acem2019delhi.com

Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik

Responsive image
Dürzîlik, M. 1017 tarihinde Fatımî İsmaililiği içerisinden neşet etmiş batıni fırkalardan biridir. Fırkanın itikâdi görüşlerinin temelini “Tanrı’nın kendisini insanlara bizzat kendisi anlatmak için insani suretlerde tecelli ettiği” inancı oluşturmaktadır. Maddi âlemin yaratılmasından itibaren 72 defa insani suretlerde tecelli eden Tanrı’nın son ve en mükemmel tecellisi VI. Fatımi halifesi el-Hâkim bi-Emrillah suretinde gerçekleşmiştir.Dürzîler, sahip oldukları inançlar sebebiyle el-Hâkim bi-Emrillah’ın ölümünden sonra gerek devlet ve gerekse içerisinde yaşadıkları toplumlar tarafından ciddi baskılara maruz kalmışlardır. Fırka mensupları bu baskılardan kurtulmak gayesiyle inançlarını ve kimliklerini gizlemeyi esas alan sırrîlik (gizlilik) prensibini uygulamaya geçirmişlerdir. Bu prensibin bir gereği olarak da Dürzi Kutsal Metinleri olan Resailü’l-Hikme özel mahfillerde gizlenerek insanların ulaşması engellenmiştir. Tarihsel süreç içerisinde gelişen bazı olaylar kutsal metinlerin gün yüzüne çıkmasına ve sırrîlik prensibinin esnetilmesine sebep olmuştur. M. 1838 yılında, İbrahim Paşa’nın Dürzîlerin yoğun olduğu Vadi’t-Teym bölgesini işgali ve askerlerin Dürzi halvetlerine girmeleri sonucunda kutsal risaleler ele geçirilmiş ve batılı araştırmacılar tarafından satın alınarak ülkelerine götürülmüştür. Bunun neticesinde fırkaya karşı duyulan ilgi artmış, günümüze kadar pek çok araştırma neşredilmiştir. Üzülerek belirtmeliyiz ki batı ilim havzasında meydana gelen bu gelişmelere karşı gerek Osmanlı ve gerekse Cumhuriyet Türkiye’sinde fırka hakkında yapılan çalışmalar makale ve ansiklopedi maddesinden ileri gidememiştir. Ülkemizdeki ilk akademik çalışma elinizdeki eserin yazarı tarafından Dürzîlik, Doğuşu ve Temel Prensipleri adıyla Yüksek Lisans seviyesinde yapılmış; Suriye’de kaldığı dönem zarfında ana kaynaklara ulaşan yazar Doktora çalışmasını da Resailü’l-Hikme’ye Göre Dürzî İnanç Esasları ismiyle aynı konuda tamamlamıştır. Bu çalışma, yüzyıllar boyunca gizemini koruyan ve bu sebeple halkımız arasında olumsuz manada farklı isnatlara maruz kalan Dürzîliği ana kaynaklarına dayanarak ortaya koymayı ve halkımızı fırkanın ortaya çıkışı ve inançları hakkında bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.
YAYIN TARİHİ:
2012-07-02
DOSYA BOYUTU:
6,22
ISBN:
6054487332
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Dr. Aytekin Şenzeybek
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik PDF

Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Dr. Aytekin Şenzeybek. Okuyabilirsin Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...20 indirimli - Dürzîlik, M. 1017 tarihinde Fatımî İsmaililiği içerisinden ... Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik, Aytekin Şenzeybek » Satın... - Kidega ... . Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik. Dürzîlik, M. 1017 tarihinde Fatımî Ismaililiği içerisinden neşet etmiş batıni fırkalardan biridir. Fırkanın itikâdi görüşlerinin temelini Tanrının kendisini insanlara bizzat kendisi... 19 TL. ...yazarı tarafından Dürzîlik, Doğuşu ve Temel Prensipleri adıyla Yüksek Lisans seviyesinde yapılmış; Suriyede kaldığı dönem zarfında ana kaynaklara ulaşan yazar Doktora çalışmasını da... Alış-Veriş Listeme Ekle. Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik. Dürzîlik M. ... Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik - Aytekin Şenzeybek ... ... Alış-Veriş Listeme Ekle. Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik. Dürzîlik M. 1017 tarihinde Fatımî Ismaililiği içerisinden neşet etmiş batıni fırkalardan biridir. Aytekin Şenzeybek, İslam, Tasavvuf - Mezhepler - Tarikatlar kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik kitabının yazarıdır. A... (Arka Kapak). Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik Aytekin Şenzeybek. Göre arasında yaşadıkları karşı maruz maruz ortaya belirtmeliyiz kurtulmak ortaya pek Ana amaçlamaktadır. Alış-Veriş Listeme Ekle. Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik. Dürzîlik M. 1017 tarihinde Fatımî İsmaililiği içerisinden neşet etmiş batıni fırkalardan biridir. Yazar. : Aytekin Şenzeybek. Ana Kaynaklarına Göre Dürzılik. Dürzîlik, M. 1017 tarihinde Fatımî İsmaililiği içerisinden neşet etmiş batıni fırkalardan biridir. Ürün Açıklaması. Ana kaynaklarına göre dürzilik. Dr. Aytekin şenzeybek / emin yayınları (bursa). Dürzîlik m. 1017 tarihinde fatımî ismaililiği içerisinden neşet etmiş batıni fırkalardan biridir. Dürzîlik, M. 1017 tarihinde Fatımî Ismaililiği içerisinden neşet etmiş batı... #Kaynaklarına #Göre #Dürzilik #Ana Kaynaklarına #Kaynaklarına Göre #Göre Dürzilik #Ana Kaynaklarına Göre... Dürzîlik, M. 1017 tarihinde Fatımî Ismaililiği içerisinden neşet etmiş batıni fırkalardan biridir. maruz kalan Dürzîliği ana kaynaklarına dayanarak ortaya koymayı ve halkımızı fırkanın ortaya çıkışı ve... ...yazarı tarafından Dürzîlik, Doğuşu ve Temel Prensipleri adıyla Yüksek Lisans seviyesinde yapılmış; Suriyede kaldığı dönem zarfında ana kaynaklara ulaşan yazar Doktora çalışmasını da... Ana Kaynaklarına Göre Dürzilik (9786054487332). Marka : Aytekin Şenzeybek. Dürzîlik, M. 1017 tarihinde Fatımî Ismaililiği içerisinden neşet etmiş batıni fırkalardan biridir. İslami İlimler. Ana Kaynaklarına Göre Dürzılik. 24.00₺. Stokta yok. Açıklama Dürzîlik, M. 1017 tarihinde Fatımî İsmaililiği içerisinden neşet etmiş batıni fırkalardan biridir. Dürzîlik, M. 1017 tarihinde Fatımî İsmaililiği içerisinden neşet etmiş batıni fırkalardan biridir. maruz kalan Dürzîliği ana kaynaklarına dayanarak ortaya koymayı ve halkımızı fırkanın ortaya çıkışı ve......