acem2019delhi.com

Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler

Responsive image
Rus subayı P.İ. Averyanov’un cephedeki notları ve gözlemlerinden oluşan kitabı “Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler” adlı kitabı Avesta Yayınları tarafından yayımlandı. 1910 yılında Rus Genel Kurmayının yayımladığı kitap, İbrahim Kale tarafından Rusça aslından eksiksiz olarak çevrildi. Celilê Celil, Türkçe baskıya yazdığı önsözde şu hususlara dikkat çekiyor:“Kürtlerin Rusya'nın Kafkasya politikasındaki yeri ve rolünün incelenmesi için Kafkas askeri dairesi kurmay başkanı N. N. Belyavskiy Yüzbaşı P.İ. Averyanov'a görev verdi ve Rusya'nın bütün 19. yüzyıl boyunca Kürtler ile ilişkileri hakkında tarihsel bir deneme yazmasını istedi. Belyavskiy Averyanov'un askeri kurumları ilgilendiren şu dört noktaya dikkat etmesini istedi:1) Rusya'nın Türkiye ve İran ile 19. yüzyılda olan tüm savaşlarına Kürtlerin katılımını incelemek2) Rusların Kürtler ile ilişkilerinin karakterini ve tarafların geçmiş savaşlar sırasındaki hareketlerini belirlemek3) Rusya, Türkiye ve İran'daki Kürtlerin çağdaş siyasal durumlarını belirtmek4) Kürtlerin Rusya'nın Türkiye ve İran ile gelecekteki savaşlarındaki tavrını açığa çıkarmakP.İ. Averyanov'un sekiz bölümden oluşan ve Rusya'nın komşularıyla savaşları ile iki büyük Kürt ayaklanmasını (1853-56 Yezdanşêr isyanı ve 1880-82 Şeyh Ubeydullah isyanı) içeren kitabı 1900 yılında yayımlandı. Kitabın eklerinde 33 ilginç belge vardı ki bu da kitabın birincil kaynak olarak değerini artırıyordu.Kafkas askeri dairesi genelkurmayının bu kitabın yazılmasındaki ilgisine karşın kitap gizli veya hizmete mahsus sayılmadı. Kitap yayımlandıktan sonra Türkiye'nin askeri kurumlarının dikkatini çekti ve hemen hizmet içi kullanılmak üzere Türkçeye çevrildi.”
YAYIN TARİHİ:
2010-11-01
DOSYA BOYUTU:
7,41
ISBN:
6055585327
DİL:
TÜRK
YAZAR:
P. İ. Averyanov
BİÇİM:
PDF EPUB FB2
FİYAT:
BEDAVA

Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler PDF

Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler harika bir kitap. Bu kitap yazarlar tarafından yazılmıştır P. İ. Averyanov. Okuyabilirsin Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler sitemizde acem2019delhi.com herhangi bir uygun biçimde!


...şı direrunişlerdir. İran'daki Kürtler de aynı yaşarn biçimini devam ettiriyorlardı ... Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler - 19. Yüzyıl P. İ. Averyanov ... . Bunlar 1808 ve 1812 yıllarında çıkan Rus Osmanlı savaşlarında kullanrnışlardır. İbrahim Kale kaleme aldığı Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler - 19. Yüzyıl adlı eseri ücretsiz ve hızlı kargo güvencesiyle Halkkitabevi'nden hemen satın al. : P. İ. Averyanov. Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler - 19. Yüzyıl Avesta Yayınları | 9789944382327. Yüzyıl - P. İ. Averyanov Rus subayı P.İ ... OSMANLI İRAN RUS SAVAŞLARINDA KÜRTLER 19.... | Nadir Kitap ... . Yüzyıl Avesta Yayınları | 9789944382327. Yüzyıl - P. İ. Averyanov Rus subayı P.İ. Averyanov'un cephedeki notları ve gözlemlerinden oluşan kitabı "Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler" adlı kitabı Avesta Yayınları tarafından yayımlandı. Etiketler. Mağazaya Soru Sor. Ürün Adı: Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler - 19. Mağaza: kitapzen. Sorunuzu aşağıdaki alana yazınız. Rus subayı P.İ. Averyanov'un cephedeki notları ve gözlemlerinden oluşan kitabı "Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler" adlı kitabı Avesta Yayınları tarafından yayımlandı. Rus subayı P.İ. Averyanovun cephedeki notları ve gözlemlerinden oluşan kitabı Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler adlı kitabı Avesta Yayınları tarafından yayımlandı. Kitabın pek çok hayranı ve hayranı var, devasa dolaşımda satıldı ve çevrimiçi vey...