acem2019delhi.com

Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama

Responsive image
Günümüzde uluslararası ticaret son derece zorlu bir küresel rekabet ortamında yürütülmektedir. Bu şartlarda yapılan ticaret ise iktisadi büyümeyi hızlandırmanın ve refahı artırmanın temelini oluşturmaktadır. Böyle zorlu bir ortamda sürdürülebilir bir büyüme ve kalkınmanın anahtarı ise, verimliliğinin artırılması yoluyla küresel dünyada rekabet gücünün elde edilmesi ve bunun sürdürülmesidir. Bunun da başarılı bir bilim ve teknoloji politikasının uygulanması, bunun için AR-GE yatırımlarının artırılması ve etkin bir şekilde yönetilmesi ve elde edilecek çıktıların ekonominin üretim ve rekabet gücünü geliştirecek şekilde kullanılmasına dayalı olduğu bilinmektedir. Daha önceleri, ülkeler, bol miktarda sahip oldukları üretim faktörlerinin kullanıldığı homojen mallar üretmekte ve kıt olan faktörün kullanıldığı malları da diğer ülkelerden temin etmektelerdi. Endüstriler arası ticaret olarak tanımlanan bu ticaret türündeki sınırlı sayıdaki ürün çeşidi zamanla tüketicilerin talebini karşılamakta yetersiz kalmıştır. Sonuç olarak, ikinci dünya savaşı sonrasında dış ticarette önemli değişiklikler meydana gelmiş, ayrıca ticaretin şekli de değişmiştir. Ülkeler, artık, bir malın farklı türlerini de üretmeye ve ticaretini yapmaya başlamışlardır. Böylece, zamanla, aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Bu ticaret türü, tüketici açısından ürün çeşitliliği, üreticiler açısından da ölçek ekonomilerinden faydalanma imkânları sunmaktadır. Bunun, ülkelerin ihracat performansı üzerinde de olumlu etkisi vardır. Endüstri içi ticaretin önemli varsayımlarından birisi olan ölçeğe göre artan getiri, ülkeler arasındaki ticaretin sebebinin ülkelerin sahip olduğu mukayeseli üstünlükler olmadığını gözler önüne sermiştir. Bunun yanı sıra, endüstri içi ticaretin bir diğer önemli varsayımı olan ürün farklılaştırması, tüketicilerin farklı zevk ve tercihlerini karşılamaktadır. Özetle, ölçeğe göre artan getiri koşulları altında üretilen heterojen malların ticaretindeki artış, dış ticaretten elde edilen kazançları artırmaktadır.
YAYIN TARİHİ:
2018-10-11
DOSYA BOYUTU:
6,32
ISBN:
6052810576
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Zeynep Köse
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama PDF

Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Zeynep Köse. Okuyabilirsin Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...Alış-Veriş Listeme Ekle. Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama ... Ekip Dağıtım | Endüstri İçi Ticaret Teori ve Uygulama | Zeynep Köse ... . Böylece zamanla aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. 23.70 TL. Böylece, zamanla, aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. 24 TL. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sa ... Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama | bkmkitap.com ... . 24 TL. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Bu ticaret türü, tüketici açısından ürün çeşitliliği, üreticiler açısından da ölçek ekonomilerinden faydalanma imkânları... Böylece, zamanla, aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Bu ticaret türü, tüketici açısından ürün çeşitliliği, üreticiler açısından da ölçek ekonomilerinden faydalanma imkânları sunmaktadır. Ticaret kategorisinde kendisine yer bulan Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama kitabı okumak için harika! Sizlere öncelikle pdf bağlantısını ve ardından da eser özelliklerini vermeye çalıştık. 26.40 TL. Böylece, zamanla, aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Zeynep Köse tarafından kaleme alınan Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama Pdf İndir isimli 210 sayfadan oluşan kitap; HİPERLİNK YAYINLARI yayınevinin 11/10/2018 Perşembe tarihinde ve 1... Böylece. zamanla. aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret. taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Zeynep Köse tarafından kaleme alınan Endüstri İçi Ticaret: Teori ve Uygulama Pdf Oku isimli 210 sayfadan oluşan kitap; HİPERLİNK YAYINLARI yayınevinin 11/10/2018 Perşembe tarihinde ve 1... 4. 5 i ÖNSÖZ Endüstri-içi ticaret günümüz dış ticareti açıklamaya yönelik teorilerden biridir. Bir oligopol modelinden yararlanılarak aynı ürünlerin EİT sinin incelendiği ilk uygulama Brander... ...Ticaret: Teori ve Uygulama - Hiperlink Yayınları - 9786052810576 - Zeynep Köse - - Günümüzde aynı malın hem ihraç hem de ithal edilmesi olarak tanımlanan endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Bu ticaret türü, tüketici açısından ürün çeşitliliği, üreticiler açısından da ölçek ekonomilerinden faydalanma imkânları sunmaktadır. Endüstri içi ticaret, taraf ülkelere önemli kazançlar sağlamaktadır. Bu ticaret türü, tüketici açısından ürün çeşitliliği, üreticiler açısından da ölçek ekonomilerinden faydalanma imkânları sunmaktadır....