acem2019delhi.com

Gülcemal

Responsive image
1908'den 1933'e hazin bir yaşam öyküsü...20. yüzyılın başları, Osmanlı İmparatorluğu'nun Rumeli eyaletinde ciddi sorunlar yaşadığı bir dönemdi. Bölgede yaşayan Müslüman Türklerin başındaki en büyük bela, imparatorluğa isyan eden ve masum halka saldıran çetelerdi. 1908 yılının bir bahar gecesi, Vodina şehri yakınlarında bulunan çiftliklerden biri, bir Bulgar çetesi tarafından basıldı.1920'li yılların başında, Kurtuluş Savaşı'nın Türk milleti lehine dönmeye başladığı dönemde, Yunan hükümeti Müslümanlar üzerindeki baskıyı arttırmış, halkı ağır vergiler altında ezmişti. Bir süre sonra, Anadolu'dan kaçan Rum göçmenlerin Sbıtska'ya gelmeye başladığı haberi duyuldu. Müslüman halk şaşkınlığa uğramıştı, ancak o sırada kendilerini de aynı akıbetin beklediğini henüz bilmiyorlardı.Mübadele söylentisi halkın kulağına ilk çalındığında, 1923 yılı sona ermek üzereydi. İlk mübadillerin çoktan yola çıkmış olduklarını duyduklarında ise ağır bir şok yaşadılar. Dolaplı Çiftlik'te bu fikre en çok direnenler Nusret Bey Ağa ile Fatma oldu.Gülcemal, okuyucusunu gerçek bir yaşam öyküsü ile buluştururken, aynı zamanda toplumsal tarihimizin en çarpıcı dönemlerinden olan 1912-1913 Balkan Savaşı ve 1924 Nüfus Mübadelesi boyunca halk düzeyinde yaşananlara da ışık tutuyor.
YAYIN TARİHİ:
2012-06-01
DOSYA BOYUTU:
7,55
ISBN:
6051274300
DİL:
TÜRK
YAZAR:
Tülin Çayırcı
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Gülcemal PDF

Gülcemal harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır Tülin Çayırcı. Okuyabilirsin Gülcemal sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...ll related lists ». Share this Rating. Title: Gülcemal (2014) ... Gülcemal Nedir Ne Demek Gülcemal Hakkında Bilgiler ... . 2,8/10. Gülcemal. Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins. Komedi. Yönetmen: Özgür Selvi. Yıldız: Peker Açıkalın, Cem Kılıç, Merve Sevi vb. Doğada yalnız ve kendi halinde bir hayat yaşayan Gülcemal´in kaderi daha önce hiç görmediği babasından kalan... gülcemal ne demek? Kökeni: Farsça - Arapça. Gül gibi güzel yüzlü. Manuş Baba Şarkı Sözleri - Gül ... Gülcemal İzle, Gülcemal Dublaj İzle, Gülcemal Hd İzle... | Jet Film İzle ... . Gül gibi güzel yüzlü. Manuş Baba Şarkı Sözleri - Gülcemal : Aralanır gönlüm sana Bu zülüf güzelliktir bana, Beri gel yanayım sana Hakikattır güzelliğin bana, Ah olaydın, yanaydım, saraydım, öleydim Ah geleydin... Peker Açıkalın: "Benim için sinema daha yeni başlıyor" #Gülcemal @zamancomtr pic.twitter.com/QT0B9zKGsc. Oktay Usta'nın nefis yemeklerini yerken #Gülcemal'i anlatıyorlar....