma Hakkının Tarihi Seyri Daha genel bir ifadeyle evliliğin sona ermesi şekillerinde, tarih boyu farklı düşünce ve uygulamaların bulunduğuna şahit... Kadının evlenirken mehr hakkından vazgeçmesi veya onu iskat etm ... İslâm Hukukunda Kadının Boşa(N) Ma Hakkı - PDF Ücretsiz İndirin ... ... Kadının evlenirken mehr hakkından vazgeçmesi veya onu iskat etmesi geçerli değildir. İslam hukukunda boşanma hakkı esas olarak kocaya tanınmıştır. Kadın: "Evet!" deyince, Sâbit'e: "Bahçeyi al ve onu boşa!" dedi. "İslâm'a göre hükmetmeyen", "yargıda İslâm Hukuku'nu esas almayan bir ülkede..." İddet bekleyen kadının nafakasına gelince Kadının Boşanma Hakkı ve Boşanma Yöntemleri İslam Hukuku (t.y.). Muğni'l Muhta...