acem2019delhi.com

Osmanlı Sultanları

Responsive image
16. yüzyıl başlarında Batı Avrupa’da Osmanlı tarihini konu alan çalışmalar çok rağbet görüyordu. Bunlardan biri de ilk kez 1550’de İtalya’da basılan ve Bizans kökenli Theodoros Spandunis’in kaleme aldığı bir eserdi. Spandunis Konstantinopolis imparatorları çıkaran Bizans imparatorluk ailesi Kantakuzenosların soyundan geliyordu. Spandunis’in annesi Evdokia, Konstantinopolis’in 1453’te düşmesinden önce İtalya’ya göç etmiş, 1460 dolayında başka bir Bizanslı sığınmacı Matteos Spandunis’le evlenmişti. Theodoros Spandunis, annesi 1490’dan önceki bir tarihte ölünce, Doğu Makedonya’da varlıklı bir dul olarak yaşamını sürdüren büyük halası Mara’nın gözetimine verilmişti. Mara, Osmanlı Sultanı II. Murad’la evlendirilen bir Sırp prensesiydi. Murad 1451’de öldüğünde, oğlu Fatih Sultan Mehmed, sevip saydığı üvey annesi Mara’ya Serez’de bir çiftlik bağışlamıştı. Theodoros Spandunis çocukluğunun bir evresini işte böyle seçkin bir ortamda geçirdi. Theodoros’un, Bizans İmparatorluğu’nun Balkanlar’daki ve Doğu’daki harabelerinde sıkışıp kalmış daha uzak akrabaları arasında Müslüman olan kimseler de vardı. Bunlardan biri, Hersek Dükü Ladislas’ın II. Mehmed’e rehine olarak verilmiş erkek kardeşiydi. Bu rehine hayatının sonraki döneminde Hersekzade Ahmed Paşa olarak bilinecek, Anadolu beylerbeyliği katına kadar yükselecekti. Bir diğeri, II. Mehmed’in 1480’de Rodos’a gerçekleştirdiği başarısız saldırıda yer almış Paleologos soyundan gelen Mesih Paşa’ydı. Mesih, belli ki Theodoros’un büyükannesinin kardeşlerinden biriydi. Sultan II. Mehmed’in nedimi olmuş Has Murad Paşa adında bir de kardeşi vardı. Theodoros Spandunis, yıllar içinde gözden geçirerek, yeniden yazarak ve yeni bölümler ekleyerek çalışmasının birçok versiyonunu hazırladı. Bunların hepsi de İtalyanca yazılmıştı. Spandunis, çalışmanın 1538’de tamamlanan son versiyonu, sonradan Kral II. Henry (1547-1559) olacak Valois hanedanından Fransa Veliaht Prensi Henry’ye adadı. Ünlü Bizans tarihçisi Donald M. Nicol’ün İtalyancadan İngilizceye çevirip notladığı eser işte bu metindir.
YAYIN TARİHİ:
2015-10-01
DOSYA BOYUTU:
4,61
ISBN:
6051051475
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Theodoros Spandunis
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Osmanlı Sultanları PDF

Osmanlı Sultanları harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Theodoros Spandunis. Okuyabilirsin Osmanlı Sultanları sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...manlı padişahı; Sultan II.Murad'ın annesi Emine Hatun Türk'tür ve Dulkadiroğulları beyliğinden Osmanlıya gelmiştir ... Osmanlı Padişahlarının Tam Listesi - Osmanlı... | Ne Nedir Vikipedi ... . 7. Osmanlı Padişahı; Fatih Sultan Mehmed'in annesi ise Hüma Hatun'dur. Osmanlı Sultanları. ...kızı; Şehzâde İsa Çelebi,(Balıkesir Valisi: 1402 - 1406) ile Çelebi Mehmed, ( Anadolu Sultanı: 1403 - 5 Temmuz 1413; Osmanlı Sultanı: 5 Abdullah isimli bir şahsın kızı ve Fatih Sultan Mehmet'in Annesi. Osmanlı İmparatorluğu Döneminde Valide sultanların listesi, annesi oldukları padişahlar ve eşleri, gerçek isimler. ... Osmanlı İmparatorluğu Padişahları Listesi | Antik Sırlar ... . Osmanlı İmparatorluğu Döneminde Valide sultanların listesi, annesi oldukları padişahlar ve eşleri, gerçek isimler. Ayşe Hafsa (A'işa Hâfize) Vâlide Sultân. ...hangi padişah hangi yıllar arasında saltanat sürdü, hangi padişah kaçıncı osmanlı padişahı. Sultan Mehmed III 1595-1603 14. Sultan Ahmed I 1603-1617 15. Sultan Mustafa I 1617-1623 16. Yaklaşık 600 yıllık bir tarihe sahip Osmanlı imparatorluğunda devlet yönetiminde perde arkasından padişahlar kadar onların gözdeleri haseki sultanlar ve valide sultanlar da söz sahibiydi.Sizler için... MURAD 1- Safiye Valide Sultan (Venedikli Baffo); III. Mehmed ile Ayşe Sultan'ın annesi ve cariye. Osmanlı hareminde devlet işlerine en çok müdahale eden Kadın Efendi....